idezojelek

Vállaljuk hitünket a népszámláláson!

Ha a vallás szigorúan elválasztandó a politikától, akkor istentagadásra sem illő politikát építeni.

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó
Cikk kép: undefined

Bevallom őszintén, halványlila elképzelésem sem volt idáig arról, hogy mi fán terem a Magyar Ateista Társaság. Ám most, hogy kampányt indítottak annak érdekében, hogy minél többen vallják magukat vallástalannak vagy ateistának az őszi népszámláláson, muszáj foglalkozni velük.

Eddig is az volt a tapasztalatom, hogy a hívő emberek között elvétve akad olyan bigott, fanatikus térítő szándék, mint amivel az ateisták többsége igyekszik a saját igazságát a többiekre erőltetni. Mintha valami különleges érdekük fűződne ahhoz, hogy lezárják az évezredes vitát, és bebizonyítsák a bizonyíthatatlant Isten létezéséről vagy nemlétezéséről. Pedig ha komolyan gondolnák saját érveiket, amelyekkel a közéletből igyekeznek kiszorítani a vallásos gondolatokat, rájönnének, hogy ezek a vallástalanságra is érvényesek. Vagyis ha a vallás magánügy, akkor az ateizmus is az kell hogy legyen. Ha a vallás szigorúan elválasztandó a politikától, akkor istentagadásra sem illő politikát építeni. Ha az állam és az egyház ügyei még véletlenül sem fonódhatnak össze, akkor a Magyar Ateista Társaságnak is nagy ívben kerülnie kell még a látszatát is annak, hogy befolyásolni akarja az állam működését.

Én nem gondolom így. Szerintem a vallásnak személyes jellege mellett nagyon is van közéleti és politikai szerepe is. Állam és egyház szétválasztása nem jelentheti a keresztény gondolatok kirekesztését a politikai diskurzusból. Ahol persze szabadon ütköztethetik a nézeteiket az ateisták is. De akkor megint csak érthetetlen, mire ez a nagy nekibuzdulás, miért akarnak az istentelenek többségbe kerülni a népszámláláson.

Hogy közelebb kerüljünk igazi szándékaikhoz, érdemes megvizsgálni, mit nem bírnak elviselni a jelenlegi viszonyokból. Szitokszó például számukra a keresztény Magyarország említése. Lábrázást kapnak attól, ha a kormány kiemelten támogatja az egyházi iskolákat, intézményeket. Megbetegíti őket a sárga irigység, amiért a nemzeti kormány templomokat újít fel, sőt újakat épít az egyházi szervezetekkel összefogva. Álszentségnek, alakoskodásnak tartják, ha egy politikus megvallja a hitét, és úgy gondolják, a társadalom önmagát vallásosnak mondó részének többsége is érdekből, politikai megfelelésvágyból „hányja buzgón a keresztet”, miközben hite soha nem is volt. Feltéve, de nem megengedve, hogy mindez igaz, nyilvánvalóvá válik, hogy azért akarnak kimutatható többséget az ateisták, hogy eredményesebben tudják az érdekeiket érvényesíteni a politikai harcban. Vagyis még hevesebben akarják támadni a kormányt, amiért nemcsak idehaza állította a kereszténységet a nemzeti megújulás és felemelkedés politikájának középpontjába, hanem az üldözött keresztények védelmét a legelsők közé sorolta a külpolitikai feladatok sorában is. Erre mondják az ateista demagógok, hogy osztották volna inkább szét az erre fordított összegeket a rászorulók között.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelmű tehát, hogy az ateisták kampányának a népszámláláson jóval túlmutató céljai vannak, és ezek a célok politikaiak, ezért így is kell reagálni rájuk. Szó sincs tehát arról, amin a hívő katolikusként szocialista Hegyi Gyula lelkendezik az Index véleményrovatában, hogy most majd a sok egybites ostobaság mellett a filozófia örök kérdései, Isten léte vagy nemléte is bekerül a közéleti viták sorába. Sokkal inkább abban reménykednek, hogy amennyiben a népszámláláson kiderülne, hogy még a magyarok fele sem tartja magát kereszténynek, akkor még intenzívebben, még dühödtebben lehetne támadni a kormányoldalt, amiért úgy politizál, mintha keresztény ország lennénk.

