Az ukrán parlament egyik képviselője, Olekszandr Dubinszkij szerint az Egyesült Államok azért távolítaná el Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és politikai szövetségeseit a hatalomból, mert saját maga kíván dönteni arról, hogy kit hív meg az Ukrajna jövőjéről szóló tárgyalásokra. Szerinte erre Ukrajna közvetlen szomszédai kaphatnak meghívást, köztük az Orbán Viktor vezette Magyarország, az európai nagyhatalmak, Franciaország vagy Németország azonban nem.
Zelenszkijjel nem lehet átmennie már Ukrajnának ezen a nagyon keskeny hídon, amit a tűzszünet és béketárgyalások jelentenek
– mondta Horváth József biztonságpolitikai szakértő, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója.
A szakértő szerint az orosz elnök és az orosz vezetés őt nem fogja elfogadni, hiszen Zelenszkij olyan becsmérlő módon nyilatkozott korábban mind Putyinról, mind pedig Oroszországról általában, hogy őt már ebbe az elitklubba nem engedik be. Másrészt ezt korábban egy kijevi rendelet is tiltja az ukrán elnöknek.
– Az Egyesült Államok és a Nyugat pedig azért távolodhat el Zelenszkijtől, mert ő nagyon sok dologban nem teljesítette a nyugati elvárásokat. Nem fékezte meg a korrupciót, a nyugati támogatások egy része eltűnt, és ebben a korrupciós láncban érintett az elnök és közvetlen környezete is, ezért aztán kényelmetlenné vált Zelenszkij Ukrajna nyugati támogatóinak is, mutatott rá a szakértő.
Szerinte a másik ok az lehet, hogy a Nyugat már egy olyan vezető felé fordulhat, aki a béketárgyalások után arra is alkalmas lehet, hogy egy új Ukrajna felépítésében, annak belső rendjének biztosításában részt vegyen.
Az ukrán állam működésképtelenné vált
A szakértő arról is beszélt, hogy Zelenszkij népszerűsége az országon belül is egyre mélyebbre süllyed. Az orosz–ukrán háború kezdetén úgy tűnt, hogy ő lesz az, aki ezt a helyzetet Ukrajna érdekében és annak céljai mentén tudja kezelni, de ez nem így lett.
Zelenszkij 2022-ben nem fogadta el az akkor még kedvezőbb orosz békeajánlatot Boris Johnson akkori brit miniszterelnök nyomására, azóta pedig az ukrán emberek hihetetlen árat fizettek ezért. Ukrajna jelen pillanatban gazdasági tekintetben csődben van, ha nem érkeznek meg a nyugati pénzügyi segélyek, akkor az ukrán állam nem tudja finanszírozni önmagát
– hangsúlyozta Horváth József.
Nemcsak a háborút, hanem az ukrán hátországot sem tudja Kijev finanszírozni. Az ukrán korfa emellett katasztrofális képet mutat. Nemcsak a háborúban elesett fiatal és középkorú férfiak a hiánya miatt, hanem a háború elől az Ukrajnából elmenekültek miatt is
– tette hozzá.
A szakértő arról is beszélt, hogy ezeken túlmenően az ukrán nyersanyagkincs, az ukrán nehézipar legalább fele már orosz kézen van a Donyeck révén, így azt a későbbiekre is elveszítette már Ukrajna.
Budapest is ott lesz a tárgyalóasztalnál
Magyarország súlya az orosz–ukrán háború kapcsán és az amerikai elnökválasztást követően éppen a következetes politikája miatt a nemzetközi színtéren jelentősen megemelkedett, hangsúlyozta a szakértő.
Nemcsak az az esély, hogy szomszédos országként ott lehetünk a tárgyalóasztalnál, de Magyarországnak megvan az a plusza is, hogy hiteles a magyar külpolitika, hiteles a magyar miniszterelnök mind az Egyesült Államok, mind Oroszország és mind Kína előtt. Itt pedig egy hármas nagyhatalmi egyezkedésnek leszünk a szemtanúi Ukrajna vonatkozásában.
„Azt gondolom, hogy Orbán Viktor személye és Magyarország véleménye is jelentős szerepet és figyelmet fog kapni az amerikai és orosz tárgyalódelegáció részéről” – összegezte Horváth József.