idezojelek

Égi édesanya

Nagyboldogasszony ünnepe más, mint Mária mennybevétele, még ha ugyanazt is ünnepeljük, mint a nyugati népek.

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente
Cikk kép: undefined

Európa nagy részén ünnep Mária mennybevétele, augusztus 15-e. Zárva vannak a boltok, az utca embere pedig tudja is, miért, akkor is, ha ő maga már réges-rég eltávolodott a vallástól, bevásárlástól bevásárlásig éli lelki életét. No és elfogadja, hogy ezen a hétfőn ez a torz „lelki” élmény elmarad. Ugyanez az ünnep nálunk nem jár munkaszünettel, viszont kevés magyarabb esemény van a naptárban. Nagyboldogasszony ünnepén mindenről megemlékezünk, amit a mennyei édesanyától kaptunk. Szent István királyunk ezen a napon halt meg, s ehhez kötjük az ország felajánlását a Szent Szűznek, aki több mint ezer éve óvja a nemzetünket. Mindössze öt nap múlva lesz Szent István szentté avatásának ünnepe, így Nagyboldogasszonytól augusztus huszadikáig egy egész ünnepkör a miénk, hasonlatosan a nagyhéthez vagy a karácsonyhoz.

Mert ez a nyár végi ünnepség is a várakozásról szól, még ha meg is zavarja a külvilág zaja ilyenkor az embert. Ez a várakozás nagyon örömteli, vallásosnak és világi gondolkodásúnak egyaránt. Azt tudjuk ma is megünnepelni, hogy hiába a viszályok, a belső megosztottság és a háborúk sorozata, ma is létezik, épül és erősödik a magyarság, s nem vált se németté, se törökké, se szovjetté, nem hódolt be egy nagyobb és erősebb népnek, nem veszítette el önazonosságát és hitét. Kellett hozzá Szent István királyunk zsenialitása, aki se a német–római császárnak, se a pápának nem ajánlotta fel a koronát, hanem tartotta utódait olyan erősnek, hogy Mária oltalmában képesek folytatni az ország- és nemzetépítést. Ha nem így dönt, talán elsöpört volna minket a történelem, s az apró részletek iránt érdeklődő történészhallgatók izzasztó vizsgatétele lenne a magyarok felemelkedése és bukása. Nem így történt. Mária megvédett minket, Szent István akarata érvényesült, az utódok pedig méltóak voltak a bizalomra.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki mindezt teljes lózungnak tartja, a templomokat ásatag fényűzésnek, a tűzijátékot pedig értelmetlen puffogtatásnak, az nézze meg a zarándoklatok résztvevőit, esetleg a budapesti utcákat szombat este! Az ünnep változik az emberrel, s ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy rakéták rajzolnak csillagokat az éjszakai égboltra vagy az oltáriszentséget viszi a pap a körmenet élén. Az ünnepet át kell élni, és bizony át is fogja élni mindenki, aki elmegy. Pedig bizony egyszerűbb volna tévén keresztül figyelni az éjszakai csillagszórókat, de a közösségi élményt semmi sem adja vissza. Aki pedig ezt a közösségi élményt választja, az kimondva-kimondatlanul ünnepli a magyarságát, a múlt dicsőségét és fájdalmát, s körbenézve azt mondhatja, de jó, hogy nem otthon ültem ezen az estén. Egy vagyok ebből a közösségből, annak a népnek a fia, amely nappallá varázsolta az éjszakát. Az ünnep nem egy digitális korba való esemény, nem lehet levagdosni az ünnepkör misztériumáról a sallangokat, hogy pőrén, egyesekből és nullásokból álló számsor maradjon, emberek nélkül. A mai kor gyermeke számára minden csatornán az harsog, hogy az élete kényelmetlen, s az új fejlesztésekkel kényelmessé tudja tenni, hogy csak azzal kelljen törődnie, ami igazán fontos. De ez nem igaz. A ma embere nagyon kényelmesen él, sokkal kevesebbet kell fáradoznia, mint szüleinek vagy nagyszüleinek. Csak számára már az is munka, hogy átélje az ünnepet, kiszakadjon a digitális mindennapokból.

Magyarország keresztény ország, minden porcikáját átitatja a krisztusi hit, levetkőzhetetlenül, letagadhatatlanul.

Nagyboldogasszony ünnepe más, mint Mária mennybevétele, még ha ugyanazt is ünnepeljük, mint a nyugati népek. De épp ezért olyan csodálatos és olyan magyar.

Borítókép: illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.