Tizenkét éves regnálása során az Orbán-kormány számos olyan intézkedést hozott, amelynek eredményeként kétségtelenül fejlődött az ország, s amelyeket rendre támadott az ellenzék. Ezek közül kiemelt jelentőségű a nyugdíjasok érdekeinek védelme, így az olyan juttatások és és kifizetések, mint a 13. havi nyugdíj vagy a nyugdíj-prémium. Emlékezetes, hogy a Gyurcsány-kormány mindezeket nem hogy támogatta volna, hanem éppen ellenkezőleg: elvették a 13. havi nyugdíjat és számos megszorítással keserítették meg nem csak a nyugdíjasok, de minden magyar adófizető ember életét.
2022. 03. 29. 17:38
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Kulcsfontosságú szavazásra készül április 3-án az ország. Mit veszítünk, ha az ellenzék nyer a választáson? A baloldali összefogás közös miniszterelnök-jelöltje számos alkalommal adott ízelítőt leendő programjának elemeiből. Márki-Zay Péter többek között a 13. havi nyugdíj ellen is szót emelt, veszélyes és felelőtlen lépésnek tartja annak visszaállítását.
A Fidesz kormányzása alatt ezzel szemben például a nyugdíjas munkavállalók béréből levont közteher 49,5 százalékról 15 százalékra csökkentet. Ezen túl a kormány a 13. havi nyugdíjat is visszavezette. Ezzel az intézkedéssel számos idős ember helyzete megkönnyebbült a koronavírus-járvány okozta válság után.
Zsigó Róbert: Megkezdődik az emelt nyugdíj kiutalása
A családokért felelős államtitkár január 12-én jelentette be közösségi oldalán közzétett videójában, hogy megkezdődik a nyugdíjasok bankszámlájára az első, idei, 5 százalékkal emelt nyugdíj kiutalása.
Hozzátette: ez egy átlagos nyugdíjnál havi 7 800 forint emelést jelent.
Zsigó Róbert hangsúlyozta:
Az inflációkövető nyugdíjemeléssel biztosítjuk a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzését. 2010-ben ezt vállaltuk, álltuk is a szavunkat, hiszen az elmúlt években több mint 10 százalékkal nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke.
Februárban pedig visszaadták a nyugdíjasoknak a baloldal által korábban elvett 13. havi nyugdíjat.
Mindezt a gazdaság jó teljesítménye, a járvány ellenére is stabil gazdasági növekedés biztosítja – fűzte hozzá.
Az időseknek is választaniuk kell, hogy haladunk-e tovább ezen az úton és a jó gazdasági teljesítményből folyamatosan tudjuk növelni a támogatásukat, vagy engedjük-e, hogy visszatérjünk a Gyurcsány–Bajnai-korszakba, ahol sorozatos megszorításokkal elszegényítették a nyugdíjasokat – emelte ki Zsigó Róbert.
Akkor elvettek tőlük egyhavi nyugdíjat, és Európa legmagasabb rezsiszámláit fizettették a nyugdíjasokkal
– emlékeztetett az államtitkár.
A baloldal programja most is ugyanaz, mint volt – hangsúlyozta, majd folytatta: a baloldal kijelölt miniszterelnök-jelöltje eltörölné a 13. havi nyugdíjat és a rezsicsökkentést is. Ráadásul embertelen módon az idősek halálától reméli, hogy hatalomra jusson.
Mi megvédjük a nyugdíjasokat, mert Magyarországnak az idősek megbecsülése terén is előre kell mennie, nem hátra – zárta sorait Zsigó Róbert.
