Az Európai Bizottság szerdán jelentette be, hogy kiterjesztené az Oroszország elleni szankciókat. Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke azt mondta, hogy az Európai Unió hat hónapon belül szeretné fokozatosan megszüntetni az oroszországi kőolaj-behozatalt.
Olajembargó: „Valószínűleg Putyin elnök még pénzt is keresne, és végül leállítaná Európa gázellátását”
A német közmédia munkatársa szerint több hibát is tartalmaz az Európai Bizottság szerdán bejelentett javaslata, miszerint embargót kell bevezetni az orosz olajra – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Holger Beckmann, az ARD német közmédia brüsszeli munkatársa szerint azonban több hibát is tartalmaz az Európai Bizottság javaslata, amelyben számos tévhit vezetheti félre a célkitűzéseket.
„Először is, van az a téves feltételezés, hogy Putyint ez tényleg lenyűgözi vagy hogy komolyan olyan gazdasági nehézségeket okoz neki, hogy nem tudja vagy nem akarja folytatni a háborút. Már most is, ennek az olajbojkottnak a puszta bejelentése – mert erről lesz szó – felhajtja az olajárakat a világpiacon. És ha az európaiaknak már nem kell az olaja, akkor majd exportálja Kínába vagy Indiába”
– jegyezte meg Beckmann, majd hozzátette, hogy Putyin továbbra is pénzt fog keresni az olajjal, talán még többet is, mint eddig – és akkor Európa olajembargója semmit sem fog érni. A szerző azt is kiemelte, hogy
Putyin ellenreakcióként talán a legerősebb gazdasági fegyverét fogja bevetni: elzárja a gázcsapot az európaiak előtt. Ezt már megtette Lengyelország és Bulgária esetében. Ez egy kis előjele annak, hogy mi jöhet. Brüsszelben rémálomszerű forgatókönyvről beszélnek.
A Nyugat egyébként továbbra is naponta vásárol az orosz portékából – annak ellenére, hogy már nem telik el úgy nap, hogy ne hangoztatna egyre szigorúbb szankciókat. Oroszország az elmúlt hetekben növelte az olajszállításokat a kulcsfontosságú vevők felé, pedig elvileg a legnagyobb vállalatok nem vásárolhatnak Oroszországtól. A szállítás egyik egyre népszerűbb módja: az „ismeretlen rendeltetési hely” feliratú tartályhajók – írja a Wall Street Journal.
A TankerTrackers.com szerint az orosz kikötőkből az Európai Unió tagállamaiba irányuló olajexport áprilisban átlagosan napi 1,6 millió hordóra emelkedett a márciusi napi 1,3 millióról. Ez a jelenség szinte teljesen átláthatatlanná tette a piacot. A trükk, amit a vállalatok alkalmaznak, rendkívül egyszerű: a hajók nem tüntetik fel, hogy hova szállítanak. Mindez abból is jól látszik, hogy az orosz kikötőkből egyre gyakrabban szállítják az olajat ismeretlen célállomással.
A Nyugat azért hajlandó bevetni ezt a trükköt, mert az országoknak égető szükségük van a nyersolajra, hogy a gazdaságokat fenntartsák és megakadályozzák az üzemanyagárak további emelkedését. A vállalatok és az olajközvetítők azonban csendben akarnak kereskedni. Elemzők és kereskedők szerint az „ismeretlen rendeltetési hely” címke használata annak a jele, hogy az olajat nagyobb hajókra viszik a tengeren, és ott kirakodják. Az orosz nyersolajat ezután összekeverik a hajó rakományával, elmosva, hogy az honnan származik. Az olajat a piacon ezután „lett keverékként” árulják.
Közben az Európai Unió a saját szankcióit kénytelen kijátszani azzal, hogy hajlandó rubelben fizetni az orosz fosszilis energiahordozókért. Hogy hozzávetőlegesen mennyit pénzt költött eddig az EU a háború kezdete óta, azt a Europe Beyond Coal klímacsoport oldalán található számláló mutatja. A számláló bőven 52 milliárd euró fölött jár, és folyamatosan emelkedik. Ezzel kapcsolatban Dmitrij Medvegyev volt orosz miniszterelnök a közösségi oldalán gúnyosan megjegyezte:
Nagyra értékeljük európai partnereink következetességét és elveit. Különösen mert a legfrissebb IMF-adatok szerint Európa legfeljebb hat hónapig lenne képes nélkülözni a mi gázunkat. Most komolyan, egy hetet sem bírnának ki.
– fogalmazott.
További Gazdaság híreink
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: A százhalombattai Dunai finomító. (Fotó: Kurucz Árpád)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezAz idei év a sport- és koncertturizmusról szól majd
A sportturizmus egyre nagyobb tömegeket mozgat meg.
Mutatunk néhány pazar balatoni ingatlant arra az esetre, ha nem tudná, mire költse a milliárdjait
Vagy, ha még nem tudja, hol töltené a nyarat.
Nem mini-Dubaj, hanem Grand Budapest épül a fővárosban
Új, modern városrész jön létre.
Újabb program segíti a magyarok munkába állását
A program célcsoportját a 15–64 év közötti személyek képezik.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Gyurcsány Ferenc összeborult Majkával! - videó
Hont András Majkáról: Itt mire gondolhatott a költő?
Szőke Zsuzsi új szerelméről mesélt, miközben felesége kiadta Király Viktor útját
Az új elnök - Donald Trump beiktatása - élőben a HírTV műsorán + videó
Már az FBI is figyelmeztet: ne telepítsd ezeket az alkalmazásokat, különben...
Súlyos károkat okozott a Biden-örökség hazánknak – remélhetőleg csak mostanáig
Kerkez Milos öt szóval üzent, ebből nagyon nagy balhé lesz! + videó
Neymar: világklasszisból pénzéhes „antifutballista”
Folytatás a franciák ellen, így juthatunk a nyolc, sőt akár a négy közé a kézilabda-vb-n
Vastapssal fogadták a Fidesz alelnökét Washingtonban
Schäfer András is üzent, ugyanazt az utat választotta, mint Kerkez Milos
Majka durván nekiment Trumpnak, visszaböfögte a baloldali mainstream véleményét
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezAz idei év a sport- és koncertturizmusról szól majd
A sportturizmus egyre nagyobb tömegeket mozgat meg.
Mutatunk néhány pazar balatoni ingatlant arra az esetre, ha nem tudná, mire költse a milliárdjait
Vagy, ha még nem tudja, hol töltené a nyarat.
Nem mini-Dubaj, hanem Grand Budapest épül a fővárosban
Új, modern városrész jön létre.
Újabb program segíti a magyarok munkába állását
A program célcsoportját a 15–64 év közötti személyek képezik.