Ha valaki az idény előtt végignézett az NB II mezőnyén, pusztán a nevek alapján óriási harcra számíthatott a feljutásért. Magyarországon mindössze tizenegy klub büszkélkedhet legalább ötven élvonalbeli idénnyel, s ezek közül öt a másodosztályban állt rajthoz. Az MTK a 109 NB I-es évével a Fradi és az Újpest után harmadik a rangsorban, a Győr (69) a hatodik, a Haladás (62) a hetedik, a Diósgyőr (55) a nyolcadik, a Pécs (50) pedig a tizenegyedik.
Rajtuk kívül is akad még bőven olyan csapat az NB II-ben, amelyeket a múltjuk alapján sokan az élvonalhoz társítanak. Ebbe a sorba illik a 27 NB I-es idényt számláló Békéscsaba, a Siófok (20), a Nyíregyháza (13), s különösen a Szeged, amelynek városa több mint negyven évig működtetett élvonalbeli együtteseket, ám a jelenlegi, 2011-ben alapított klubnak ezekhez papíron nincsen köze.
Hiába a sok város, amelyek egykor fellegvárai voltak a magyar futballnak, semmiféle harc nem volt a feljutásért. Lényegében a Diósgyőr és az MTK kivételével az összes többi csapat meccse olyan volt az idényben, mintha pénzfeldobással döntöttek volna az eredményről. Bárki megverhetett bárkit, így a már egy hónapja hatalmas gödörbe kerülő MTK-nak az is belefért, hogy a legutóbbi hat fordulóban összesen két pontot szerzett, így sem fenyegette senki a második helyét.
Szigorúan matematikailag a jelenlegi harmadik Ajka ugyan még megelőzhetné az MTK-t, de erre gyakorlatilag semmi esély sincs, hiszen ha az utolsó két fordulóban a köztük lévő hatpontos különbség el is olvadna, a fővárosiak 23 góllal jobb gólkülönbsége aligha fordulna meg.
Az igazán érdekes az, hogy miért az NB I-ben soha nem szereplő Ajka áll a harmadik helyen, és hol vannak a nagy múltú csapatok, amelyeknek elvileg harcra kellett volna késztetniük a Diósgyőr, MTK duót.
Győrben legalább a célok tiszták
A Quaestor csődje miatt 2015-ben megroppant győri futball tavaly februárban kapott reményt arra, hogy belátható időn belül a hagyományainak megfelelő szintre visszatérjen, hiszen ekkor lett a klub új tulajdonosa Világi Oszkár, aki Szlovákiában élcsapatot faragott a Dunaszerdahelyből. Világi a hatalomátvételkor határozottan kijelentette, hogy a cél az NB I, sőt azt is mondta, hogy a következő idénynek – azaz a jelenleginek – már úgy kell nekivágni, hogy ez elérhető legyen.
A győri álmok legalább egy évet biztosan csúsznak, ugyanis a csapat helyezésben semmit sem lépett előre az előző évadhoz képest, sőt igazából visszaesett. Tavaly még Klausz László vezetőedző irányításával hetedik lett az együttes az NB II-ben, most viszont a 12. helyen áll, és hetedik már matematikailag sem lehet. A lapunknak nagyinterjút adó Klauszt tavaly nyáron kirúgták, miután a klubnál pallérozódó fia, Klausz Milán a ZTE-hez távozott.