idezojelek

Súlytalanság

Gyurcsány személye csak az egyik rákfenéje a baloldalinak hívott hazai valaminek.

Baranyai Gábor avatarja
Baranyai Gábor
Cikk kép: undefined
2023. 10. 17. 5:00
Fotó: Mirkó István

A tavalyi országgyűlési választásokra Nyugatról küldött Soros-dollárokkal kistafírozott balliberális összefogás – jelenleg még önálló országgyűlési frakciókkal is bíró – hat pártjának támogatottsága jelenleg jóval alacsonyabb, mint az elmúlt tizenhárom év ugyanezen időszakában bármikor. A 2006-os őszödi beszéd óta permanens válságban lévő baloldal legnagyobb ereje paradox módon évek óta a Gyurcsány Ferenc neve fémjelezte, magát szociáldemokratának beállító, egyébként erős szektás jegyeket mutató Demokratikus Koalíció. A DK a súlyos, a baloldal régi nagy pártjait – MSZP, SZDSZ – elsöprő 2010-es, első kétharmadot eredményező országgyűlési választási vereség után bontott zászlót, szó szerint a romokon kezdett gazként terjeszkedni. Ahogy az elmúlt 12 évben bővült a gyurcsányisták tábora, nagyjából azzal párhuzamosan erőtlenedett el a magyar vagy talán internacionalista hagyományai­nál fogva inkább hazainak nevezhető baloldali valami. Míg a baloldali valami 2011 októberében 47 százalék (még a Párbeszéd és Momentum nélkül), 2015 októberében 51 százalék (még a Momentum nélkül), 2019-ben pedig negyven százalék össztársadalmi támogatást, szimpátiát tudott felmutatni, addig jelenleg csupán 35 százalék a támogatottságuk az elmúlt hetek felméréseinek átlagában. 

Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldalinak nevezett valami összeesése az elmúlt másfél évben gyorsult fel, ez volt az az időszak, amikor a DK megkérdőjelezhetetlenül az ellenzék vezető ereje lett, tízről tizenhét százalékra emelve a közvélemény-kutatásokban tetszési indexét, egyben megközelítve a számos elemző által számukra megajánlott 20-22 százalékos üvegplafont, amin túl Gyurcsányék számára nincs élet. Miért is lenne, ha egy olyan elnöke van a DK-nak, aki bukott, sajátjai által megpuccsolt miniszterelnök, aki erkölcsileg, gazdaságilag 2009-re csődbe vitte az országot, aki, ha érdeke úgy kívánta,  azonosító nélküli rendőrökkel utcai terrort szabadított az országra válogatás nélküli kardlapozással, szemkilövetéssel, gumibotozással? Ezzel sikerült is bekerülnie a magyar történelem elmúlt száz évének leg­elutasítottabb történelmi alakjainak panteonjába, közeli dobogón Rákosi Mátyáshoz és Szálasi Ferenchez.

Gyurcsány személye csak az egyik rákfenéje a baloldalinak hívott hazai valaminek. 

A szellemtelenség, a kisstílű, provinciális politizálás, az olcsó importideológiák kritika nélküli átvétele, ezek kisiskolás szintű megjelenítése mind-mind felveti a kérdést egy klasszikus baloldali értékekre fogékony választó részéről: ezek a hazai baloldali valaminek a képviselői vajon ugyanabban az országban élnek, mint ők? Mit gondolhat az a választó, aki amúgy nem szimpatizál a Fidesz–KDNP-pártszövetséggel, amikor a DK árnyékkormányának minisztere szükségtelennek tartja a minimálbérek emelését, amikor azt látja, hogy a baloldali kormányok idejéhez képest sokkal gyorsabban nőnek a bérek, van újra 13. havi nyugdíj, nyugdíjprémium, családtámogatási rendszer és sok más szociális vívmány? 

Vajon mit szól akkor, amikor egyértelmű műsorvezetői kérdésekre a baloldali valami pártvezetői hitet tesznek, sőt aktív katonai beavatkozást emlegetnek a kárpátaljai magyarságot jogfosztó ukrán állam mellett egy nukleáris nagyhatalommal szemben? Milyen érdekeket képviselhetnek azok a pártok, politikusok, akiknek a kampányát bizonyítottan külföldről pénzelik, akik NER-ezés ide vagy oda, pitiáner módon helyezkednek a jó politikai pozíciókért? Hiába van magas infláció, hiába tartják vissza az uniós forrásokat, hiába nehezebb sok szempontból a mindennapi élet, ezektől függetlenül jövőre és 2026-ban is sokan egyet biztos tudni fognak, hogy kire nem fognak szavazni. A baloldalinak nevezett valamire.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Macron úr, harcoljon ön Ukrajnában!

Apáti Bence avatarja
Apáti Bence

Influenszerek Pressman szeánszain

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Endréék megmondják a tutit

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Kultúra és ellenkultúra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.