Iskolajátékkal győzelem Svédország és Románia felett, utóbbi mérkőzésen ráadásul példásan sportszerű buzdítás mellett, a torna gólja (legalábbis úgy hittük egészen a végkifejletig) a franciák ellen, még a középdöntőben Szemerey Zsófi és Győri-Lukács Viktória kivitelezésében, a bécsi Stadthallét hazai pályává varázsoló magyar szurkolósereg – a vasárnap véget ért női kézilabda Európa-bajnokság több felemelő pillanattal ajándékozta meg a magyar sportrajongókat. Bemelegítésként. A katarzis ugyanis még hátravolt. A Franciaország elleni bronzmeccs is belesűríthető egyetlen varázslatos pillanatba, ahogy 24-25-nél Klujber Katrin, nyakában egy francia játékossal, inkább csak érzésre, félfordulattal zseniális passzt ad Győri-Lukács Viktóriának, s a jobbszélső menetrendszerűen értékesíti a helyzetet.
Ezután ugyan még támadhattak a franciák, de ez volt a győztes találat. Aztán következett az ünneplés, a mámor, majd a szokásos forgatókönyv szerint átmeneti megnyugvásként az értékelés. Ugyancsak felemelő pillanatokkal. Ezek csúcspontjaként Klujber Katrin és Elek Gábor duettjével. A torna gólkirálynője nem feledkezett meg köszönetet mondani a szakértőként jelen lévő egykori edzőjének. – Nem akarok sírni… – reagált a szavaira a korábbi szövetségi kapitány. Nem frappáns válaszként, hanem meghatottan, a könnyeit befelé nyeldesve.
Ez a jelenet fejezte ki talán a legérzelmesebben, hogy az Európa-bajnoki bronzérem nem csupán néhány játékos, egy csapat, hanem egy tágabb közösség, az egész sportág sikere. Hogy ez így szentimentalizmus? Nem, egyáltalán nem.
Elek Gábornak éppenséggel volna oka az irigységre. Szövetségi kapitányként neki nem – neki sem – adatott meg az éremszerzés világversenyen, aztán az élet úgy hozta, hogy elválasztották kedves tanítványaitól a Ferencvárosnál. Ám nyoma sincs benne sértettségnek, őszintén örül együtt a lányokkal és a kollégájával, Golovin Vlagyimirrel. S persze immár az Esztergom vezetőedzőjeként is azért dolgozik tehetséges fiatalok egész sorát gardírozva, hogy ekképpen járuljon hozzá a sportág boldogulásához.
Az olimpia évében, az olimpia után rendezett Európa-bajnokságnak úgy általában nincs különösebb tétje, ez a bronzérem mégis diadal. – Az olimpia keserédesen alakult, szomorú zárással. Mégis erőt merítettünk belőle. Azóta minden egyes összetartásnál mindenki a maximumot nyújtotta, nem a sebeit nyalogatta, mert tudtuk, mekkora lehetőség előtt állunk. Nagyon büszke vagyok arra, hogy sikerült megvalósítanunk az álmunkat – a legösszeszedettebben talán Szemerey Zsófi öntötte szavakba, miért annyira fontos ez a bronz.
További Vélemény híreink
S mert a szavaknál mindig fontosabbak a tettek, tegyük hozzá, Szemerey a még a franciák elleni első meccsen szerzett sérüléssel, részleges combizom-szakadással vállalta a játékot. Vámos Petra pedig úgy, hogy péntek estétől egészen vasárnap délig lázasan az ágyat nyomta.
Hősköltemény ez a bronz, s ha a megnyert ezüstöt fehér aranyként szokás jellemezni, akkor ez bizony sárga-barna arany. Mondhatnánk, beérett a munka, csak bevált a jóslat, a 2018-ban junior világbajnok csapat gerince végre a felnőttek között is bizonyított.
Ami persze csak nagy vonalakban igaz, ennél fontosabb, meghatározóbb előzmény, hogy egy éve kis híján minden összeomlott. Amikor kereken egy esztendeje, a 2023-as világbajnokság középdöntőjében, a magyar válogatott utolsó mérkőzésén hatgólos hátrányban vergődött Horvátország ellen, úgy tűnt, ugrik az olimpia, s Golovin Vlagyimir is távozhat.
