idezojelek

Bajnokok, akik nem félistenek

SPORTSZERŰEN – Milák Kristóf, Kozák Danuta és Rapport Richárd viselkedése közös tőről fakad.

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós
Cikk kép: undefined
Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport

Milák Kristóf játszik. Az ellenfelekkel, az edzőjével, az idegeinkkel. Avagy tréfát űz mindannyiunkkal, mindannyiunkból. Az immár több mint egy éve húzódó szappanopera minden felvonását fölösleges újra és újra megismételni, elegendő a múlt hét történéseit feleleveníteni. A Mare Nostrum nemzetközi úszóverseny-sorozat második, barcelonai állomásán csütörtökön meglehetősen közepes idővel (1:55.67 perc) második lett, majd két nappal később, szombaton Monte-Carlóban 1:53.94-gyel győzött. Az általa tartott világcsúcshoz (1:50.34) mérten persze ez utóbbi is csak közepes eredmény, ám így is a világ idei második legjobb ideje.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két napon belül kis híján két másodperc különbség, amire nincs egzakt magyarázat – egy átlagos úszó esetében. Ám Milák Kristóf, pontosan tudjuk, nem az. „Ugyanazt tudom mondani, amit az országos bajnokság után: Kristóf erős és gyors, de az állóképessége messze nem a régi” – a Monte Carlo-i viadal után így nyilatkozott az edzője, Virth Balázs. Ugyanő szombaton ezt mondta: „Ismerve őt, azért várhattuk, hogy jobban ússza le most, nincs ebben semmi meglepő, hiszen akármi is történt vagy nem történt az edzéseken, ő világklasszis, és ha háromnaponta ússza a számot, akkor egyértelműen javulni fog.” 

Lefordítva ez azt jelenti, az edzés ugyan nem inger Miláknak, de amikor versenyen beugrik a medencébe, akkor kénytelen teljesíteni, s ez a terhelés önmagában hozzájárul a fejlődéséhez. Más perspektívából nézve mindez belesimul az elmúlt egy év eseményeibe: Miláknak elege van az úszásból, csak azért csinálja, mert muszáj. Hogy a muszáj mit jelent, annak több lába van, de csak egy szeme. 

Tényleg csupán egy-két embert leszámítva magasról tesz mindenkire, nem nyilatkozik, nem kommunikál, helyesebben csupán két üzleti partnerén keresztül.

Kozák Danuta hasonlít is Milák Kristófra, meg nem is. Ő harminchét évesen, két gyermek édesanyjaként is képes belehalni minden edzésbe, a versenyzés, a rivalizálás azonban már bénítólag hat rá. Erről árulkodott már Tokióban a közismert összeomlása, amikor az egyesben elért negyedik helyezése után interjú közben, ország-világ szeme láttára sírva fakadt. E jelenet azért is volt megrázó, mert hosszú évek óta Kozák Danuta is kerüli a nyilvánosságot. Csak szerződésbe foglalt kötelezettségének eleget téve szerepel elvétve; sajtótájékoztatókon, ha nagy ritkán megjelenik, csak a pódiumon szólal meg, egyéni interjút olyankor sem ad, a közösségi felületein is ritkán, havonta durván egyszer posztol, olyankor is visszafogottan, csakis pozitív tartalmú üzeneteket.

Éppen ezért döbbentett meg mindenkit a másfél hete fogalmazott kirohanása Csipes Ferenc ellen. Ma már tudjuk, a kínos jelenet korántsem úgy játszódott le, ahogyan ő tálalta nyilvánosság elé. Nem hirtelen felindulásból cselekedett, hiszen a poszt másnap ment ki, s a végeredményt tekintve semmit sem oldott meg vele. Hogy akkor mégis mi volt a célja? Nem is kérdéses.

A múlt héten akadt még egy fontos esemény. Lékó Péter és Rapport Richárd visszatért a magyar sakkválogatottba. Utóbbi sztorija ugyancsak megosztja a sportrajongókat. Miután két éve bejutott a legszűkebb elitbe, a világbajnokjelöltek nyolcfős mezőnyébe, különösen méltatlannak tartotta, hogy Magyarországtól csekély támogatást kap. Nem láttunk a színfalak mögé, nem tudhatjuk, hogy Rapport minden lehetőséget kimerített, s valóban kilátástalan helyzetbe került-e. Sértetten továbbállt. A sakkvilágban nem elsőként és nem is utolsóként. Na, de éppen Romániába?

Rapport Richárd már a rendszerváltozás utáni időszak gyermeke, tízéves kora óta szinte minden gondolata a sakk körül forog, nem foglalkoztatják és nem is béklyózzák történelmi sérelmek. Ám a kollektív tudatalattit ő sem rekesztheti ki. Nem bizonyítható, de nem is alaptalan feltételezés, hogy a konfliktus szívta a vérét, azaz a szellemi erejét, ezért végzett csupán nyolcadikként élete legfontosabb versenyén. Ezután sem tudott egyenesbe kerülni, visszaesett a teljesítménye és az utolsó pillanatban meghátrált. Noha felkínálták neki a román állampolgárságot, végül mégsem tette le az esküt. Inkább hazatért. Ő maga mondta ki, nagy kő esett le a szívéről azzal, hogy elengedett egy keserédes érzést, és reméli, a játéka ettől ismét javul.

