idezojelek

Élet a halál előtt

Családvédelmi intézkedések egész sorával sikerült elérni, hogy a születések száma a mögöttünk hagyott tíz évben nem csökkent tovább, sőt még nőtt is.

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós
Cikk kép: undefined

Magyarországon 93 ezren születtek és 155 ezren hunytak el 2021-ben. Előbbi közel hétszázzal, utóbbi 14 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbi, 2020-as adatot (92 338, illetve 141 002). A koronavírus rengeteg életet követelt a magyar társadalomtól – kínálja magát a következtetés. A kijelentést azonban érdemes árnyalni, a felelőtlen politikai szólamoknak is elébe menve. A magyar elöregedő társadalom – csakúgy, mint kevés kivételtől eltekintve valamennyi nemzeté Európában. Nem egy és nem is tíz éve, hanem immár hat évtizede, amióta elégtelen a születések száma. A helyzet a rendszerváltozást követő években egyre rosszabbra fordult, érdemi változást csupán az elmúlt tizenegy évben sikerült elérni.

Az Orbán-kormányok e téren elért eredményét a 2011-es adatoktól kiindulva kell boncolgatni, hiszen bármilyen intézkedés hatása legkevesebb kilenc hónappal később érvényesül a születések terén. Nos, 2011-ben a születések száma történelmi mélypontra süllyedt (88 ezer), amit még aggasztóbbá tett, hogy az úgynevezett teljes termékenységi arányszám (TFR) – amelyről köztudott, hogy 2,1 esetén biztosítja a társadalom állandó számát – ugyancsak sohasem tapasztalt alacsony szintre, 1,23-ra esett vissza. Családvédelmi intézkedések egész sorával sikerült elérni, hogy a születések száma a mögöttünk hagyott évtizedben nem csökkent tovább, sőt még emelkedett is, a TFR pedig eljutott az 1,6-os küszöbre. Talán nagy szavak, de történeti távlatban ez a növekmény az immár három kormányzati cikluson átívelő Orbán-korszak legnagyobb eredménye. S a házasságkötések egy évtized alatt látványosan, kétszeresére ugrott száma azt sugallja, további gyarapodásra van remény.

A halálozások magas száma elkeserítő, lehetséges okainak feltárása azonban óvatosságra int. Kínálja magát a koronavírus-járvány, ám nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a Központi Statisztikai Hivatal kimutatása szerint – szemben a sokat idézett több tízezerrel szemben – 2020-ban 8981-an hunytak el a Covid miatt, ami a halálozások 6,4 százaléka. (A teljes népességre vetítve pedig kevesebb mint egy ezreléke, tehát szó sincs arról, hogy a Covid két-három százalékos mortalitással jár.) Egyszerre jó és rossz hír, hogy nem foghatunk mindent a koronavírusra. Jó, mert azt mutatja, hogy bár nagy erőfeszítések árán, de a magyar társadalom is képes megbirkózni a járvánnyal; és rossz, mert arra kell jutnunk, más oka is van a magas abszolút számnak.

A demográfusok már évek, sőt évtizedek óta figyelmeztetnek arra, hogy előbb-utóbb elkerülhetetlenül eljön az időszak, amikor a halálozások száma megugrik. Többé-kevésbé köztudomású, hogy a hetvenes évek közepének már kisebb mértékű meglódulása előtt az ötvenes évek első felében, a Ratkó-korszakban volt demográfiai fellendülés Magyarországon. Az akkor született nagy létszámú generáció tagjai napjainkban érik el a hetven évet, s az emberi lét kegyetlen törvényszerűsége miatt életpályájuk utolsó szakaszához érnek. Mindezt visszafordítani képtelenség, bár a folyamat késleltetése, a várható élettartam növelése, a nyugdíjasok támogatása természetesen kötelező társadalmi és politikai feladat. Ám a halált az élet törvényei szerint megelőzi a születés, ahogy azt minap a miniszterelnök is hangsúlyozta. Amikor hazánk népesedési kilátásairól elmélkedünk, azt kell szem előtt tartani, hogy a születések száma lehetőleg ne csökkenjen, a születési arányszám pedig tovább emelkedjen. Az elmúlt évtized azt bizonyítja, az Orbán-kormány jó úton indult el. A demográfiai programok eredményessége közismerten az állandóságukban rejlik. A bizonyítottan sikeres intézkedések kivezetése a mindennapokból katasztrófával fenyeget.

A létünk forog kockán. Életünk a halál előtt.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.