Összesen 250 milliárd forintot folyósított külön juttatások címén az államkincstár a nyugdíjasoknak 2021 novemberében. Erről Tállai András tájékoztatott tavaly októberben a Mediaworks Hírcentrumának nyilatkozva. A pénzügyminiszter helyettese hozzátette: az összegből kétszázmilliárdot tesz ki a gazdasági növekedésnek köszönhető nyugdíjprémium, a nyolcvanezer forintos juttatást minden nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy megkapja. A kiegészítő emelés ötvenmilliárdot jelentett a jogosultaknak. 2021 november közepén – a rendes havi ellátással együtt – kézhez kapták a jogosultak a kiegészítő nyugdíjemelést és a nyugdíjprémiumot is.
Tállai András elmondta:
Nyolcvanezer forintot kapott kézhez minden nyugdíjas és nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy nyugdíjprémium címén.
Az államtitkár egyúttal felidézte, hogy a nyugdíjtörvény alapján 435 ezer embert ennél kisebb prémium illetett volna meg.
– A gazdaság teljesítményének köszönhetően a kormány mindenkinek ki tudja fizetni a teljes összeget. A jogosultaknak ezen a címen összesen 198,7 milliárd forintot folyósít a kincstár – ismertette. Majd megjegyezte azt is, hogy nyugdíjprémium minden nyugdíjszerű ellátásban részesülő személynek jár, vagyis a juttatást nemcsak az öregségi nyugdíjat kapók vehetik majd kézhez.
Nyugdíjemelés jöhet júniusban
A kormány nem hagyja, hogy a magyar emberekkel, és különösen a magyar nyugdíjasokkal fizettessék meg a háború árát. Ha az ukrajnai konfliktus miatt a vártnál jobban megemelkedik az infláció, akkor a kormány év közben, júniusban nyugdíjemelést biztosít – ezt nyilatkozta a Mediaworks Hírcentrumának a pénzügyminiszter helyettese.
Tállai András ugyanakkor megjegyezte: a baloldal amellett, hogy háborúba sodorná az országot, még megszorításokat is bevezetne, el akarja törölni például a 13. havi nyugdíjat.
A miniszterhelyettes úgy vélte, az idősek tudják, mit jelent a háború, és nem kérnek a baloldal háborújából. Szerinte ezért vasárnap szavazzunk a békére, a biztonságra, amelyet csak a Fidesz–KDNP akar és képes megőrizni.
Ezután az államtitkár úgy fogalmazott: amikor Gyurcsányék kormányoztak, a 2009-es megszorítások alkalmával elvették a 13. havi nyugdíjat, majd tettek egy törvénybe foglalt ígéretet, amely szerint nagy gazdasági növekedésnél prémiumot kapnak a nyugdíjasok.
– Erre persze soha nem került sor, mert a baloldal idején pénzügyi és gazdasági összeomlás szélére került az ország. Ígéretük tehát felért a választók félrevezetésével – fogalmazott az államtitkár. Hozzáfűzte:
a Fidesz–KDNP-kormány nemcsak hogy talpra állította a gazdaságot, de a jelentős gazdasági növekedések miatt immár negyedik alkalommal fizeti ki a nyugdíjprémiumot, s jövő februárban 13. havi nyugdíjat is folyósít.
A miniszterhelyettes kitért a kiegészítő nyugdíjemelésre is. Ez a juttatás akkor jár, ha az infláció magasabb annál, mint amivel korábban a pénzügyi kormányzat számolt. Ez biztosítja a nyugdíjak vásárlóértékének a megőrzését. A pandémia miatt kialakult világgazdasági folyamatok – így például a nyersanyag- vagy a csiphiány – is közrejátszottak abban, hogy az infláció a tervezettnél magasabb lett.
Bokros Lajos: A 13. havi nyugdíj bevezetése értelmetlen volt
A rezsicsökkentés a legkárosabb intézkedések egyike Magyarországon. A termelést torzítja, komoly veszteségeket okoz az energiaszolgáltató vállalatoknak, amelyek lerongyolódtak és nem fejlesztenek, nem ruháznak be
– nyilatkozta Bokros Lajos a népszavának. A Horn-kormány pénzügyminisztere úgy véli,
a választások után hozzá fognak nyúlni a rendszerhez, mert a veszteségek kezdenek olyan mértéket ölteni, ami szétverheti a költségvetést és az alapellátást.
