Iváncsik Tamás büszkén tekint vissza a pályafutására
A 117-szeres válogatott kézilabdázó Iváncsik Tamás nem szakadt el szeretett sportágától, a Balaton-felvidéki akadémián és a serdülőválogatott mellett edzősködik. A KEK-győztes jobbszélső szakmai fejlődését és az életszemléletét a mai napig meghatározza a skandináv stílus, három éve ő is bátorította a válogatott jobbátlövőjét, Máthé Dominiket, hogy fogadja el korábbi klubja, a norvég Elverum ajánlatát. Az egykor hirtelenszőke hajjal hódító játékos ma már példás családapaként éli az életét, két tannyelvű iskolába járatja a lányait, a sport és a tanulás összeegyeztetését javasolja Naimának és Natalinak, valamint azoknak a gyerekeknek, akik nyáron a Görbicz–Iváncsik-kézilabdatáborban edzenek.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– Mi jutott eszébe, amikor a litvánok elleni Eb-selejtezőn meglátta a pályán a Krakovszki fivéreket, Bencét és Zsoltot? – Mi, a bátyámmal, Gerivel, azaz az Iváncsik testvérek. Legutóbb mi voltunk egy testvérpár a magyar válogatottban. Innen a párhuzam, de azért is örülök a két szimpatikus, tehetséges fiúnak, mert ők is győriek, csakúgy, mint mi. A feleségemmel és a bátyámmal is beszéltünk arról, hogy mennyire örülnénk, ha befutnának a srácok, és utánunk megint egy szélső testvérpár képviselné Magyarországot felnőtt világversenyen.
– És mi a helyzet az Iváncsik lányokkal? Őket elkerülte a kézilabda? – A kicsit talán igen. A nyolcéves Natali ügyes rsg-s, négyéves kora óta balettozik, rá is nagyon büszke vagyok. A tizenegy éves Naima viszont imádja a kézilabdát. Ez talán annak is köszönhető, hogy ő még látott engem játszani, emlékszik a veszprémi és a norvégiai éveimre. Megfogták a hatalmas arénák fényei, a hangulat. Ő minden nagyobb mérkőzést megnéz, kívülről fújja a játékosok nevét. Figurákat ír és ragaszt ki a szobája ajtajára. Jelenleg Győrben az ETO utánpótlásában pallérozódik, irányító a posztja.
– Ha le kellene vetítenie neki egy-két meccset a pályafutásából, melyiket választaná? – A 2007-es vb-n a dánok elleni csoportmeccset, 30-29-re nyertünk, Geri hét gólt dobott, én ötöt. Nagyon jól ment a játék a csapatnak, mínusz négyről jöttünk vissza az utolsó öt percben. A másik a 2012-es Kiel elleni Bajnokok Ligája-mérkőzés: hét gólt szereztem, a hosszú sérülésem után ez volt az első BL-meccsem, ráadásul otthon játszottunk Veszprémben. Két év múlva én is ott voltam abban a csapatban, amelyik a klub történetében először bejutott a Final Fourba a PSG elleni kettős győzelemmel.
– És évek óta egy csapatot alkot Görbicz Anitával. Idén is lesz Görbicz–Iváncsik nyári kézilabdatábor? – Már hat éve szervezzük, a héten kezdődött a jelentkezés az idei táborra. Minden évben gyorsan betelnek a helyek. Amikor hazajöttem Norvégiából, akkor jött az ötlet, hogy szervezzünk együtt nemzetközi kézilabdatábort. Görbicz Anitát még a gyerekkoromból ismerem, és kiderült, egy rugóra jár az agyunk, ő is ezt tervezte. Jelenleg a győri egyetem campusán vannak az edzések. A helyszín azt sugallja a gyerekeknek, hogy nem csak az élsport fontos, a tanulást sem szabad elhanyagolni.
– Naima is ennek szellemében nő fel? – Soha nem erőltettük, hogy kézilabdázzon, valószínűleg ezt otthonról hoztam. A feleségem Naimát is először balettra, táncolni vitte. De ő ezt hamar megunta, még Elverumban kezdett el kézilabdázni, és azóta is imádja. Nekünk csak az a fontos, hogy valamit sportoljanak a gyerekeink, de hogy azon belül rsg, kézilabda vagy atlétika, azt a lányok döntötték el. Úgy neveljük őket, hogy a sportot össze kell hangolni a tanulással, és nekünk különösen fontos a nyelvtudás.