S akkor kisebb csoda történt. Böde-Bíró Blanka és Klujber Katrin vezérletével a magyar válogatott megfordította a már elúszni látszó mérkőzést. Ez akkora lökést adott a csapatnak, hogy kivívta az olimpiai szereplést, Párizsban csak néhány másodpercen múlt az elődöntő elérése a svédek ellen, de, miként Szemerey utalt rá, az a kudarcélmény nem törte meg a társaságot, ellenkezőleg, csak növelte a bizonyítási vágyat.
Hogyan tovább? A magyar válogatott visszaverekedte magát a szűk világelitbe, ahová a sportág története során többnyire tartozott?
A válasz egyszerre igen és nem. A jelenlegi válogatottnak van egy nagyon erős magja. Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin és a torna legjobb fiatal játékosaként Simon Petra megérdemelten került be az Európa-bajnokság válogatottjába; cseppet sem túlzás, hogy három norvég mellett három magyart is beválasztottak az all star csapatba. Sőt szívünk szerint Szemerey Zsófinak és Vámos Petrának is helyet szorítanánk benne. Nem vitás továbbá, hogy Kuczora Csenge is nemzetközi klasszissá érett, védekezésben pedig Papp Nikoletta és Bordás Réka is fontos pillére az együttesnek. A kezdőcsapat tehát lényegében megvan. Ám az irányítókat és a kapusokat leszámítva a többi poszton nincs egyenértékű csere, a beállósaink pedig továbbra is elmaradnak a nemzetközi élvonaltól, sőt olyanok is akadnak a keretben, akik szinte semmit sem tettek hozzá a sikerhez, ami a norvégok, dánok, franciák esetében elképzelhetetlen luxus lenne. Nem ülhetünk tehát a babérjainkon. Nem elég hosszú a kispad, s a konkurencia is lehetne élesebb a kerettagságért.
S van itt még valami. Egy látszólag jelentéktelen, mégis fontos esemény, amire sokáig hivatkozhatunk még: a norvég–magyar elődöntőt követő sajtótájékoztató. Legyen szó bármelyik sportágról, a sajtótájékoztató manapság többnyire inkább csak a hagyományokban gyökerező protokolláris esemény, nem véletlen, hogy a női Eb-n egészen az elődöntőkig nem is vesződtek vele. Minden edző, játékos először is kötelességszerűen a tévécsatornáknak nyilatkozik, aztán átverekszi magát az úgynevezett vegyes zónán, gyakran féltucatszor is elismételve ugyanazt az értékelést. Ugyan mi újat lehetne még mondani a sajtótájékoztatón?
Thorir Hergeirssonnak sikerült. A norvég válogatottal az elmúlt másfél évtizedben sikert sikerre halmozó, tizenöt év után újabb Eb-arannyal távozó izlandi szakember, miután felmondta a kötelezőt, meglepetésre a magyar csapatról, helyesebben a magyar kézilabdázásról kezdett el beszélni. A norvégok szövetségi kapitánya először is Magyarországot nagy kézilabdás nemzetként méltatta, mondhatni elégedettséggel nyugtázta, hogy női válogatottunk ismét ott van a legjobbak között, majd váratlanul azzal folytatta, megnehezíti a csapat fejlődését, hogy túl sok külföldi szerepel a magyar bajnokságban, mert ez a tehetségek kibontakozásának akadálya.
Ez az a kérdés, aminek, ha feszegetik, itthon nagyon nem örülnek. Pedig kiáltó ellentmondás, hogy miközben beválasztják az Eb all star csapatába, Simon Petra a klubjában, az FTC-ben Bajnokok Ligája-mérkőzéseken többnyire csak néhány percet kap, a két válogatott kapus, Böde-Bíró Blanka és Janurik Kinga pedig azért verseng egymással, hogy melyikük legyen Laura Glauser cseréje. A Ferencvárost a maga szemszögéből persze az hajtja, hogy végre Bajnokok Ligáját nyerjen, de a kezünket a szívünkre helyezve tegyük fel a költői kérdést: a Győr hat BL-győzelme közül a sportág egészét tekintve melyik vetekedhet a mostani Eb-bronz hatásával?
