Nem értem, hogy az ilyen emberek miért vállalták el egyáltalán ezt a munkát, kérdezi a legendás amerikai westernfilmben a hét mesterlövészt csapdába ejtő és (ideiglenesen) lefegyverző rablóbandavezér. Egyikük, Vin fanyar humorral feleli Calverának:
Egyszer egy fickó El Pasóban meztelenre vetkőzött, és beleugrott egy kaktuszbokorba. Én is ezt kérdeztem tőle: miért? Azt felelte, pillanatnyilag jó ötletnek látszott.
Hatvanöt év telt már el Steve McQueen szállóigévé vált aranyköpése óta, ami újra és újra eszünkbe jut, amikor valami eszement, habókos hősiességet vagy öntelt kivagyiságot látunk. Mint például most
virágvasárnap, amikor öt francia férfi és egy belga nő megpróbált felmászni Köln világhírű dómjára. A fiatal „hegymászókat” éjjel a templom biztonsági őrei észrevették, és a rendőrség lehozta őket, így nem jutottak fel a csúcsra.
Nem tudni, miért akartak feljutni Németország ikonikus, a turisták által leglátogatottabb gótikus katedrálisának tetejére, amely egykor a világ legmagasabb épülete volt, s 157 méteres tornyaival ma a világ harmadik legmagasabb temploma.
Lehet, hogy a templommászás pillanatnyilag jó ötletnek látszott. Talán ezzel a bravúros „sportteljesítménnyel” kívánták felhívni magukra a figyelmet vagy így akarták provokálni, felháborítani a húsvétot megelőző nagyhét kezdetét jelentő virágvasárnapon a jámbor katolikus híveket. Vagy
ezek a fiatalok egyszerűen úgy gondolták, nekik mindent (!) lehet és szabad, és ők mindent (!) meg tudnak csinálni, amit kigondoltak. Valahogy úgy, ahogy egy bizonyos német kancellár mondta majd tíz éve az Európára zúduló migrációs cunami elején: Wir schaffen das! – Megcsináljuk! (A Mutti tényleg megcsinálta: a németeket kicsinálta.)
Mindent meg tudunk csinálni, amit csak akarunk – nyilván ezt gondolták azok a dúsgazdag turisták is, akik két éve a Titan nevű minibúvárhajón megpróbáltak leereszkedni az Atlanti-óceánon 1912. április 15-én elsüllyedt Titanic négyezer méter mélységben nyugvó roncsaihoz. Ám a kis szerkezet merülés közben, a hatalmas víztömeg iszonyú nyomása következtében összeroppant, és a benne levő öt emberrel együtt milliónyi darabra hullott.
Titan és Titanic: ezek a hajónevek a hübrisz – gőg, dölyf, elbizakodottság, önteltség, önhittség – jelei, hiszen a titánok emberfeletti termetű és erejű görög istenek voltak, az ég istene, Uranosz fiai.
A krétai Ikarosz bukását is a hübrisz okozta, mert az apja által készített szárnyakkal túl magasra repült az ég felé, a nap hője megolvasztotta a tollakat összetartó viaszt, emiatt a műszárnyait elvesztő fiú a tengerbe zuhant. Túl magasra törtek Bábel tornyának önhitt építői is, akik égig érő építményt próbáltak emelni, hogy dicsőséget szerezzenek maguknak.
Ők sem okultak az első emberpár példájából, akik elbuktak, mert öntelten elhitték a sátán hazugságát, hogy ha esznek a jó és gonosz tudásának fájáról, akkor „olyanok lesznek, mint az Isten”.
Mindegyik éppúgy jó ötletnek látszott, mint a meztelenül kaktuszbokorba ugrás. Pillanatnyilag.