A fiatalok életkezdésének támogatása érdekében még soha nem állt rendelkezésre annyi állami támogatás, mint most. A családot alapító fiatalok a lehetőségek széles tárházából válogathatnak, amelyek stabil alapokat teremtenek nemcsak pillanatnyi élethelyzetük javításához, hanem az életútjuk későbbi alakulásához is.
Az elmúlt évtizedekben, ahogyan más fejlett országokban, Magyarországon is kitolódott a gyermekvállalás és a családalapítás időpontja. Míg a 2000-es évek elején a nők átlagosan 25 évesen lettek édesanyák, ma már jellemzően 29 éves korukban hozzák világra első gyermeküket, a férfiak pedig átlagosan 35 éves korukra válnak apává.
A magyar fiatalok gyermekvállalással kapcsolatos tervei ugyanakkor nem változtak: a többségük továbbra is két gyermeket szeretne, a gyermektelenséget pedig nem tekintik kívánatos életformának. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) felmérései szerint a 30 év alattiak gyermekvállalásának kitolódása részben annak tudható be, hogy egyre többen törekednek stabil egzisztenciára a családalapítás előtt, ezért sokan csak akkor vállalnak gyermeket, amikor már befejezték tanulmányaikat, stabil jövedelmük és saját otthonuk van.
A fiatalok életkezdésének támogatása érdekében az elmúlt években a magyar kormány már eddig is számos olyan intézkedést vezetett be, amelyek a munkaerőpiacra lépést, az önálló egzisztenciateremtést, valamint az otthonhoz jutást segítik. Ilyen a 25 év alatti fiatalok szja-mentessége, az első házasok adókedvezménye, az otthonteremtési támogatások, a babaváró kölcsön, a nyelvvizsga- és a KRESZ-vizsgadíjakhoz nyújtott támogatások, a diákhitel vagy az idén januártól igényelhető munkáshitel, amelyre a 17 és 25 év közötti fiatalok jogosultak.
A magyar állam Európában egyedülálló módon külön intézkedésekkel segíti a fiatalok családalapítását, hiszen társadalmi és gazdasági szempontból is kulcsfontosságú, hogy a gyermekvállalás ne tolódjon ki.
A fiatalabb korban történő gyermekvállalás ösztönzésének egyik legfontosabb lépése a 30 év alatti édesanyák adómentességének 2023-as bevezetése volt, amely a négygyermekes édesanyák és a 25 év alatti fiatalok szja-mentessége után újabb mérföldkövet jelentett a magyar családpolitikában. Mindez azt jelentette, hogy minden egyedülálló, házasságban vagy párkapcsolatban élő nő, aki 30 éves kora előtt gyermeket vállal, már a magzat tizenkét hetes korától az átlagbér összegéig mentesül a személyi jövedelemadó megfizetése alól, annak az évnek a végéig, amelyben betölti a 30. életévét. Ez a kedvezmény ráadásul nemcsak a munkabérre, hanem a gyermekgondozási ellátásokra is érvényesíthető, azaz a csed és a gyed összegét is növeli.