Nem panaszkodom, a gyerekek szépen haladnak, mindketten német iskolába járnak, ahol a magyar irodalmat és a nyelvtant leszámítva mindent németül tanulnak. Az idősebbik lányunk kis gimnazista, ötödikes, három nyelven folyékonyan beszél. Norvégul sokat felejtett, de a mai napig sok mindent megért. Nati másodikos, már ő is szépen beszél németül, neki is természetes, hogy egyszer magyar, máskor német könyvet olvas. Eddig megy neki.
– Érdekes, amit mondott: a világválogatott, vb-ezüstérmes klasszis édesapja, Iváncsik Mihály soha egy szóval sem erőltette a kézilabdát? – Pedig tényleg így volt. Gerit és engem sem terelgetett. Ádám öcsénknek sem volt kötelező kézilabdáznia.
– Édesapja néha túlságosan is óvta, féltette a gyerekeit. A 2017-es vb alatt a sajtón keresztül üzente meg a bátyjának, azonnal jöjjön haza, ne engedje, hogy megalázzák azzal, hogy mellőzik. Gyakran dübörgött az igazságérzete? – Mindig azt mondta, hogy soha nem fog lobbizni az érdekünkben. Belőle sokkal inkább az apa beszélt akkor, néha rossz volt látnia, hogy a fia, aki már sok mindent letett az asztalra, nem kap elég lehetőséget Xavi Sabaté szövetségi kapitánytól. A média felfújta apu kijelentését.
– A szülői temperamentumnak a gyerekek itták meg a levét? – Nem, soha. Ebből nem volt semmilyen sértődés, persze mindig elmondtuk, hogy szerencsésebb, ha nem hangoztatja ezeket a véleményeket. Ő idősebb, máshogy látja a dolgokat.
– A 2012-es szerbiai Eb-n keresztszalag-szakadást szenvedett, villámgyorsan felépült, öt hónap után már tétmeccset játszott. Mindent alárendelt az olimpiai szereplésnek, de az akkori szövetségi kapitány, az édesapja csapatával 1986-ban vb-ezüstérmes Mocsai Lajos kihagyta a Londonba utazó keretből. Nem akarom dramatizálni a helyzetet, de élete egyik nagy lehetősége volt… – Már túl vagyok rajta, de akkor valóban megviselt. Minden élsportolónak az az álma, hogy eljusson egy olimpiára. Én szerepeltem világ- és Európa-bajnokságokon, sokszor egy-egy banánhéjon csúsztunk el, pedig ha van egy kis szerencsénk, 2007-ben és két évvel később is az éremért játszhattunk volna. A Szerbiában elszenvedett sérülésem pillanatában megijedtem, de a második gondolatom már az volt, hogy nyáron olimpia lesz, és fel kell épülnöm.
Úgy éreztem, fizikailag és mentálisan is készen állok a feladatra. Ma hét-nyolc hónapot, akár egy évet is kihagynak a játékosok egy ilyen szalagsérülés után, én öt hónap múlva tétmérkőzéseket játszottam. Ha a felkészülés előtt tudom meg a kapitány döntését, talán könnyebben dolgoztam volna fel a mellőzést. Ma már nem tudok rá haragudni. Így döntött, a felelősség pedig mindig a vezetőedzőé. Akkor még nyilván csak játékosszemmel tudtam nézni a helyzetet.
– Ez volt az oka annak, hogy ideiglenesen lemondta a válogatottságot? – Nem éreztem, hogy felszabadultan, a tudásomnak megfelelően tudnék teljesíteni a válogatottban. Később leültünk, és tisztáztuk a dolgokat Mocsai Lajossal.
– Mikor tért vissza a válogatottba? – 2016-ban Xavi Sabaté hívott vissza. Nagyon boldog voltam, már korábban is jeleztem, hogy számíthatnak rám.
– De akkor már Norvégiában játszott. Egyszer azt mondta, hogy alig hitt a szemének, amikor az egyik csapattársa sílécen érkezett az edzésre. Ez valóban megtörtént? – Igen, ez így volt. Életem egyik legjobb döntésének tartom, hogy harminckét évesen Norvégiába igazoltam. Szeretem a kihívásokat. Tudtam, hogy nekem ideális lesz a gyors, sok futással járó, atletikus kézilabdastílus. Talán soha nem voltam olyan jó kondiban, mint akkor a bajnoki, a kupa és a BL-meccsek, valamint a válogatott összetartás ritmusában. Sosem voltam „tutista” játékos, de az edzőm, a svéd Michael Apelgren aztán tényleg elvárta, hogy nullszögből is mindig kapura törjek. Ha esetleg kimaradt a helyzet, biztos voltam benne, hogy a következő lövésem tökéletes lesz. Ami pedig a síelést illeti: itthon benne volt a szerződésünkben, hogy nem szabad síelnünk.
