A miniszterjelölt elmondta, hogy a kormány nem készül A munka törvénykönyve további módosítására, ám amennyiben az látszik, hogy szükség van rá, akkor lehet változtatni a törvényen. „Semmi sincs kőbe vésve” – fogalmazott. Varga Mihály arról is beszélt, hogy nemzetgazdasági miniszterként folytatni kívánja majd a kormány eddigi, a kis- és középvállalatok támogatását célzó törekvéseit, hiszen „ez stratégiai érdekünk”, ugyanis a kkv-szektor adja a magyar munkahelyek kétharmadát. Szavai szerint kiemelt feladat, hogy az Eximbankon keresztül megteremtsék annak lehetőségét, hogy a kis- és középvállalkozások minél nagyobb számban kapcsolódhassanak be a multinacionális vállalatok beszállítói láncaiba, illetve a magyarországi kivitelbe.
Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára is az MNB Monetáris Tanácsának tagjává válhat.
Ha a költségvetési politika szigorú, és a hiány továbbra is 3 százalék alatt lesz, az ország adóssága pedig tovább csökken, akkor a Magyar Nemzeti Bank monetáris eszközökkel képes támogatni a gazdaság növekedését – jelentette ki Pleschinger a gazdasági és informatikai bizottság hétfői ülésén. A szakember jelezte, hogy megválasztása esetén lemond az NGM államtitkári posztjáról.
Arra a kérdésre, hogy mit tesz a kormány a külföldre vándorló munkavállalók hazacsábítására, leszögezte: tudomásul kell venni, hogy megváltozott a világ, és nem ördögtől való, ha egy fiatal belegondol abba, milyen lehetőségei vannak külföldön. Magyarország nem szigetként néz szembe a fiatalok, orvosok és ápolók elvándorlásával – tette hozzá.
Elmondta: a folyamat azért létezik, mert egyes országok között olyan jövedelemkülönbségek vannak, amelyek csábítóan hatnak minden olyan személyre, aki megfontolja, hogy máshol vállaljon állást. A kormánynak az a dolga, hogy megteremtse azokat a feltételeket, amelyek alapján reális alternatíva a magyarországi elhelyezkedés. A foglalkoztatási, szociális és oktatáspolitikában azt a kormány által elindított „filozófiai váltást” kell támogatni, amely azt mondja, hogy a munka érték. Mint mondta, „kétségtelen tény, hogy a kormány nem tudja mindenkinek a munkaerő-piaci elhelyezkedését garantálni”, de a közfoglalkoztatás keretében a korábbi szociális juttatásnál magasabb jövedelmet tud biztosítani.
A gazdaságpolitika irányában nem, eszközeiben viszont lehet változás, ez azonban az idei költségvetés számait alapvetően nem érinti – mutatott rá Varga Mihály. Kitért arra is, hogy az infláció jelenleg nem jelent olyan veszélyt, „amellyel komolyabban kellene foglalkozni”. A növekedési kilátásokkal kapcsolatban kiemelte: a mezőgazdaság, illetve a kivitel támogathatja idén a magyar gazdaság növekedését, míg a háztartások esetében egyelőre „óvatos várakozások” indokoltak, hiszen a háztartások a devizahitelek törlesztése miatt csak korlátozottan tudják bővíteni fogyasztásukat.
Rendszeresített, intézményes keretek között, így a Gazdasági Versenyhivatal, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, illetve a fogyasztóvédelmi hatóságok által kell biztosítani a fogyasztóvédelmet – mondta Varga már a fogyasztóvédelmi bizottság meghallgatásán. A miniszterjelölt kinevezését 14 igen, 3 nem szavazat mellett támogatta a bizottság.
Tárca nélküli miniszterségéről azért mondott le a politikus, mert ő váltja Matolcsy Györgyöt a nemzetgazdasági tárcánál. Orbán Viktor miniszterelnök március 1-jén reggel a Kossuth rádióban jelentette be, hogy Matolcsyt jelöli a jegybank élére. Jelölése az MNB élére sem a hazai és külföldi szakértőket, sem a külföldi sajtót nem érte váratlanul. Ugyanakkor nem jött be egyes balliberális sajtóorgánumok és elemzők riogatása a kinevezéssel kapcsolatban: a forint a bejelentés után erősödni kezdett. Matolcsy bizottsági meghallgatásán leszögezte: a Magyar Nemzeti Bank új vezetése mindig és mindenben tartani fogja magát a jegybanktörvényhez, amely világosan kijelöli a nemzeti bank feladatait. A parlament gazdasági bizottsága támogatta Matolcsy kinevezését.
2012 lépései
Munkahelyvédelem, adókedvezmények, beruházásbővítés – sokat hallottuk ezeket a fogalmakat tavaly. A kormány munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett, majd több nagy céggel stratégiai megállapodásokat kötött, mindezt azért, hogy tovább emelkedjen a foglalkoztatás, és bekövetkezhessen a várt gazdaságpolitikai fordulat – olvassa el az MNO összefoglalóját!
Foglalkoztatás: 160 ezerrel dolgoznak többen
A hivatalos adatok szerint 160 ezerrel dolgoznak többen, mint a kormányváltás idején. A közfoglalkoztatásnak köszönhetően 2012-ben több mint 280 ezren kaptak munkát, idén pedig több mint 150 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra. Januártól a közfoglalkoztatásért járó havi bér teljes munkaidő esetén 75 500 és 96 800 forint között alakul. Hazánkban hat éve tartó negatív trend szakadt meg azzal, hogy 2013-tól emelkedik a minimálbér összege.