Egy gyerek felnevelése, majd kistafírozása mintegy huszonöt évet ölel fel – mondják az okosok, és mostantól ilyen távlatból tekinthetünk vissza NATO-tagságunkra is. Ezen emberöltő alatt sok minden történt velünk. Zöldfülűként, 1999-ben mindjárt az akkori Jugoszlávia Koszovó miatti NATO-bombázásának színterébe csöppentünk, Orbán Viktor pedig 35 évesen, akkoriban debütáló kormányfőként kapott ízelítőt az amerikai nyomásgyakorlás máig széles repertoárjából. A 2001. szeptember 11-i terrortámadásokkal új korszak köszöntött be, az amerikaiak után kisvártatva magyar katonák is Afganisztánban találták magukat. A Bush-kormány iraki háborúja viszont már megosztotta az európai szövetségeseket, amit a világ legnagyobb katonai szervezete nehezen hevert ki. Ezután nagyobb feladat nélkül téblábolt egy darabig, hogy végül Oszama bin Laden után Vlagyimir Putyin Oroszországában leljen új ellenségére. Időközben az addig tizenhat tagú szervezet mára a duplájára nőtt, és Kaliforniától a török–iráni határig csaknem 28 millió négyzetkilométert ölel fel.
De hol van benne a mi helyünk? A legkönnyebb lenne a közhellyel válaszolni: megítélik majd a történészek. Mégis, a negyedszázad tekintélyes idő ahhoz, hogy mérleget vonhassunk. Kétségtelen, a NATO elrettentő erővel bír, kollektív védelmi doktrínájával ellenségei is tisztában vannak, a szövetségesekre nem támad idegen állam. De látni kell, az amerikai túlsúly ebben a szervezetben kétharmados a többi harmincegy ország egyharmadával szemben, ami a mostani vészterhes időkben komoly kétségeket ébreszt Európa védelmi képességeit illetően. A mondást ismerjük: az rendeli a nótát, aki fizeti a zenészt. A hazánkra nehezedő amerikai nyomásgyakorlást nemrég a svéd NATO-csatlakozás hozta a felszínre, mégpedig egyre nyíltabban. A szövetség pedig idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját, ami új főtitkár választásával is egybeesik. Hazánk másokkal együtt jelezte, nem fogadja el a posztra esélyesként emlegetett Mark Rutte jelölését; a holland kormányfői székből szép lassan távozó liberális politikus a nyilatkozata szerint térdre akarta kényszeríteni Magyarországot.
Az 1997-ben az urnákhoz járuló magyarok óriási többséggel voksoltak a NATO-tagságra. (Igaz, az ügydöntő népszavazás a mai szabályok szerint nem lett volna érvényes, a jogosultak kevesebb, mint fele adta le a voksát.) A meghatározó politikai erők mind a tagság mellett foglaltak állást, ellene csak a MIÉP és a Munkáspárt. A felmérések szerint honfitársaink többsége ma is kitart az atlanti szövetség mellett, amelynek – minden ellenkező, a fősodorbeli sajtóban olvasható értékeléssel szemben – nem potyautasai, hanem aktív hozzájárulói vagyunk, vállalt védelmi ráfordításunk teljesítésével és katonáinkkal.
További A Helyzet híreink
De egyvalamit mindig szem előtt kell tartanunk: országunk védelme a mi kötelességünk, nem Európa új bebírójaié. Ezt célozzák a magyar haderőfejlesztések is. Továbbá nem ugródeszka vagyunk mások külpolitikai ambícióihoz. A NATO annál kevésbé emlékeztet egy amerikai bábszervezetre, minél inkább nemcsak szuverén, de ennek tudatában fellépő nemzetállamok alkotják. Egy magyar illetékes annak idején azon ujjongott: a megnyitása utáni fél évben 52 amerikai tábornok kereste fel a taszári légibázist. Ez csodálatos hír lehetett volna, csak éppen nem sokkal korábban egy emberként kuncogtunk egy újságcikket kísérő képaláíráson, miszerint a hazánkban ideiglenesen állomásozó szovjet tisztek átvették öröklakásaikat. Emlékeztetnénk amerikai szövetségeseinket: a magyar NATO-csatlakozást a Missouri állambeli Independence-ben írtuk alá – ennek neve magyarul függetlenséget jelent.
Borítókép: NATO 25 – hadgyakorlat Tatán (Fotó: Havran Zoltán)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Politikának tűnő elmebaj
Amellett, hogy jól láthatóan egyházellenesek hazánkban is a gender- és LMBTQ-propagandista politikusok, undorító akciójuknak az időzítése sem mellékes.

Hadsereg a szivárványon túl
Azon már meg sem lepődhetünk, hogy a Soros-pénzekben dúskáló Amnesty a nemzetközi erőket is mozgósítja.

Pszichó a telefonban
Már megint egy nővel üvöltözött Magyar Péter. Az igazi, nagybetűs férfi.

Utolsó kérés a pápától
Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti adományként békét teremtsen Ukrajnában.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Trump direkt buktatja be a piacokat? (2. rész)

A liberalizmus elmekórtana

Immunreakció a gyűlöletexport ellen

Ferenc, Európa pápája
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez
Drukkoljunk-e Friedrich Merznek?
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA — A migráció lesz a következő évek egyik sorsdöntő kérdése Németországban.

A szabadságpárt árnyéka a bécsi választásokon
Bécsben már a diákok csaknem fele muszlim.

Pressman listája
Rogán Antal minisztert levették hát az amerikaiak szankciós, a tudálékosak kedvéért az úgynevezett Magnyitszkij-listájáról.

A főnökök megbeszélik
Donald Trump, Benjamin Netanjahu, Orbán Viktor – három név a legkarakteresebb vezetők közül a világban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

„Nocsak, nocsak, jóérzésű előadók nem kérnek Magyar Péterből”

Meghalt a nyíregyházi kislány, aki a fürdővízbe ejtette a telefonját, amikor a kádban mobilozott

„Nehéz dolog elfogadni, főleg ha 10 évvel fiatalabb a férjed” - komoly vádak áldozata lett Keleti Andi

Ha Rákosi Mátyásnak ilyen sajtót fizet az USAID, máshogy alakul a 20. századunk

Levelet küldött Erdő Péter bíboros a Vatikánba, ez állt benne

Ukrajnai háború - Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről

Jakupcsek lemondta a részvételét, nem akar közösködni Magyar Péterrel

Böde sem segített a Pakson, az ETO hatalmas szívességet tett a Fradinak

Pulai András szövege nagyon sokba kerülhet Magyar Péternek

Az egypálcikás kicsi dildó

Szörnyű vonatbaleset történt Hevesben, többen megsérültek

Harminc évet vártunk erre az új magyar filmre
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Politikának tűnő elmebaj
Amellett, hogy jól láthatóan egyházellenesek hazánkban is a gender- és LMBTQ-propagandista politikusok, undorító akciójuknak az időzítése sem mellékes.

Hadsereg a szivárványon túl
Azon már meg sem lepődhetünk, hogy a Soros-pénzekben dúskáló Amnesty a nemzetközi erőket is mozgósítja.

Pszichó a telefonban
Már megint egy nővel üvöltözött Magyar Péter. Az igazi, nagybetűs férfi.

Utolsó kérés a pápától
Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti adományként békét teremtsen Ukrajnában.