idezojelek

Lánczi Tamás: A mélyállam meztelen

Magyarországot továbbra is műveleti területként kezelik, a hálózat egyes tagjai a kormány destabilizálására készülnek.

Lánczi  Tamás avatarja
Lánczi Tamás
Cikk kép: undefined
USAIDkormányAmerika 2025. 02. 11. 14:48
Fotó: AFP

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, a USAID az amerikai nemzetbiztonsági hálózat részeként jött létre. A szervezet éves költségvetése, a tőke, ami felett rendelkezik négy európai uniós ország GDP-jét előzi meg, dolgozóinak létszáma pedig egy kisebb magyar településével vetekszik. Ha beleszámoljuk azokat is, akiknek a neve csak a fizetési listáikon szerepel, akkor egy vidéki nagyvárost is benépesíthetnének az alkalmazottjaikkal. A szervezetnek önálló, globális társadalmi, politikai és gazdasági programja van, amely az intézményes amerikai politikai hatalom felett áll, nem kérheti számon és nem ellenőrzi senki. Az ügynökség agendáját a világ százharminc országában próbálta érvényesíteni. Eddig.

De nézzünk a mélyére, hogyan is kezdődött mindez.

A szervezetet a hidegháború kellős közepén 1961-ben rendeleti úton alapította meg Kennedy elnök. 

A cél az volt, hogy egy jelentős állami források felett rendelkező, de az állami apparátustól független döntéshozatalra képes külpolitikai eszközrendszert alkosson, amivel megakadályozza a szovjet blokk informális terjeszkedését a két szuperhatalom közötti frontvonal országaiban. 

A USAID által megnyitott pénzcsapoknak tehát már az első pillanatban nemzetbiztonsági céljuk volt: a regionális, mikroszintű politika alakításával térde kényszeríteni a szovjet blokkot. Az Egyesült Államok társadalmi-kulturális normáinak, sztenderdjeinek terjesztése a szovjet peremvidékekről haladva, egyre beljebb egészen Moszkváig.

Kennedy egy évvel a meggyilkolása előtt, a szervezet országos irodáinak vezetőit így indította útnak: 

Mivel nem akarunk amerikai katonákat küldeni minden olyan helyre, ahol veszélyben lehet a szabadság, ezért magukat küldjük oda. […]

A 70-es évek végén, 80-as évek elején a USAID körül új, a döntéshozatalban és a végrehajtásban addig másodlagos szereplők jelentek meg: a különböző magánalapítványok, az átláthatatlan céghálók, a rejtőzködő és védett privátszféra, a gazdaság óriásai. Ezekre támaszkodott az új szisztéma, a formálódó, ébredező „soft power”, hiszen csak ők voltak képesek arra, hogy a nyíltan vállalt nyomásgyakorlás üzleti modelljét, a szabályozásokat megkerülő, a szürke zónán belüli nemzetközi szervezeti-személyi hálózatát kialakítsák és üzemeltessék. Néhány év alatt ők kerültek az új berendezkedés csúcsára. A Kennedy-érában létrehozott hálózat olyanná vált, mint a zavarosban elkeveredő, a fekete piacra bekerülő nukleáris fegyver. A szellemet többé már nem lehetett visszazárni a palackba. Fokozatosan kiszorították a geostratégiai folyamatok feletti kontrollból, a valódi hatalomból a választásokon legitimitást nyert politikusokat. Végül pedig az elnöki hivatalt is.

A nyolcvanas évek végére ők váltak az Egyesült Államok mögött megbúvó és annak összerejére, társadalmi teljesítményére rátelepedett, mindkét nagy politikai párt elitjével szimbiotikus viszonyban álló valódi szuperhatalommá, vagyis mélyállammá.

Ennek következménye lett az, hogy ugyan ez a korábbi győzelmeket segítő „soft power” fegyverarzenál vált a világ legerősebb, leválthatatlan politikai és gazdasági érdekérvényesítő erejévé, de közben elkezdte lebontani, elértékteleníteni a nyugati világ demokratikus rendjét.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijelenthetjük, hogy ezek a szervezetek ma nagyobb veszélyt jelentenek a geopolitikai stabilitására, mint az említett atomfegyverek valaha is. Szerepük volt többek között az Arab Tavasz és az ukrajnai Euromajdan előkészítésében és végrehajtásában. Bizonyíthatóan jelen vannak a világ összes konfliktuszónájában, részt vesznek a helyi és globális folyamatok alakításában. „A USAID Amerika szuperhatalmává vált” – ismerte el a szervezet vezetője, Samantha Power, aki „a nemzetbiztonság szempontjából” katasztrófának nevezte a USAID forrásainak felfüggesztéséről szóló elnöki határozatot.

