Ikrek a sportban: közös sikerek, téves sárga, drága sértegetés
A 2022/23-as idény meghozta az áttörést Tiril Udnes Weng és Lotta Udnes Weng számára. A norvég sífutó ikrek közül Tiril először nyert világkupaversenyt, Lotta először állt dobogóra a szezonban, s a Tour de Skin négy szakasz után mindketten a legjobb ötben állnak összetettben. Nem ők az első ikerpár, akik ugyanabban a sportágban jeleskednek, az elődök között találunk háromszoros olimpiai bajnok, Grand Slam-rekorder és válogatottsági csúcstartó duót is.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az Udnes Weng ikrek valószínűleg keveseknél szerepeltek a lista élén, amikor azt találgatták, ki lehet a tavalyi pekingi téli olimpián három egyéni aranyérmet nyert Therese Johaug visszavonulása a norvég női sífutó csapat új vezére. Az idény feléhez közeledve azonban a huszonhat éves Tiril Udnes Weng meggyőző, majdnem háromszáz pontos előnnyel vezeti a világkupát, míg a Tour de Ski összetettjében a második helyen áll négy szakasz után. A második etapot ő nyerte meg, ami első vk-futamgyőzelme volt pályafutása során.
– Nagyon sokat jelent nekem ez a siker, most már senki nem mondhatja, hogy nem nyertem semmit – mondta Tiril Udnes Weng múlt vasárnapi győzelme után. Azon a Val Müstair-i tíz kilométeres futamon az ikertestvére, Lotta Udnes Weng ötödik helyen ért célba, s négy szakasz után ugyanezt a pozíciót foglalja el összetettben is.
– Miközben síeltem, kerestem a szememmel a kivetítőket, hogy lássam, Tiril megnyeri-e a futamot – árulta el Lotta, aki idén először állhatott vk-versenyen dobogóra.
Hogy Udnes Wengék az idei áttörés után mennyi és milyen nagy sikert érnek el, azt még nem tudhatjuk, mindenesetre az ikrek számára a sísportokat tekintve is magasan van a léc: 1984-ben az amerikai Phil Mahre nyerte a műlesiklást a szarajevói téli olimpián, míg ikertestvére, Steve ezüstérmes lett ugyanebben a számban.
A Mahre fivéreknek az a lehetőség nem adatott meg, hogy közös aranyért küzdjenek, a Sedin testvérek viszont 2006-ban együtt lettek olimpiai bajnokok a svéd jégkorong-válogatott színeiben. Daniel és Henrik teljes karrierjük során együtt játszottak, majdnem két évtizeden át voltak csapattársak az NHL-ben, a Vancouver Canucksban. A csapat örök-góllövőlistáját Daniel vezeti, gólpasszok és pontok terén Henrik áll a rangsor élén.
Nyári olimpián több példa is volt ikeraranyra: 1984-ben Mark és J. Michael Evans is tagja volt a győztes kanadai evezős nyolcasnak, míg Karen és Sarah Josephson aranyra váltotta helyzeti előnyét a szinkronúszó párosok versenyében az 1992-es olimpián.
A Győr korábbi kézilabdakapusa, KatrineLunde 2008-ban és 2012-ben is csúcsra ért az olimpián, mindkétszer ott volt a csapatban ikertestvére, Kristine is. Hozzájuk hasonlóan címet védett Caroline és Georgina Evers-Swindell, 2004 után 2008-ban is nyertek női kétpárevezésben, az ikrek csúcsát azonban a szlovák szlalomkenusok, Pavol és Peter Hochschorner tartják, akik Sydney, Athén és Peking aranya után még Londonban is begyűjtöttek egy bronzot C2-ben.
Harmadik helyet magyar ikerpár is fel tud mutatni olimpiáról: 1980-ban a vitorlázó Detre Szabolcs és Detre Zsolt lett bronzérmes repülő hollandiban, egy hellyel megjavítva az addigi hazai ikerrekordot: 1976-ban a női röplabda-válogatott tagjaként negyedik helyen zárt Biszku Éva és Biszku Zsuzsanna is.
Az öt karikán kívül
Olimpiai bajnok lett együtt Bob és Mike Bryan is, bár ők már 2012-es londoni diadaluk idejére is alaposan letették ikernévjegyüket. Az olimpiai aranyérem azért jót tett nekik, az amerikai teniszező ikerpár utána lendületből megnyerte a következő négy Grand Slam-tornát is. Összesen – rekordot jelentő – tizenhat GS-trófeát nyertek együtt, s a párosok között lényegében valamennyi jelentősebb rekordot ők tartanak. Az ő megkülönböztetésükben sokat segített, hogy Bob bal-, míg Mike jobbkezes.
Tükörpárost alkottak a Plísková nővérek, de ők inkább az egyesre koncentráltak a családi duó helyett. 2010-ben a jobbkezes Karolína Melbourne-ben, a balkezes Krystina Wimbledonban nyert junior Grand Slam-tornát. A felnőttek között Karolína lett a sikeresebb, két GS-döntőt játszhatott és világelső is volt, Krystina egy WTA-tornagyőzelemig és ászrekordig jutott, azonban a 2016-os Australian Open második körében annak ellenére kikapott a későbbi olimpiai bajnok Monica Puigtól, hogy harmincegy ászt ütött, többet, mint bárki valaha női teniszmeccsen.
Adam és Simon Yates egymás utáni években (2016, 2017) nyerték a Tour de France legjobb fiataljának járó fehér trikót. Simon 2018-ban megnyerte a spanyol kerékpáros-körversenyt, a Vueltát, Adamnek egyelőre az összetett negyedik hely a csúcsa Grand Tourról.
