Manapság már mindenki stratégiai szakértő, és még pár hónapja, télen is lázasan készítették a 2030-ig meg 2040-ig terjedő holtbiztos trendeken alapuló előrejelzéseket, és lesajnálták azt, aki egy picit is kétkedve fogadta ezeket a kőbe vésett irányokat, és bátran küldték a világba a harcias, magabiztos nyilatkozatokat.
Aztán jött a február és március, és kirobbant az angolszász világban használt fogalommal a „fekete hattyú” eseményként jellemezhető, meglepő európai háború, és a szakértők egyik fele Putyin háborúját néhány hetesre jósolta, míg mások az oroszok gyorsan bekövetkező vereségéről beszéltek a hathatós nyugati szankciókra hivatkozva.
Egyiküknek sem lett igaza, holott a történelem nemhogy jó tanítómester, de sokat segíthet abban is, hogy megértsük, mi történik akkor, amikor a nagyhatalmak geopolitikai játszmákba kezdtek például Algériában, Kambodzsában, Vietnamban vagy éppenséggel Afganisztánban.
Mindig volt egy „balek nép”, amelyikkel az egyik vagy másik nagyhatalom a háttérből ugyan, de az utolsó emberéig harcolt. És mi volt a tanulság? Az összes úgynevezett proxyháború mindig valamilyen kompromisszummal zárult egy távoli ország elegáns kastélyában, amit rendszerint egy hosszú kivezetési szakasz követett, ami a legtöbbször a formális függetlenség elnyerésével és egy regionális status quóval járt egy közeli nagyhatalom („közelkülföld”) erős befolyásától övezve.
És miért voltak az „elemzők” ilyen biztosak az egyik vagy másik fél totális győzelmében? Talán a legobjektívebb játéktér, a számok világában élő tőzsde története is azt mutatja, hogy a fiatalság (és a magas tesztoszteronszint) kifejezetten előny a gyors és kockázatos pénzcsináláskor (itt: háborúzáskor) és óriási hátrány a katasztrofális tőzsdezuhanásokat és a történelmi leckéket illetően.
A Bloomberg már az „aranyidőkben”, 2015-ben – éppen akkor, amikor Oroszország elfoglalta a Krímet – közzétett egy statisztikát arról, hogy az értékpapír-kereskedők harminc százaléka olyan fiatal volt, hogy életében nem tapasztalt mást, mint nulla kamatlábat. Ugyanezen kereskedők 66 százalékának nem volt felnőttkori emléke a 2000-s internetlufi kipukkanásáról.
Mindössze 43 százaléka volt elég idős ahhoz, hogy emlékezzen a 2000-s összeomlásra és a 2007-ben kezdődő, már-már az egész világot majdnem bedöntő hitelválságra is. (Megjegyzem, hogy a szankciókat követelők között feltűnően sok az ifjú és tapasztalatlan uniós külügyminiszter.)