Milák Kristóf, Kozák Danuta, Rapport Richárd. Mi a közös a három történetben? Hát persze. A pénz. Ne vessünk követ rájuk. Hányszor leírták már: a modern sport üzlet. Hajlamosak vagyunk azt hinni, az olimpia a szerencsére máig eleven magasztosságával kivétel ez alól, de nem.

Milák Kristóf már rég nem a dicsőségért úszik, hanem azért, mert pénzt kereshet vele. Sokkal, de sokkal többet, mint bármi mással.
Az alapvetően békés kajak-kenuban rendre az olimpia évében borul ki a bili. 2008: Janics, majd Kovács Katalin, végül teljes női kajak kontra Fábiánné (ne feledjük, Kozák Da­nuta sem vonta, vonhatta ki magát ez alól, az utolsó pillanatban ő is hátat fordított az edzőnőnek). 2012: a Kammerer, Kucsera duó szétesése, 2016: Dombvári Bence, majd Horváth Bence doppingügye, 2021: a férfinégyes hányattatása, Kopasz Bálint bizonyítási kényszere. Most pedig a Kozák kontra Csipes ügy.

Kozák Danuta kifakadásában az a legárulkodóbb passzus, amikor – tőle amúgy idegenül – azzal kérkedik, hogy még mindig ő a legjobb vezérevezős. Hát nem mindegy, hogy ki ül az első „lyukban”, nem az a fontos, hogy jól menjen a hajó? Egyfelől igen, másfelől viszont vezérevezősnek lenni privilégium. Csipes Ferenc a hatszoros olimpiai bajnoknő éppen eme privilégiumát vonta kétségbe.

A sakkvilágban nem beülési, hanem táblasorrend van, miként az elmúlt két évtized harcai árulkodnak erről. A 2014-es tromsői sakkolimpián szerzett ezüst – a mai napig a magyar sakkozás utolsó látványos eredménye – árulkodik arról, hogy Polgár Judit, Lékó Péter és Almási Zoltán egyezsége a siker alapfeltétele volt. Rapport Richárd sokáig nem is találta a helyét ebben a közegben, a távozását részben az a sértettség is táplálta, hogy ő még annyit sem kapott a Magyar Sakkszövetségtől, mint az említett három klasszis.

Milák Kristóf, Kozák Danuta és Rapport Richárd a saját érdekét helyezi mások elé. Mint az emberek nagy többsége. Ráadásul az úszás, a kajak-kenu és a sakk is egyéni sportág. Ám Sós Csaba szövetségi kapitány érdesebben, Németh Nándor óvatosabban utalt arra, hogy Milák viselkedését a magyar váltók is megsínylik. 

Nyilván Csipes Tamara is tépelődik, hogy a történtek, végső soron az édesapja megalázása után összeüljön-e Kozákkal, vagy inkább – miként a hét végén ez már nyilvánosságra is került – a fiatal Gazsóval induljon kettesben. Az a sakkozó is biztosan furcsán érzi magát, aki Rapport visszatérése miatt szorul ki a sakkcsapatból.

Hónapok óta lappang egy súlyos vélemény a magyar úszósportban. E szerint Milák Kristóf azzal ártana a legtöbbet a sportágnak, ha mégis aranyéremmel térne haza Párizsból. Ezzel ugyanis szétzúzná a sport szakmai és erkölcsi alapjait, miszerint csak alázatos, elszánt munkával lehet a csúcsra jutni. Milákhoz hasonlóan Kozák Danuta és Rapport Richárd viselkedése is megosztja a saját közegét.

És mit tegyünk mi, szurkolók? Moralizáljunk majd, amikor Milák Kristóf feláll a rajtkőre a 200 méteres pillangóúszás olimpiai döntőjében, amikor a kajak négyes beáll a rajtgépbe, amikor Rapport Richárd a hazai rendezésű sakkolimpián megteszi az első lépést?

 Legyünk nagyvonalúak és a szívünkre hallgassunk, avagy a ránk szabott feladatnak megfelelve viselkedjünk. Szurkoljunk tiszta szívből! Azzal a felismeréssel, hogy a nagy bajnokok, bár egyedi képességekkel vannak megáldva, mégsem félistenek, hanem ugyanolyan esendő földi halandók, mint mi magunk.

Egyek vagyunk velük, közülünk vétettek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

Csurka és Szájer

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Semmi más nem kell

Szőcs László avatarja
Szőcs László

A kígyó útjáról a Notre-Dame-ba

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Már nem vonzó az EU

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.