Sokkal tragikusabb az Otxoa ikrek története: a Tour-szakaszgyőztes Javiert és testvérét, Ricardót egyszerre ütötte el egy autó edzés közben. Ricardo a helyszínen meghalt, és az orvosok már Javier életéről is lemondtak, de a kerekes szülei nem hagyták, hogy kilenc héten át kómában fekvő fiukat lekapcsolják a gépekről. Javier a baleset után három évvel aranyérmet nyert az athéni paralimpián, majd 2008-ban, Pekingben is aranyérmes lett, 2018-ban hunyt el.
Jermell Charlo jelenleg a nagyváltósúly vitathatatlan világbajnoka, az amerikai ökölvívóé a WBC, a WBA, a WBO és az IBF öve is a súlycsoportban. Az utóbbit korábban ikertestvére, a harminckét profi meccsén veretlen Jermall Charlo is elnyerte, de a fivérek nem akartak egymás ellen küzdeni címegyesítésért, így Jermell váltott, most már a WBC középsúlyú világbajnoka. A Charlo ikrek tavaly szeptemberben újra megerősítették, hogy egymás ellen soha nem lépnek ringbe.
Devin és Jason McCourty 2019-ben együtt nyertek Super Bowlt a New England Patriots színeiben, a Milwaukee Bucksból viszont éppen az NBA-bajnoki címmel végződött 2020/21-es idény előtt távozott Robin Lopez, így a családból csak ikertestvére, Brook Lopez szerzett aranygyűrűt.
Ígéretesen indult Simon Ádám és Simon András pályafutása, az ikrek mindketten tagjai voltak a 2009-ben világbajnoki bronzérmet nyert U20-as magyar labdarúgó-válogatottnak. A felnőttek között viszont csak Ádám játszhatott a címeres mezben, ő is mindössze háromszor.
Sokkal többre vitte Frank és Ronald de Boer, akik két vb-n szerepeltek együtt a holland válogatott tagjaként, az Ajaxszal Bajnokok Ligáját nyertek, később együtt játszottak a Barcelonában, a Rangersben és két katari klubban is. Csapataikban jellemzően Frank volt a csapatkapitány, Ronald a helyettese.
UEFA-kupát nyert a CSZKA Moszkvával Alekszej és Vaszilij Berezuckij, akik szinte a teljes karrierjüket a klubnál töltötték, majd tavaly néhány hónapon át Alekszej volt a CSZKA vezetőedzője, Vaszilij az asszisztense. Guus Hiddink orosz szövetségi kapitányként állítólag azért adta Alekszejre a kapitányi karszalagot, hogy meg tudja különböztetni a testvéreket, Sir Alex Fergusonnak Rafael gyűrűje segített, amikor a brazil szélsővédő és ikertestvére, Fábio is a Manchester Unitedben futballozott. Chris Foy nem volt ilyen jó megfigyelő, a játékvezető egy 2009-es Ligakupa-meccsen Fábiónak adott sárga lapot a Rafael által elkövetett szabálytalanságért.
Szalai Ádám kapcsán került a hazai hírekbe a közelmúltban a Basel igazgatótanácsának szókimondó tagja, David Degen, aki ikertestvérével, Philipp-pel együtt játékosként is szolgálta a svájci klubot, és mindketten tagjai voltak a svájci keretnek a 2006-os világbajnokságon, igaz, végül csak Philipp tehetett hozzá a pályán a nyolcaddöntős szerepléshez.
Ikrek futball-vb-t még nem nyertek közösen, pedig az 1974-es bajnok nyugatnémet válogatottban a végül nem játszó kerettagként aranyérmes Helmut Kremers mellett ikertestvére, az 1972-ben Európa-bajnoki címet nyert Erwin is ott lehetett volna, ha utóbbi a vb-t megelőző utolsó Bundesliga-fordulóban nem nevezi többször a játékvezetőt „hülye baromnak” – hogy a lehetséges fordítások közül csak a legszalonképesebbet írjuk le.
Családilag még rosszabbul jártak Benderék: Sven 2014 februárjában szenvedett súlyos sérülést, Lars már a bő vb-keret tagjaként májusban, így mindketten lemaradtak a német győzelemmel véget ért brazíliai tornáról. A felnőttválogatottban egyikük sem szerepelt többször, viszont egyfajta vigaszdíjként a riói olimpiai keretben ott voltak túlkorosként, ezüstéremig vitték.
Világbajnokságon az ezüst a legjobb ikerszereplés: 1978-ban René és Willy van de Kerkhof lettek az első testvérpár (tehát nem csak ikerpár), akik mindketten gólt szereztek a vb-n, Hollandiának viszont be kellett érnie az ezüstéremmel.
Az egyiptomi Hosszam Hasszan egy időben egyedül is világcsúcstartó volt, végül 170 alkalommal szerepelt hazája válogatottjában. Ezzel ma már csak tizenötödik a listán, az ikrek közös rangsorában viszont egyelőre nem kell féltenie éllovas pozícióját, Ibrahimmal együtt ugyanis kereken háromszáz válogatott meccsel büszkélkedhetnek. Nem is gondolhatnak hasonló rekordra a Funes Mori ikrek, akik közül Ramiro két Copa Américán képviselte szülőhazáját, Argentínát, Rogelio viszont Mexikót erősítette a tavalyi világbajnokságon.
Borítókép: Sir Alex Ferguson sapkában figyeli Fábiót és Rafaelt a Manchester United edzésén (Fotó: Action Images/Jason Cairnduff)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.