A kormánypárt ezért tiszteletben tartja és üdvözli, hogy Áder János köztársasági elnök előzetes normakontrollt kért a törvényről az Ab-tól – közölte Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Kifejtette: az Ab-nak harminc napja van arra, hogy a törvény egészével kapcsolatosan állást foglaljon, annak ugyanis bármely passzusát vizsgálhatja.
A Fidesz reméli, a jogszabály kiállja az alkotmányosság próbáját, de természetesnek tartja – mivel egy nagy terjedelmű, sok alapjogot érintő törvényről van szó –, hogy előfordulhat, az Ab alkotmányellenességet állapít meg bizonyos részleteket érintően – mondta Gulyás Gergely. Hozzátette, utóbbi esetben a jogszabály nem lép hatályba, és az Országgyűlésnek végre kell hajtania az Ab-döntésnek megfelelő változtatásokat.
Széles demokratikus keretek
A politikus fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy Áder János indítványában egyértelművé tette: széles demokratikus kereteket biztosít a választójogi és az új választási eljárási törvény a következő országgyűlési választások lebonyolításához.
Az előzetes feliratkozás lehetőségeivel összefüggő legerősebb államfői kritika azzal kapcsolatosan fogalmazódott meg – folytatta –, hogy a személyes regisztrációra nincs lehetőség bármely intézményben, csak a lakóhely szerinti jegyzőnél. Ha az Ab ezzel a fontos technikai részlettel kapcsolatban alkotmányellenességet állapít meg, a parlament orvosolni fogja a kérdést – jelezte Gulyás Gergely. Megjegyezte, semmilyen akadálya nincs annak, hogy ha az Alkotmánybíróság a törvény bármely részletét alaptörvény-ellenesnek nyilvánítja, akkor a Fidesz visszanyúljon a korábbi szakértői előkészítő anyagokhoz.
A regisztráció segíti a demokráciát
A világ számos demokráciájában a regisztráció évtizedek óta működő intézmény, ettől sem Franciaország, sem Görögország, sem Anglia vagy az Egyesült Államok nem tekinthető antidemokratikusnak – nyilatkozta a nagyobbik kormánypárt portáljának Gulyás Gergely országgyűlési képviselő az új választási eljárási törvény kapcsán.
A választási regisztráció nem szűkíti a választójogot, inkább segíti a demokráciát. A regisztrációnak inkább szociológiai következményei lehetnek, melyek hathatnak a politikai kultúrára – nyilatkozta november 29-én Gerő András balliberális történész.
Az új választási törvény elfogadásával alapvetően alakulhat át a hazai voksolások elmúlt két évtizedben megszokott rendje. A regisztráció biztosítja annak lehetőségét, hogy aki tud és akar, élhessen választójogával, míg a jelöltállítás új rendje a kisebb szereplőknek is lehetővé teszi a politikai versenyben való részvételt. Olvassa el az mno.hu írását!
A parlament november 26-án név szerinti szavazással, 251 képviselő egyetértésével, 91 ellenszavazat és 1 tartózkodás mellett fogadta el a kormánypártok által kezdeményezett új választási eljárási törvényt, amely a korábban már az alkotmányba emelt előzetes regisztráció részletes szabályait tartalmazza.
Ismert, Orbán Viktor július 27-én jelentette be, hogy bevezetik az előzetes választási feliratkozást az országgyűlési választásoknál. Magyarországon eddig az állam választói névjegyzéket állított össze, és saját adatbázisából indult ki, ezt most megfordítják, így aki a választásokon részt akar venni, annak fel kell iratkoznia, és ha ezt megteszi, akkor a jelöltállítás első pillatanától kezdve minden információt, ajánlástevési lehetőséget megkap. A 2014-es választásra jövő szeptember 1-jén indul majd az önkéntes feliratkozás.