Tálas Péter szerint ezt tekinthetnék győzelemnek is, de eredetileg úgy számoltak az oroszok, hogy megbukik a rendszer, Ukrajna behódol, és akkor egy oroszbarát kormány jöhet létre. A szakértő elmondta, ez egészen biztos, hogy nem fog bekövetkezni, és az is egészen biztos, hogy a donyecki terület elfoglalása a nyár végéig eltart.
Rendkívül lassan, felmorzsoló taktikával mennek az oroszok
– jelentette ki Tálas Péter, hozzátéve: nagymértékben függ a történet attól, hogy milyen gyorsan és mennyi segítség érkezik Ukrajnának nyugatról.
Arra a kérdésünkre, hogy az orosz csapatok megállhatnak-e a Donbasz elfoglalása után vagy folytatják az inváziót Ukrajna egész területén, Tálas Péter úgy válaszolt, „ezt csak egyetlen ember tudja, Vlagyimir Putyin”. Hozzáfűzte ugyanakkor: Oroszországnak nincs akkora ereje, hogy Ukrajnát vagy az ország nagy részét elfoglalja. – Már most lehet látni, hogy nyögvenyelősen tudnak csak előremenni – jelentette ki. A szakértő hozzáfűzte, feltételezése szerint arra várnak az oroszok, hogy kifáradjanak az ukránok.
A háború kimenetelével kapcsolatban Tálas Péter kitért arra is, nem számol azzal, hogy béke lesz, mivel az ukránok ebbe nem mennének bele. Véleménye szerint egyfajta „se háború, se béke” helyzet lesz, a két Korea esetéhez hasonlóan.
Ukrajna számára ez egy nagy honvédő háború. A mostani politikai elit, a katonák és a társadalom azon része, amelyik részt vesz a háborúban, tisztában van azzal, hogy a következő ukrán generációknak ők lesznek a nemzeti hőseik
– magyarázta Tálas Péter.
Véleménye szerint Oroszország számára pedig arról szól ez az egész háború, hogy mennyire tudja fenntartani a nagyhatalmiság látszatát, mennyire tud úgy viselkedni, mint egy katonai nagyhatalom.
A szakértő ugyanakkor úgy gondolja, Oroszországot gazdasági tevékenysége sem erre predesztinálja, és a hagyományos fegyverzetben is lehet látni, hogy elég korlátozott az oroszok hirdetett fölénye. – Egészen biztos, hogy a világ nem fog úgy tekinteni Oroszországra, mint a háború előtt, nem fogja komoly geopolitikai szereplőnek tekinteni. A nagyok, Kína, az Egyesült Államok, az Európai Unió már nem tekinti Oroszországot globális hatalomnak, regionális hatalomnak tekintik, és regionális hatalomként fogják kezelni az elkövetkezendő időszakban – összegezte Tálas Péter.
Borítókép: Ukrán katona a Harkiv közelében húzódó orosz fronton 2022. július 2-án (Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka)