Elérkeztünk a Tom Hanks filmjeit bemutató minitoplistánk első helyezettjéhez. Mint mindig, ilyenkor, amikor egy-egy színész filmjeit bemutató sorozat végére érünk, meg kell emlékeznünk olyan alkotásokról is, amelyek sajnos kimaradtak az ötös listánkból.
Minden bizonnyal helyet érdemelt volna az 1995-ös Apollo 13, a Számkivetett (2000, Cast Away), 2002-es Spielberg film, a Kapj el, ha tudsz (Catch Me If You Can) vagy a szintén ebben az évben bemutatott a Kárhozat útja (Road to Perdition), a Terminál (2004, The Terminal), de az új Elvis (2022) film szintén méltán kerülhetett volna fel a toplistánkra. A győztes azonban nem lehetett más, mint az a mozi, amely hat Oscar-szobrot is bezsebelt és szinte összeforrt Tom Hanks személyével, valódi klasszikus: a Forrest Gump.
1. Forrest Gump (1994)
A Forrest Gump című filmet Robert Zemeckis rendezte, a forgatókönyvet Winston Groom 1986-os regénye alapján Eric Roth készítette. Groom eredeti művének az alcíme „egy együgyű fickó feljegyzései” volt, és készült a regénynek egy folytatása is, Forrest és Tsa. címmel, melyben további érdekes kalandokba bonyolódik a főhős. Érdekesség a filmmel kapcsolatban, hogy sokáig úgy tűnt, hogy a volt Monty Python-tag, Terry Gilliam rendezi a mozit, végül azonban Zemeckis mellett döntöttek. A megfilmesítés sem ment zökkenőmentesen, mert eredetileg a jogok a Warnernél voltak, ahol azonban kijöttek Tom Cruise és Dustin Hoffman főszereplésével az Esőember (Rain Man, 1988) című szuperprodukcióval, így nem akartak rövid időn belül egy hasonló tematikájú filmmel kilépni a piacra, így a Paramounthoz kerültek a jogok, akik végül 1994-ben be is mutatták az azóta méltán klasszikussá vált alkotást.
A film egy sikertörténet, de nem a megszokott módon. Ugyanis ezúttal egy szellemi fogyatékkal élő ember meseszerű, páratlan felemelkedésének lehetünk szemtanúi. Végigkövethetjük az életét a gyermekkorától kezdve, a saját narrációjában, az amerikai történelem fontos állomásait érintve. Zemeckis zseniálisan játszik az érzelmeinkkel, hiszen hol humoros, hol pedig végtelenül szomorú jelenetekkel hat a nézőkre. Tom Hanks parádésan alakítja Forrest Gumpot, ez a szerep olyan, mint ha rá lett volna írva, hiszen ez a keserédes, melankolikus, de ugyanakkor a film számos pontján nagyon humoros figura az ő világa. A történet során Gumpból sok mindenki lesz, egyetemi amerikai futball sztár, háborús hős, válogatott pingpongozó, ultramaratoni futó és végül rákászhajó-kapitányból egy véletlen szerencsének köszönhetően milliomos vállalkozó. De tulajdonképpen ő ezekbe a szerepekbe, pozíciókba mindig valahogy belesodródik, miközben végig gyerekkori pajtásának, Jennynek (Robin Wright) a szerelmét szeretné elnyerni.
Jenny élete párhuzamosan zajlik Forrestével, de amíg Forrest szerény szellemi képességei ellenére minden élethelyzetből győztesen jön ki, köszönhetően az édesanyjától (Sally Field) kapott szeretetteljes, becsületes, vallásos neveltetésnek, addig Jenny élete során folyton rossz társaságba keveredik, rossz döntéseket hoz. Végül azonban halálos betegen hazatér Forresthez, és gyermekük is születik. Tulajdonképpen szépen zárul a történet, annak ellenére, hogy Jenny meghal, hiszen Forrest, ha rövid időre is, de megkapja, amit szeretett volna, Jenny szerelmét, és a szerelmüknek gyümölcse is lesz, a kisfiuk.