Kint más volt, olyannyira, hogy sífutóedzésünk is volt egyszer-kétszer az erdőben. Én autóval jártam edzésre, de néhány fiatal csapattársam sífutva suhant el mellettem. Na, hát ők ilyenek. Példaértékű a hozzáállásuk a sportokhoz, mozgáshoz. Szerintem Norvégiában játékosként és emberileg is sokat fejlődtem. Az edzői mentalitásomhoz is hozzátett a kint eltöltött idő.
Nagyon jól éreztük magunkat, azóta többször voltunk Norvégiában barátainknál, és ők is meglátogattak minket.
– Szinte mindenki úgy könyvelte el, hogy Veszprémből megy nyugdíjba. Sokan a mai napig a Veszprémmel azonosítják. – Az életem leginkább meghatározó éveit, hét szezont Veszprémben töltöttem 2014-ig. Sok mindent köszönhetek a klubnak, a második otthonomként tekintek Veszprémre. Az akkori csapattársakkal – főleg a magyarokkal – a mai napig szoros a kapcsolatunk. Van, akivel együtt is dolgozom a Balaton-felvidéki Kézilabda Akadémián. Gulyás Péter a szakmai igazgató, a bátyám és Perez Carlos itt edzősködik, és Momir Ilics is itt dolgozott, mielőtt átvette a felnőtt csapat, a Telekom Veszprém irányítását.
– Visszatérve az Elverumra. Nemrég szerepelt egy magyar válogatott játékos a korábbi klubjában. Máthé Dominikról kikérték a véleményét? – Tudtam, hogy le akarják igazolni. Beszéltem Dominikkal, és a menedzserével is. Támogattam őt a döntésben, csak pozitív dolgokat mondtam, és örülök, hogy látszik, mennyi mindennel gazdagodott. Két szezon után elvitte őt a Paris SG.
– Mindenhol azt hangsúlyozta, hogy a skandináv szemlélet nagy hatással volt a gondolkodására, edzői hitvallására. Ennek megfelelően bánik a gyerekekkel a serdülőválogatottnál és a Balaton-felvidéki akadémián? – Maximális fegyelmet várok el a játékosaimtól. Az alapelvem profi játékos korom óta nem változott: ahogy edzel, úgy játszol. Arra azonban figyelek, hogy a játékosaim ne váljanak görcsössé, élvezzék is a játékot. A legfontosabb az alázat és a szorgalom. Ha valaki rendkívül szorgalmas, de kevésbé tehetséges, attól még fejlődhet. De csak akkor tud előrelépni, ha mindent a csapatnak és a kézilabdának rendel alá.
Sok mindenben partner vagyok, nem szoktam ész nélkül kiabálni a játékosaimmal, persze előfordul, hogy fel kell emelnem a hangom. Meggyőződésem, hogy egy utánpótláskorú sportoló nem attól ért meg bármit is, hogy leüvöltik a fejét vagy megalázzák. Az én tekintélyem sem ebből fakad, hanem abból, hogy hiteles vagyok és következetes.
– Annak idején hogyan vették az edzői, hogy festi a haját? – Soha nem volt ezzel gond. Mindig is extrémnek tartottam magam, szerettem a tetoválást, a hajfestést. Ez Stefan Kretzschmartól eredeteztethető, aki szintén a példaképem volt. A német balszélső ikonikus alakja volt a kézilabdának. Eredetileg is szőkés a hajam, aztán kicsit ráerősítettem. De soha nem a hajammal akartam kitűnni, hanem a kézilabdatudásommal. Zárójelben jegyzem meg, hogy életem egyik legfontosabb időszakában, amikor megismertem a feleségemet, teljesen szőke voltam. Ma már inkább a természetesebb stílust részesítem előnyben.
– Igaz, hogy a kertészkedés a hobbija? – Igen, az egyik, szeretek tenni-venni otthon a kertben, sokszor zenét is hallgatok közben, ez teljesen kikapcsol. A szabadidőmet a családommal töltöm. A hobbim a sport: rendszeresen erőnléti edzéseket végzek és futok. A kézilabdaedzésen is gyakran bemutatok egy-egy gyakorlatot.
Borítókép: A civil életben is megtalálta a számítását (Fotó: Mirkó István)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.