idezojelek

Hazafiatlan haszonlesők

EP-választáson emlékezni fogunk, ki mit intézett, ki pedig hogyan tett keresztbe Brüsszelben.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
Fotó: Mirkó István

Mítosz az Európai Unióval kapcsolatban, hogy Brüsszelben a nemzeti érdekek egy csapásra semmivé lesznek, mintha legalábbis meghaladottak lennének. A hamis kép szerint az EU fővárosában mindenki csak a közös „Európa-ház” építésén munkálkodik, ajkáról ki sem fogy az Örömóda – azt pedig már régen elfelejtette, hol született, honnan érkezett. 

Valójában a nyugati uniós tagállamok régen kidolgozták már annak gyakorlatát, hogyan kerülhet ki-ki közel ahhoz az uniós tűzhöz, amihez a legtöbb – hangsúlyozzuk – nemzeti érdeke fűzi.

 A franciák, az EU agrárpolitikájának fő kedvezményezettjeiként tudták például, miként kell úgy beépülniük az uniós apparátusba, hogy ezen a területen már a jogszabálytervezetek is a kezük nyomát viseljék. A németek a költségvetés-ellenőrzésre fordítottak különös figyelmet, lévén ők az uniós kassza legnagyobb befizetői. Látni akarják, kik és mire fordítják a pénzüket: nekik ez a nemzeti érdekük. Brüsszelben és Strasbourgban is láttunk már példát arra, amikor ez a nemzeti érdekérvényesítés különösen nyersen mutatkozott meg. Ilyenkor nagy pénzek forognak kockán. Például amikor a bortermelő országok képviselői – párthovatartozásra való tekintet nélkül – véd- és dacszövetségbe tömörültek, vagy amikor az EU költségvetés vitája árkot vont a befizető és a haszonélvező tagállamok közé. 

Mert az egyik oldalon azt tartották nemzeti érdeknek, hogy az ő adófizetőiktől minél kevesebb pénzt vonjanak el, a másikon pedig azt, hogy az ő országuk minél többet kapjon.

Magyarország ez utóbbi országok közé tartozik. Az EU nem véletlenül beszél felzárkóztatási alapokról: szívesen tartanánk már ott, hogy ezekre a pénzekre nincs már szükség. De még van, mert a felzárkózás időt vesz igénybe. Alapvető nemzeti érdek, hogy megszerezzük a hazánknak járó pénzeket. Így látja ezt a magyarok négyötöde is, a Real PR93. felmérése szerint ugyanis a megkérdezettek 80 százaléka úgy véli, európai parlamenti képviselőink hazafias kötelezettsége, hogy a – hangsúlyozzuk – Magyarországot megillető, nem pedig szívességből vagy segélyként utalt pénzek megszerzésén dolgozzanak, nem pedig a visszatartásukon.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament Daniel Freund nevű, nem túl szimpatikus német képviselője hiperaktív élharcosa a Magyarországgal szembeni uniós aknamunkának. De ő legalább német. Az viszont a hazafiatlanság csimborasszója, amikor Magyarországról megválasztott uniós politikus dolgozik a pénzeink visszatartásán, és hozzáállását ráadásul még hazafiasnak is nevezi. Mint a DK-s Molnár Csaba, aki így fogalmazott: „Addig ne jöjjön pénz, amíg az nem a magyar emberekhez, önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz kerül.”
Ezt a képtelenséget a felmérés szerint még a baloldali szavazók háromnegyede sem osztja: Molnárnak szerintük éppenséggel a pénzek megszerzésén kellene dolgoznia. Aki nem látta még, mi minden létesült az országban az uniós pénzek segítségével, az valószínűleg ki sem tette a lábát a lakásából, máskülönben lépten-nyomon szembetalálkozott volna az ilyen beruházásokat dokumentáló táblákkal. 

Számos választó azt is alighanem világosan látja: az EU-pénzeink visszatartását célzó haszonleső ellenzékiség célja nem más, mint hogy uniós barátaikkal összefogva („Orbánt ki kell éhezteni” – mondta Molnár egy német frakciótársa) így buktassák meg a magyar kormányt.

 Sportszerűen ugyanis nem ment: harmatgyenge politikusaik és stratégiájuk miatt 2006 óta képtelenek országos választást nyerni. Csakhogy egy év múlva éppen Molnáréknak apadhat el az uniós pénzcsap, az EP-választáson ugyanis emlékezni fogunk, ki mit intézett, ki pedig hogyan tett keresztbe Brüsszelben.

Borítókép: Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) ügyvezető alelnöke, árnyék-kancelláriaminisztere (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.