idezojelek

Jobban tudják

Példát vehetnének a magyar nemzeti konzultációról, némi jelét adva legalább, hogy ők is kíváncsiak a polgárok véleményére.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
Fotó: Purger Tamás

Amikor egy reggel Gregor, a brüsszeli bürokrata álmából felébredt, már mindent előkészített. Összeállt a terv: az Európai Bizottság további jelentős uniós forrásokról akarja maga eldönteni, kiket illetnek meg, illetve – ahogy Magyarország példája mutatja – kiket nem. „Potom” 1200 milliárd euróról van ezúttal szó, hét évre elosztva. Gregor kihegyezte színes ceruzáit, a radírt is gondosan odakészítette, mire rájött, hogy a keretszámokat Excel-táblázatba kell foglalnia. – De mindegy is! – gondolta. Úgyis mások pénze felett rendelkezik.

Most kezdődnek az unió 2028-tól tartó következő keretköltségvetésének várhatóan évekig tartó vitái. A táncrend eddig sem volt ismeretlen: Brüsszel — jogköréből adódóan – javaslatot tesz, az Euró­pai Parlament és a tagállamok pedig hozzáteszik a magukét. A hivatalos javaslat csak jövőre esedékes, de a kiszivárgott tervezetben a tagállamokat az eddiginél rövidebb pórázra fognák, miközben pedig a pénzt az egyes tagállamok adják össze polgáraik adóeurójaiból, -forintjai­ból. 

A terv a Politico híre szerint az EU-parlamentben és a régiók­ban is felháborodást váltott ki, pedig még a tinta sem száradt meg rajta. Ukrajna EU-csatlakozásának költségei miatt is tartanának vissza pénzt. Erről például ki hozott döntést, kedves Európai Bizottság?

A kiszivárgott javaslatnak mindamellett vannak széles körben elfogadott és elfogadható indokai. Így például az elmúlt hónapokban nyilvánosságra hozott Draghi-jelentés, amely Európa gyenge versenyképességére, globális versenytársaitól, Amerikától és Kínától való leszakadásának veszélyeire hívta fel a figyelmet. Valóban szükséges, hogy ennek megálljt parancsoljunk, de nem azon az áron, hogy felszámoljuk például az európai gazdák bevételi forrásait és életlehetőségeit az erőltetett zöldátállással. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Ha ennek fogadtatásáról nem volt elég visszajelzés Brüsszel számára, hogy az EU motorjának tartott Németország ökopártjának „népszerűsége” a talajszint alá csökkent, az európai gazdák pedig traktorokkal vették blokád alá, majd kővel és tojással dobálták meg az uniós döntéshozók épületeit, akkor nehéz megmondani, mi fújhat nekik ébresztőt. Pedig már az időközben kormánypárttá vált holland Gazdák és Polgárok Mozgalmának közelmúltbéli sikerei is alkalmat adtak volna az elgondolkodásra.

A zöldpolitikában látható holland hátraarc annál is fontosabb, mivel ez az ország népességarányosan az uniós büdzsé legnagyobb befizetője, így a következő évek vitáinak kulcsszereplője. A magyar agrárpolitika is azért folytat éppen közelharcot, hogy megvédje a gazdák Brüsszelben felszámolni tervezett területalapú támogatásait.

Van egy rendkívül ronda, ám annál hasznosabb brüsszeli szó: a szubszidiaritás. Ez azt jelenti, hogy a lehető legalapvetőbb szinten kell bevonni a döntéshozatalba a polgárokat, a településeket, a térségeket, országokat, azaz mindannyiunkat, akik végül is közösen alkotjuk a csaknem félmilliárd fős Európai Uniót. Ki tudja, miért, de Brüsszel ezt mindig semmibe veszi, sőt – ahogy a jogászok mondják – lopakodó hatáskörbővítésével egyre több mindent vindikál magának. Ez volt a helyzet a nem csak Magyarországról bírált migrációs paktum esetében is, hiába törnek egyre-másra előre a választásokon a bevándorlásellenes pártok Európában. Példát vehetnének a magyar nemzeti konzultációról, némi jelét adva legalább, hogy ők is kíváncsiak a polgárok véleményére. A legújabb magyar kérdőívet tegnaptól kézbesítik a levélszekrényeinkbe. Ez a visszacsatolás hidat képez a politikusok és választóik között. Ha Gregor és kollégái is megtiszteltek volna minket egy ívvel, visszaküldtük volna azt is.
 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A pöcegödör legalján

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.