A média és a közbeszéd vulgarizálódásáról rendezett konferenciát a minap a Protestáns Újságírók Szövetsége. Aczél Petra kommunikációkutató hittel átszőtt tudományos előadását olyan gondolatébresztő kerekasztal-beszélgetések követték, amelyek minden téma iránt érdeklődőt meggyőzhettek arról, hogy nem valamiféle eltartott kisujjú finnyás fanyalgásról van szó a csúnya beszéddel kapcsolatban. A durvaság, az emberi méltóságot sértő, megalázó megjegyzések, a vérgőzös gyűlöletkeltés és alpári hangnem olyan mértékben elszaporodott, a verbális agresszió olyan mértéket öltött szerte a világon, ami bármikor átcsaphat beláthatatlan következményekkel járó tettlegességbe.
Óriási tehát a felelősségük mindazoknak, akik a nyilvánosságban megszólalnak, ezt a felelősséget viszont egyre kevesebben vállalják megnyilvánulásaik során.
A felelőtlenségben nincs különbség politikusok, újságírók, influenszerek és az arctalan kommentelők között. Sokszor úgy hadonászunk a szóval, mintha egyáltalán nem lennénk tisztában ennek veszélyeivel. Illusztrációként álljon itt egy friss bejegyzés a közösségi médiából. Mivel a stílus maga az ember, bárki ráismerhet a szerzőre néhány mondatból: „Bayer Zsóti, TV2, Deutsch Tomi, Megafon, hajrá! Ne töketlenkedjetek! A főni számít ma is valami f…sza anyagra… De azért a mai felvilágosító kisfilmeteket, remélem, Tóni nagyítóval átnézi, nehogy megint tökön lőjétek magatokat.” Így beszél az ellenzék legtöbb követővel bíró pártelnöke, akit az Európai Parlament globalista elitje a magyar jövő letéteményesének tart. De nyilván tetszik ez a pökhendi, nagyképű, mindenkit lenéző, lealacsonyító szóhasználat annak a közegnek, amelyik maga is rendszeresen dagonyázik ebben a nyelvi mocsárban.
Az elrontott életük miatt érzett frusztráltságukat mások agresszív megtámadásában kiélők egészen komoly eredményeket értek el annak sunyi leplezésében, hogy legszívesebben fizikailag is megsemmisítenék azokat, akik mást gondolnak a világról, mint ők. Velem is közölték már véleménycikkem alatt, hogy írkáljak csak ilyeneket, sokan fognak hamarosan tülekedni hosszú tömött sorokban a tarkóm mögött.
Nagy kérdés, mi a helyes magatartás ilyen helyzetekben. Hiszen ha védekezésképpen átvesszük ezt a stílust, ugyanolyanokká válunk, mint akiket megvetünk. Ha viszont semmit nem teszünk, vérszemet kapnak, és azt hiszik, ez is megengedett, nekik bármit lehet. Borzasztó nehéz higgadtnak maradni, mégis keményen, határozottan visszautasítani ezeket a megnyilvánulásokat. Így pedig nagyon könnyen nő világméretűvé a pitiáner személyeskedésnek indult agresszivitás.
Kamala Harris demokrata elnökjelölt például kijelentette nemrég, hogy aki betör a házába, azt ő lelövi. Szakértők szerint a konzervatívabb szavazóknak akart imponálni vadnyugati hősködésével. Ám az a baj, hogy kijelentésével szinte egy időben a harmadik merényletet próbálta meg elkövetni a repuklikánus jelölt, Donald Trump ellen egy felajzott őrült, akit az utolsó pillanatban kapcsoltak le a rendőrök.