– Ha jól tudom, az édesanyja Varsóban tanít. Emiatt is vonzotta Lengyelország?
– Így van, anyu a varsói egyetemen magyart oktat, mint idegen nyelvet, most már három éve. Jártam nála látogatóban, de ennek nem volt köze ahhoz, hogy én is Lengyelországban kötöttem ki tavaly ősszel. Kaptam egy olyan lehetőséget, ami szakmailag kihívás volt, és örömmel éltem vele.
– Az előző idény végén az NB I-be feljutó DVTK közös megegyezéssel szerződést bontott önnel, majd hónapokig nem volt csapata. Hogyan került októberben a lengyel élvonalba?
– Elhatároztam, hogy külföldön akarok játszani, mert még dolgozik bennem a bizonyítási vágy. Az elmúlt két évem nem volt könnyű, a bokámmal bajlódtam, de a nyáron megműttettem, és most újra jól érzem magam a pályán. Vártam az esélyre, mialatt végig dolgoztam, napi hat-nyolc órát edzettem, fizikailag teljesen készen akartam állni, ha jön egy lehetőség. Ekkor keresett meg a Warta Poznan. Mivel egy ideje nem volt klubom, szerették volna megnézni, milyen állapotban vagyok, ezért volt egy próbahetem, a csapattal edzettem, aztán gyorsan történt minden, nem sokkal később már bemutatkoztam a bajnokságban.
– A harmadik meccsén gólt lőtt a Widzew Lódz ellen, majd a Legia Warszawa kapuját is bevette. Hogyan értékeli az eddigieket?
– Pozitívan. Rögtön bekerültem a csapatba, az eddigi nyolc bajnokimból csak egyen nem voltam kezdő egy kisebb sérülés miatt. A Legia elleni gól csodálatos élmény volt, mindenkinek kívánom, hogy legyen hasonlóban része. Tizenegyesből találtam be, jól ment a játék, és bár még új voltam, hagyták a csapattársak, hogy elvégezzem a büntetőt, ami jólesett. Korábban sosem játszottam ilyen hangulatban, majdnem telt ház volt a Legia stadionjában, több mint huszonötezer néző volt kint.
Eppel Márton első gólja a lengyel élvonalban:
– Mit tud a lengyel liga, amit az NB I nem? Miért járnak ott sokszor tízezres létszámban meccsre a szurkolók?
– Az biztos, hogy erős a szurkolói kultúra, a különböző csoportok nagyon szervezettek és egységesek. De azt sem szabad elfelejteni, hogy Lengyelországban sokkal több nagyváros van, mint Magyarországon. Maga a futball annyiban másabb, mint az NB I, hogy fizikálisabb, rengeteget kell futni, ütközni, a meccsek elejétől a lefújásig nagy a hajtás.
Úgy érezte, hogy már leírták Magyarországon
– Decemberben volt először végig a pályán, amikor a hosszabbításban a liga legnagyobb nevű sztárja, a német válogatottal világbajnok Lukas Podolski lőtt gólt a csapata ellen.
– Harmincnyolc éves, és még mindig életveszélyes a bal lába, ezt ellenünk is megmutatta. Érződik a megmozdulásain, hogy klasszis futballista volt, de a pályán ugyanúgy viselkedik, mint bárki más. A lengyelek azért is kedvelik, mert nem felejtette el, honnan származik.
– Hogyan élte meg, hogy a DVTK tavaly nem számított önre, és korábbi gólkirályként más NB I-es csapatoktól sem kapott ajánlatot?
– Hazudnék, ha azt mondanám, hogy örültem neki, nyilván rosszul érintett. Diósgyőrben két évig azért küzdöttünk, hogy visszajusson a csapat a NB I-be, és amikor ez sikerült, nekem el kellett jönnöm. Nem tehettem mást, elfogadtam a döntést, mert ha valahol már nem számítanak az emberre, ott nem jó maradni. Utána reméltem, hogy kapok ajánlatot, de csak a másodosztályból kerestek. Talán már leírtak engem odahaza, legalábbis ezt éreztem. Pedig azt gondolom, hogy vannak olyan klubok az NB I-ben, amelyeknek tudtam volna segíteni. De nem bánok semmit, mert cserébe nagy motivációt kaptam, és most újra egy erős bajnokságban bizonyíthatok, szóval minden úgy volt jó, ahogy történt.