Nincs tíz hónap hátra az európai parlamenti választásokig. Öt év után ismét megmérettetnek az egymásnak feszülő politikai erők. Az előttünk álló időszakban azon is érdemes elgondolkodni, hogy a jelenlegi brüsszeli vezetés milyen eredménnyel képviselte a tagállamok érdekeit.
A közösség hivatalos honlapján olvasható célok és értékek között a következő mondatok is szerepelnek: az Európai Unió előmozdítja a békét; megfelelő intézkedéseket hoz a külső határokon a menekültügy kezelése és a bevándorlás szabályozása, valamint a bűnözés megelőzése és leküzdése érdekében; működteti és folyamatosan tökéletesíti a belső piacot; védi és javítja a környezetet; fokozza a gazdasági, társadalmi és területi kohéziót, valamint a szolidaritást a tagországok között.
Már fel is lehet dobni az első kérdést: az Európai Bizottság mennyi mindent tett meg azért, hogy előmozdítsa a békét az orosz és az ukrán fél között? Ursula von der Leyen a minap tartotta meg hosszúra nyúlt értékelő beszédét. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója precízen összeszámolta, hogy abban mindössze három alkalommal hangzott el a béke szó, ráadásul egyszer sem az ukrajnai háború kontextusában. A további lőszerek és fegyverek szállításának támogatása szintén nehezen értelmezhető a béke előmozdításaként.
Második kérdés: öt év alatt mennyivel jutottunk előrébb a bevándorlás kezelésében? A válasz legyen egy hír az elmúlt napokból: „Tömegesen tüntetnek a helyiek alig néhány órával Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének látogatása előtt Lampedusán. Az olasz lakosok olyan intézkedéseket követelnek, amelyekkel megállítják a tarthatatlanná vált migránsáradatot.” Itt tartunk 2023 szeptemberében. Egyelőre beláthatatlan, hogy mikor enyhül érdemben a migránsok inváziója.