Az elmúlt két évben a következő érvelést halljuk a leggyakrabban az ellenzéki térfélről: a kormányzó erők lényegében kisebbségben kormányoznak, mindössze kétmillióan szavaztak rájuk, a többség valójában váltást akar, csak a választási rendszer rossz, hamis, ezért nem demokrácia, hanem diktatúra működik Magyarországon.
Ebből a terjedelmes mondandóból voltaképpen semmi sem igaz.
Az ellenzéki szimpatizánsok a számokkal rendszerint nem bíbelődnek, pusztán ködös érzéseket eregetnek világgá a soros vereség után.
Mindenekelőtt nem igaz, hogy az ország választóinak többsége összességében a kormányellenes erőkre szavazott volna. Ha a legutóbbi, 2022-es választás végeredményét nézzük, azt látjuk, hogy 70 százalékos részvétel mellett 5,44 millió ember adta le a voksát. Az otthon maradt 30 százalék természetesen nem „jár” az ellenzéknek. Aki nem választott, azt üzente, hogy nem érdekli a politika, vagy nem talált a maga számára elfogadható pártot, mozgalmat.
Vagyis az ellenzékre ugyanúgy nemet mondott, mint a kormányoldalra, sehova nem sorolható, sehova nem tartozik. És nem azért, mert rákényszerítették, valójában szabad akaratából döntött így.
2022-ben az 5,44 millió szavazópolgárból 2,8 millióan (a levélszavazatokkal együtt hárommillióan) választották a kormányoldalt, ami már önmagában is többség a túloldalhoz képest, de a nem baloldali szavazatokkal együtt további 400 ezerrel nő a szám. Vagyis ha ragaszkodunk az ellenzék logikájához, közös mezőben osztunk és szorzunk, azt kapjuk, hogy a nem baloldali szavazatok az összes leadott szavazat mintegy kétharmadát teszik ki (de a Fidesz–KDNP-nek a saját szavazataival együtt is nagyjából kétharmada van). A meggyőző parlamenti többség a magyar választási rendszer sajátosságai szerint úgy keletkezik, hogy a győztest a hazai rendszer némileg tovább jutalmazza (ez sem új fejlemény). Miután a kétharmad eleve közelebb van, mint a sima többség, égbekiáltó igazságtalanság nem történik a mandátumok megszaporodásával. 2022-ben a leadott szavazatokat összesítve tehát a kormánypárti szavazók voltak többségben, és ez tény, nem vitakérdés.