Körbe kellene ülni még egyszer azt a tüzet… – ötlött fel Rezeda Kázmérban a gondolat, de csak azért, hogy legyen mit elhessegetni.
– Azt a tüzet már soha többé… – és akkor Rezeda Kázmér végigsimogatta kezével Judit arcképét.
Judit arcképe az oltár mellett volt, az oltár az érdligeti református templomban, Judit pedig odaát. Ott, ahonnét még nem tért meg utazó.
„Ha rettegésünk egy halál utáni / Valamitől – a nem ismert tartomány, / Melyből nem tér meg utazó – le nem /Lohasztja kedvünk, inkább tűrni a / Jelen gonoszt, mint ismeretlenek / Felé sietni? – Ekképp az öntudat / Belőlünk mind gyávát csinál, / S az elszántság természetes szinét / A gondolat halványra betegíti;”
Hát igen. De a rettegés azért megmarad.
Az a tűz Érdligeten volt. Régen, nagyon régen, akkor, amikor még férfiak és nők kötöttek házasságot, viszont egy éppen újra berendezkedett birodalom akarta megmondani itteni helytartói segedelmével, hogy miképpen kell élni, mit szabad gondolni, és mi az egyedül üdvözítő. Errefelé mindig birodalmak akarták megmondani ezt. Először a törökök, karóba húzással, defterdárokkal, templomrombolással. Aztán a Habsburgok, csönddel, akasztással – no és a protestáns templomok lerombolásával. Majd a németek, fegyverrel, rémuralommal, haláltáborokkal, tömeggyilkossággal, és persze vallástalansággal. Utóbb a szovjetek, fegyverrel, rémuralommal, haláltáborokkal, kényszermunkával és az elmaradhatatlan templomrombolással.
– Nem gondolnám, hogy ezeket a mostani megmondókat és templomrombolókat el kellene tűrnünk akár egy percig is… – gondolta Rezeda Kázmér, de mert idősödött már, visszatért inkább a régi tűzhöz.
Talán mondtam már, az a tűz Érdligeten volt. A Kutyavár alatt, az öreg mandulafa mellett.
Az öreg mandulafa – feltételezem – fiatal mandulafa volt egykoron, s mint ilyen, afféle szimbólum, szegény Ivan Cesmicki tudna erről mesélni, mármint arról, hogyan lett Ivan Cesmickiből Csezmiczei János, abból meg Janus Pannonius, s mire kivívta magának a latinos nevet, hogyan érezte magát idehaza a télben kivirágzott, vagyis halálra ítélt, magányos mandulafácskának. Szegény, ő is Nyugatra vágyott, mint annyi más álmodozó. Milyen jó, hogy nem élték meg, mivé lett mára álmaik, vágyaik, illúzióik vidéke…