Az USAID működésének utolsó két évében mintegy százmilliárd dollárt költött nemzetközi befolyása fenntartására, illetve kiterjesztésére. Ebből legkevesebb 5,5 millió dollár (mai árfolyamon csaknem 2,2 milliárd forint) jutott közvetlenül Magyarországra. A magyarországi nyomásgyakorló hálózat tagjaihoz, közvetítőkön keresztül, még ennél is jóval több pénz juthatott.

Az USAID ugyanis egy a felületes szemlélő számára átláthatatlan finanszírozási rendszert működtet, amelyben a sűrű szervezetek közötti tranzakciók a források eredetének elrejtését szolgálják. A hálózat regionális és nemzetállami szintjein is vannak olyan szervezetek, úgynevezett hubok, amelyek a nyilvánosság előtt titkolják az általuk kezelt pénzek kiindulópontját és így azok valódi célját is.

A források útjának feltérképezése azért is ütközik nehézségekbe, mert a hazánkban működő politikai nyomásgyakorló szervezetek a USAID-del, vagy a hálózat helyi forráselosztó központjával kötött támogatási szerződésükben nem vállalják fel valós céljaikat. Tevékenységüket olyan, a társadalom számára elfogadhatónak tűnő közügyek mögé rejtik, amelyek nem köthetők a külföldi finanszírozók közvetlen érdekeihez. A magyarországi nyomásgyakorló hálózat tagjai és azok finanszírozói között létrejött személyes kapcsolatok, hierarchikus viszonyrendszerek azonban egyértelműen meghatározzák a tevékenységüket.

Ilyen szervezet Magyarországon az Autonómia Alapítvány, az Ökotárs Alapítvány, a Kárpátok Alapítvány, a Freedom House, vagy a USAID által alapított DemNet – hogy csak néhány elosztóközpontot említsünk a dzsungelszerűen burjánzó szervezeti struktúrából. Ezek a szervezetek a USAID-pénzek mellett például a Ford és a Rockefeller Alapítvány, és különösen a Nyílt Társadalom Alapítványok forrásainak magyarországi elosztását is koordinálják. 

Az általuk támogatott szervezetek többségénél nem is lehet finanszírozóként megtalálni az ügynökséget vagy más amerikai eredetű donort. Ezért a hálózatot fenntartó érdekek puszta eszközeivé váltak azok is, akik számára nem volt egyértelmű, hogy valójában amerikai költségvetési forrásokból működnek. Az anyagi függőségük pedig garancia arra, hogy ez így is marad.

A finanszírozás új lábaként a USAID-modellt Brüsszelbe is implementálták. Ennek bizonyítéka a CERV program és e mellett még vagy fél tucat másik, amelyekből az uniós intézmények valójában politikai finanszírozást folytatnak. Ebben a programban folynak össze a USAID és más amerikai kormányzati ügynökségek, valamint a bizottság által a nyomásgyakorlóknak nyújtott támogatások. Ezt az érdekszövetséget 2017-től maga Soros György készítette elő. A mai napig hálózatának kulcsszereplői döntenek arról, hogy kinek, mire és mennyi pénzt adjon az unió. Mindezt a nemzetállami intézmények megkerülésével, átláthatatlanul és a hálózat ideológiai céljai mentén teszik.

Magyarországot továbbra is műveleti területként kezelik, a hálózat egyes tagjai a kormány destabilizálására készülnek, mely destabilizációs folyamat már márciusban utcai tüntetések formájában kapcsolhat magasabb fokozatra. Brüsszelben sokan munkálkodnak a sikerükért. Manfred Weber nyíltan képviseli a magyar kormány megbuktatásának politikáját.

Azzal, hogy Donald Trump felfedte a hálózat működését, világszerte lebuktatta annak tagjait. Ebből következően már hallhatók is a hálózati személyek arcpirító magyarázkodásai, akik azzal védekeznek, hogy az ő lelkiismeretük nyugodt, mert ők csak meggyőződésük szerint jártak el. Ám az, hogy valaki azonosul a birodalom céljaival, az még nem mentesíti őt az erkölcsi és a jogi felelősség alól, hogy Magyarország ellen cselekszik.

Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

MI – a társadalmi léptékű drog

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Tüntetések előre megírt kottából

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Brüsszel polgárháborúja

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

A demokrácia háborúba megy

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.