idezojelek

Trump és Európa

Fölösleges még temetni az Európai Uniót a vámok ügyében.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined
vámháborúEurópaKínaUSAeu 2025. 02. 08. 6:00
Fotó: Evan Vucci

Számos intézkedést hozott elnökké történő beiktatása óta az új amerikai elnök. Kapkodjuk a fejünket, mert olyan gyors Donald Trump, hogy szinte elemezni sincs idő az egyik döntés hatását, mikor értesülünk a másikról. Miközben úgy tűnik, hogy Trumpnak Mexikóval és Kanadával sikerül egyezségre jutnia, legalábbis erre utal a 30 napos „pauza”, addig Kínával tényleges a kereskedelmi háború. Ennek a részletei az alábbiak: az Egyesült Államok február elejétől tízszázalékos vámokat vezetett be a kínai behozatalra, válaszlépésként Kína pedig február 10-től 15 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokból érkező, bizonyos típusú szénre és cseppfolyósított földgázra; és tízszázalékos vámot a nyersolajra, a mezőgazdasági gépekre, pick-upokra és kisteherautókra. Ezenkívül is történik még szigorítás a nemesfémek exportja, valamint bizonyos amerikai cégek irányába.

Számunkra érdekesebb, hogy az Európai Unióra kivet-e az Egyesült Államok vámtarifát. Ennek hátterében pedig az áll, hogy Amerika EU-val szembeni külkereskedelmi hiányának kérdését miként is rendezi. Magyarán: míg a vén kontinensnek aktívuma van a tengerentúl, az USA kevesebbet exportál, mint amennyi terméket behoz Európából.

A másodjára is megválasztott elnök korábban többször is hangot adott a szerinte tisztességtelennek tartott európai kereskedelmi gyakorlatoknak, különösen az autóipar és a mezőgazdaság területén. Bár a konkrétumok most nem ismertek, a választásokat megelőzően többször is nyilatkozott Trump arról, hogy tíz-húsz százalék közötti általános vámot vet ki minden uniós behozatalra. 

Sokan szimpla fenyegetésnek tartják az amerikai elnök tervét, és az árak elszabadulásától a globális vámháborúig minden tételt bedobnak, hogy nehogy megvalósuljon az USA vezetőjének az elképzelése, ha a számok mögé nézünk, nincs akkora „rettenet”. Ugyanis az egymással szemben ténylegesen alkalmazott vámok nem térnek el jelentősen a két régió között: az egyszerű átlag 3,95 százalék az Egyesült Államokból származó termékek esetében, míg az uniós termékek esetében 3,5 százalék a vámtétel. 

Ez persze csak az átlag. Amennyiben a részleteket nézzük, nagy a szórás. Bármilyen meglepő, Trump felvetései tulajdonképpen jogosak az autókra, a mezőgazdasági termékekre és az élelmiszerekre kivetett vámok esetében. Például az autók terén az uniós vámtarifa tíz százalék, míg az USA-ban csak 2,5. Ilyen körülmények között az Európai Unió reális veszélyként kell hogy megélje a vámok kérdését, és kemény tárgyalásokra számíthat.

Ám fölösleges még temetni az Európai Uniót a vámok ügyében. Sok esetben ugyanis az Egyesült Államokba irányuló európai kivitel tartalmaz stratégiailag fontos termékeket, azaz olyan árukat, amelyeknek korlátozott a kínálata, továbbá nem helyettesíthetők könnyen. Főként vegyipari és gyógyszeripari termékekre gondolhatunk. Közben nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy az uniónak nagy az energiaimportja az USA-ból, és kész arra, hogy további amerikai fegyvereket, harcászati eszközöket szerezzen be a tengerentúlról.

 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Tekintettel arra, hogy Donald Trump önmagát üzletemberként azonosítja, valószínűleg végcélja valamilyen kedvező üzlet megkötése lehet, amelyhez fegyverként a vámokat használja. Egy kereskedelmi háború kirobbanása mindkét félnek veszteségeket okozna, de az Egyesült Államok kevésbé érezné meg, mint Európa. Tudniillik az unió még sérülékenyebb, mint anno, egészen pontosan 2017-ben. Pusztán az új kereskedelmi háború fenyegető közelsége is a lassú és minimális gazdasági növekedésből recesszióba taszíthatja az eurózóna gazdaságát.
 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

A demokrácia háborúba megy

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa példát vehetne Trumpról

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Hová lett az életösztönünk?

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

O. J. Simpson véres kése

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.