A többszörös szóösszetételek helyesírására három szabály is vonatkozik (139–141.), ezeknek a lényege a szótagszámlálás (hat szótag fölött kell figyelni) és a szóösszetételi tagok (három vagy annál több) számbavétele, ezért ezt népiesen 6:3-as szabálynak is nevezik; valamint az elő- és utótagok jelentésviszonyait is figyelembe vevő lehetséges tagolás neve: mozgószabály.
Ezek alapján a vizsgakérdésnek szánt formákat így lehetne írni: rövidtávúeredmény-szemlélet, inzulinnormálérték-tartomány, hobbihangszer-készítő, kalászosgabonavetőmag-kereskedelem, röviditalpohár-szett, esetleg rövidital-pohárszett. Mint látható, ezekkel is lehetne vitatkozni, mert a két fő összetételi tag határán kell kötőjellel tagolni, de mi a két fő összetételi tag?
Honnan tudhatná az egyszerű halandó, hogy az eredményszemlélet rövid távú, avagy inkább rövid távú eredménynek van szemlélete? Hogy az a tartomány az inzulin normál értékére vonatkozik, vagy az inzulinnak van normálérték-tartománya? A hobbihangszer-készítő esetében még egyszerűbb a felbontás: nem a hangszerkészítő hobbi, hanem a hobbihangszernek van készítője.
Ezt a jelenséget a vágott baromfi kereskedő szókapcsolattal/szóösszetétellel szokták bemutatni, magyarázni és a hibázót kinevetve pellengérre állítani. Ha ugyanis úgy írjuk, hogy vágott baromfikereskedő, akkor a kereskedő maga lett felszabdalva, s ez elég jól hangzó címe lehet egy kriminek.
Ha viszont úgy írjuk, hogy vágottbaromfi-kereskedő, akkor az a megszokott piaci felirat. Tény, hogy alaposan elemezve ez a kettősség kijön, és kacaghatunk, de a jelenség nem életszerű, mert ha széttagolva látnám (és látom): vágott baromfi kereskedő, az adott helyzetben pontosan érteni fogom, hogy miről van szó.
A többszörösen összetett szavakkal kapcsolatos megengedő, sőt laza álláspontom a helyesírási szabályzatot „szentírásnak” tekintők körében heves ellenérzést fog kiváltani. Pedig maga a szabályzat is ad engedményt: „A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket kötőjellel tagolhatjuk a két fő összetételi tag határán…”