A baloldali szakértő szerint nemcsak a rezsicsökkentéssel van gond, hanem a hatósági árszabályozással is.
Mint mondta, az árak rögzítése néhány alapvető élelmiszert, kiválasztott üzemanyagokat érint, és a hitelkamatok plafonját jelenti. – Ezek az intézkedések egyértelműen károsak a gazdaságra, mert akadályokat gördítenek a kínálati láncok normális működése elé – jegyezte meg.
Bokros úgy látja, a 13. havi nyugdíj bevezetése is értelmetlen volt, mert a nyugdíj nem egy szociális juttatás, hanem egy biztosítási rendszerben megszerzett váromány. Így mivel senki sem fizetett be 13. havi nyugdíjjárulékot, így nem is jár senkinek a 13. havi nyugdíj
– részletezte álláspontját a lapnak.
Kétlépcsős nyugdíjkiegészítés
A kormány a háború, a szankciók és az energiaárak emelkedése miatt Európa-szerte magas infláció csökkentése érdekében döntött a benzinárstop, az élelmiszerárstop, valamint a kamatstop és a rezsicsökkentés fenntartásáról, amelyek több százalékponttal fogják vissza a pénzromlás ütemét – áll a Pénzügyminisztérium március 22-én kiadott közleményében.
A kormány a nyugdíjemelés mértékéről – amely idén öt százalék volt – az inflációs előrejelzés alapján előzetesen dönt. Abban az esetben, ha jelentős az eltérés, két lépcsőben nyugdíjkiegészítés történik, az első júniusban, a második novemberben.
A 14. havi nyugdíj sem kizárt
Ha júniusban, majd novemberben összesen legalább 5 százalékos rendkívüli emelés követné idén a januári 5 százalékos nyugdíjemelést, akkor az lényegében olyan lenne, mintha 14. havi nyugdíjat is kapnának 2022-ben az idősek – írja a Nyugdíjguru.hu.
A HR Portál, majd annak nyomán a Hírklikk azt emeli ki az ATV Startban velem folytatott beszélgetésből, hogy ha összesen legalább 5 százalékos pótlólagos emelés követné idén két részletben – júniusban, majd novemberben – a januári nyugdíjemelést, az lényegében olyan lenne, mintha 14. havi nyugdíjat kapnának az idősek.
A 13. havi nyugdíj 371 milliárd forint többletjövedelmet jelent idén a nyugdíjasoknak, ami éves hatását tekintve 8,3 százalékos nyugdíjemeléssel ér fel.
Ezzel szemben a januári 5 százalékos nyugdíjemelés 200 milliárd forintos többletjövedelmet juttatott a nyugdíjasoknak, így ha a júniusi, majd a novemberi nyugdíjemelés fedezné az MNB inflációs előrejelzésének felső határát elérő, azaz 9,8 százalékos éves inflációnak a januári nyugdíjemeléssel nem fedezett 4,8 százalékos részét, (vagyis a két rendkívüli emelési korrekcióval további 4,8 százalékkal növekednének a nyugdíjak), akkor idén nyugdíjemelésre összesen 392 milliárd forintot fordítana az állam, vagyis többet, mint amennyibe a 13. havi nyugdíj került.
Erre a alapozza a hírportál azt a kijelentését, miszerint ez esetben egy 14. havi nyugdíj összegével nő a nyugdíjasok jövedelme.
Ha a januári, júniusi és novemberi nyugdíjemelések során a nyugdíjak összesen 9,8 százalékkal nőnének, akkor a 13. havi nyugdíj 8,3 százalékos emeléssel egyenértékű hatását ehhez hozzáadva a nyugdíjasok jövedelmi helyzete 2022-ben 18,1 százalékkal gyarapodna.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.