Az sem feltétlenül igaz, hogy a két meghatározó klub húzza felfelé a sportágat. A 2023-as BL-győztes Vipers idén ősszel majdnem csődbe ment, mi több, az Eb alatt Norvégiában arról cikkeztek, hogy klubok egész sora került nehéz anyagi helyzetbe. A norvég kézilabda ehhez képest él és virul, az olimpiához képest három világklasszis, Oftedal, Kristiansen és Mörk esett ki a válogatottból, Norvégia mégis a mezőnyből látványosan kiemelkedve nyerte meg az Európa-bajnokságot.
Ám eddig s ne tovább a kifogásokkal.
A magyar válogatott tizenkét év után nyert ismét érmet világversenyen. A szakmai erényeken felül a már részletezett lelki többletnek köszönhetően.
A lányok egységbe kovácsolódtak, ráéreztek arra, mi a helyes gondolkozás, mi az igazi boldogság forrása. A klubcsapat: munka, a nemzeti csapat, a válogatott több annál: hivatás. Az előbbiért dolgozni kell, utóbbiért könnyeket is szabad hullajtani. Akár akarja az ember, akár nem.
További Vélemény híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezJátsszuk ki a Trump-kártyát!
Nagy Márton miniszter négy pontban foglalta össze az elvárásait.
A luxemburgi bírák nem függetlenek
Az egyoldalú szerződéskiterjesztés veszélyeire az angol példa, a brexit figyelmeztet.
Nézzük reálisan a 2025-ös évet!
A FELSZÍN ALATT – Trump elnöknek egyszerre kell hazai, regionális, geo- és világpolitikai kérdésekkel foglalkoznia.
A hóhér, aki igazából nem is gyilkos
NEM MINDEN ARANY – Az emberi jogok leghangosabb védelmezői gyáván szemet hunynak a Magyar Péter-jelenség fölött.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezNézzük reálisan a 2025-ös évet!
A hóhér, aki igazából nem is gyilkos
„Nekünk Amerika az első”
Justin Trudeau, a bukott diktátor
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezKeleti Ágnes és Tarantino elmaradt találkozása
SPORTSZERŰEN – A magyar kéziszer-csapat tagjai azt bizonyítják, létezik az életelixír, ami a mozgás maga.
Háfra Noémi és a beszakadt tüske
A válogatott játékos, reméljük, idővel pályafutása nagy töréséről, a Fradival való szakításról is nyíltan beszél.
Wladár Sándor: Elég a történelemhamisításból!
Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke feltárja Milák Kristóf útját, és Virth Balázs rehabilitálása mellett érvel.
Szoboszlai és Szalah: végre társak
SPORTSZERŰEN – Szilveszteri kabaré lett abból, hogy a magyar játékos kihagyta a Liverpool évzáró meccsét.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Négy magyar városban kényszerített nőket prostitúcióira egy férfi
Kerkez Milos öt szóval üzent, ebből nagyon nagy balhé lesz! + videó
"Jelezték, hogy nem térnek vissza" – már itt is keresik az eltűnt magyar ikerpárt
Orbán Viktor cseh szövetségese: Mi vagyunk Trump igazi európai partnerei!
„Van rá esély...” - megszólalt a bennfentes Kevin Costnerről és Jennifer Lopezről
Magyar Péter ismét közgazdásznak állt, de állításait ez alkalommal sem tudta példákkal alátámasztani
Hatalmas téli vihar tombol
Sztárcsapat kispadjára ülhet le Erik ten Hag
Majka durván nekiment Trumpnak, visszaböfögte a baloldali mainstream véleményét
Schäfer András is üzent, ugyanazt az utat választotta, mint Kerkez Milos
Gyógyíthatatlan betegség miatt 22 évesen visszavonult az FTC ifjúsági olimpiai bajnoka
A Pressman-árvák megkapták az utolsó kifizetésüket
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezJátsszuk ki a Trump-kártyát!
Nagy Márton miniszter négy pontban foglalta össze az elvárásait.
A luxemburgi bírák nem függetlenek
Az egyoldalú szerződéskiterjesztés veszélyeire az angol példa, a brexit figyelmeztet.
Nézzük reálisan a 2025-ös évet!
A FELSZÍN ALATT – Trump elnöknek egyszerre kell hazai, regionális, geo- és világpolitikai kérdésekkel foglalkoznia.
A hóhér, aki igazából nem is gyilkos
NEM MINDEN ARANY – Az emberi jogok leghangosabb védelmezői gyáván szemet hunynak a Magyar Péter-jelenség fölött.