Ezen a ponton jogosan merül föl a kérdés: hogyan reagáljon a kormánypárti sokaság erre a kampányra? A kibontakozó vitában Kocsis Fülöp görögkatolikus püspök adta meg a legkövethetőbb irányt. Azt írta, nem szabad bántani az ateistákat törekvéseikért, nem eshetünk abba a hibába, hogy mi pedig őket akarjuk lenyomni és beléjük verni a hitünk szerinti igaz­ságot Isten létezéséről. Az egyetlen, amit tehetünk és amit meg kell tennünk, hogy büszkén és bátran vállaljuk kereszténységünket, vallási felekezetünket, és erre biztatjuk szeretteinket, barátainkat is. Nyilván a kormánypárti politikai közösség is rendkívül sokrétű, mondhatni színes abból a szempontból, ki hogyan viszonyul a vallás, a hit kérdéseihez. De ahogy szokták mondani, Európában és Magyarországon – szerencsére ma is érvényesen –, még az ateista is keresztény. Úgyhogy akiben sok még a kétely, aki nem találta még meg Istent, akinek túl nehéz még Jézus útja, de tisztában van a térség kultúrájának kitéphetetlen keresztény gyökereivel, a több ezer éves civilizáció görög–római, zsidó–keresztény alapjaival, az vállalja mindezt a népszámlálás kérdéseire válaszolva is. Még akkor is, ha történetesen nem jár rendszeresen templomba, ha nem erős még kellőképpen a hitében vagy nem is tartja fontosnak ezeket a dolgokat.

De azt mindenkinek fontos látnia, hogy az igazi konfliktus nem hívők és ateisták között feszül, hanem a globalisták és a szuverén nemzetállamok hívei között. A globalisták jól láthatóan attól sem riadnak vissza, hogy új vallásháborúkat provokáljanak ki Európában. Berlinben már nem ildomos vallási jelképeiket viselve az utcára menni a zsidóknak. De az erőszakos iszlám a keresztény papokat sem kíméli, és leigázandó, megtérítendő vagy elpusztítandó hitetlen a keresztény ember is. Az Európai Egyesült Államokat olyan multikulturális kevert népesség lakja majd hagymázas elképzeléseik szerint, amelyik eldobta nemzeti, vallási identitását, szabadon változtatgatja nemi identitását is, ily módon elveszítve minden támaszt, mindent kapaszkodót az életében, ezért rendkívül kiszolgáltatottá, ezáltal pedig irányíthatóvá válik. Ezt hívják ők szabadságnak.

Ezzel szemben ma már nekünk is egyértelmű, hogy mit kell tennünk. Foggal-körömmel ragaszkodnunk kell nemzeti önazonosságunkhoz, történelmi múltunk örökségéhez, hagyományainkhoz, napról napra meg kell élnünk keresztény kultúránk és civilizációnk személyiségünket, közösségeinket és az egész nemzetet formáló, meghatározó örökségét, mert csak ebből tudjuk megálmodni és felépíteni gyermekeink, unokáink jövőjét. Ebben az egyik leghatékonyabb segítséget az egyházak tudják nyújtani mindazoknak, akik igénylik, akik elfogadják.

Ráadásul úgy adnak hozzá a társadalom életminőségének javulásához, hogy közben azoknak sem lesz kevesebb semmiből, akik nem tartoznak ezekbe a közösségekbe. És mivel kikezdhetetlen talapzatát, masszív támaszát adják a nagy közösségnek, a nemzetnek, azok is támaszkodhatnak rájuk, akik nem tartják magukat hívőnek. Úgyhogy, kedves ateisták, a népszámláláson mondjátok magatokat bátran vallásosnak!

Borítókép: Résztvevők Molnár Ferenc (Caramel) koncertjén az Ez az a nap! – a kortárs keresztény könnyűzene és modern gospel ünnepén a Puskás Arénában 2022. július 23-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Nem a kormány emeli a benzin árát

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Nézzük reálisan a 2025-ös évet!

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

A hóhér, aki igazából nem is gyilkos

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

„Nekünk Amerika az első”

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.