idezojelek

Készülőben az inflációs meglepetés

Két év után először nem a fogyasztói áremelkedést kell első helyen említeni a magyar gazdaság előtt álló legnagyobb kihívásként.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined
Fotó: Lang Róbert/Somogyi Hírlap

Míg inflációban sajnos – negatív értelemben – Európa-bajnokok voltunk a múlt esztendőben, a jövő héten esedékes KSH-tájékoztatóból kiderülhet, hogy január végére pozitív kicsengésben kerültünk a csúcsra. Tudniillik 

a fogyasztói árak emelkedésének üteme beeshetett a négy százalék alá, ami azt is jelenti, hogy a mintegy 26 százalékos tavalyi, negatív csúcsértéket a hatodára vagy az alá sikerült legyűrni. 

Amennyiben négy százalék közelébe zuhanna a fogyasztói árak alakulása, az azt is jelentené, hogy a jegybanki célsávba kerülne a hazai infláció.

De miért is fontos dolog ez? Részint azért, mert az infláció, vagyis a drágulás az, amit mindannyian érzünk, másrészt pedig azért, mert az év első hónapja kifejezetten fontos az infláció alakulása szempontjából, a vállalatok az átárazásokat ugyanis ekkor hajtják végre, így egy kisebb meglepetés az esztendő további áremelkedési irányait is érdemben befolyásolhatja. Bár a januári adatot február 9-én teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal, a szakértői várakozások optimisták ezen a téren, annak ellenére is, hogy az üzemanyagok ára megnövekedett, valamint a forint árfolyama sem muzsikált valami jól a múlt hónapban.

Miként ismertté vált, az óév utolsó részében, egészen pontosan decemberben az elemzőket is meglepte az 5,5 százalékos havi inflációs szám, ugyanis mindenki többet várt. 

A hazai fogyasztói árak említett ütemű emelkedése azt is jelentette még, hogy már nem a magyar adat a legrosszabb az unióban, vagyis kikerültünk a szamárpadból. 

Ráadásul akkor, amikor például nyugati szomszédunkban, Ausztriában elkezdtek felfelé pörögni az árak.

Akárhogyan is, egyre több tényező mutat abba az irányba, hogy 2024 elején folytatódhatott e kedvező hazai tendencia, így a vártnál is jobban mérséklődhetett az árnyomás a gazdaságban, amelyben a tavalyi magas bázis, valamint a kedvező makrogazdasági környezet egyaránt szerepet játszik. Miközben több elemző is négy százalék körüli inflációra számít januárban, ezzel együtt lehetnek meglepetések – pozitív, illetve negatív irányban is. Felfelé elmozdulás esetén az év eleji átárazások lehetnek döntők: egyrészt az élelmiszereknél havi alapon szemmel látható árnövekedést nem lehet kizárni, másrészt a szolgáltatásoknál is lehetnek áremelések, bár itt inkább a márciusi adat tartogathat izgalmakat. Az úgynevezett lefelé tartó irányban az üzemanyagok témaköre kerül fókuszba: a Központi Statisztikai Hivatal elszámolása lesz a legnagyobb kérdés, konkrétan, hogy a második ütemű jövedékiadó-emelés miként is fog megjelenni az árindexben.

A szakmai cikkek alapján havi alapon 1,2 százalékkal nőhettek az árak, ez pedig éves szinten 4,4 százalékos inflációt jelentene az év első hónapjára nézve. Ám a becslést nehezíti, hogy az inflációs kosár új súlyai még nem ismertek, ezek pedig befolyással lehetnek az egyes termékek és szolgáltatások infláció­ra gyakorolt hatására.

Vagyis a havi áremelkedésben szerepet játszott a jövedéki adó emelése a jármű-üzemanyagoknál, ezzel szemben az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) felmérése szerint a kiskereskedelmi élelmiszerárak havi alapon átlagosan nem változtak. Például a múlt év decemberéhez képest a vaj vagy a zöldségek drágulását ellensúlyozta a sertéshús, a liszt, a kenyér árcsökkenése. A szolgáltatások esetében azonban megkezdődhettek az átárazások.

Mindkét érintett fél, vagyis a Magyar Nemzeti Bank és a kormány is középpontba állította tavaly az infláció leszorítását. A monetáris politika a lakosságot a fogyasztás helyett a megtakarításra igyekezett ösztönözni, valamint a korábbi drasztikus kamatemeléssel támogatta a forint stabilitását is. 

Noha „felhasználói” szinten nem örültünk neki, a visszaeső kiskereskedelmi forgalom ugyancsak a pénzromlási ütem csökkenését idézte elő, az áremeléseket a kereskedők kevésbé tudták érvényesíteni ebben a környezetben. 

A kormányzati akciók – elsősorban az online árfigyelő rendszer – szintén pozitívan befolyásolták az infláció alakulását, egyes alapvető élelmiszerek esetében nemcsak a pénzromlás lassulása, hanem sok esetben árcsökkenések is megfigyelhetők voltak.

Nagy kérdés az is, hogy a béremelkedés miként hat majd az ez évi áremelkedésre. Általában a bérek felfelé mutató kockázatot jelentenek az inflációra, főleg a szolgáltatások áraiban, de nem feltétlenül a munkaerőpiac lehet idén a meghatározó áremelési faktor. Sokkal inkább a csomagolásdíjak, a megemelkedett fuvarterhek, a forint kurzusa és a korábbról elhalasztott költségelemek érvényesítése fog erősebb hatást gyakorolni az árindexre, mintsem a fizetésemelések. Ugyanakkor az új gáz- és elektromos esztendő alacsonyabb árai miatt a vállalatok költségmegtakarítást érhetnek el, amelyből finanszírozhatják a béremelések egy részét.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Amennyiben óvatos duhajok vagyunk, a rizikós tételeket is számba kell venni. Inflációs téren a kockázatok közé tartozik a világpiaci olajárak alakulása, amelyre az izraeli konfliktus gyakorol erős hatást, a forint árfolyama, valamint az is, ha a belső kereslet erősödésére a vállalatok ismét agresszívabb árazási politikával reagálnak. De most örüljünk annak, hogy az infláció jó eséllyel az öt százalék alatti tartományba kerülhetett januárban, ami komoly eredménynek mondható – tekintettel arra, hogy két év után először nem az inflációt kell első helyen említeni a magyar gazdaság előtt álló legnagyobb kihívásként. 

Most a lakossági és fogyasztói bizalom helyreállítása a legégetőbb feladat.

 De a gazdasági növekedés beindítása sem lesz egy könnyű menet, mert a külső környezet továbbra sem támogató, a kamatszint továbbra is magas, a kormánynak közben a költségvetés hiányára is figyelnie kell.

Egy jelentős bérkiáramláson keresztül elérhető, hogy érezzék az emberek: van miből fogyasztaniuk.

Ez a könnyebb feladat. A nehezebb dolog az, hogy lélekben is rá kell készülnie a lakosságnak, hogy vége van ennek a nehéz időszaknak, és bátrabban lehet beruházni. Ám ezt a problémát szívesen cseréljük el a tavalyira!

A szerző a Világgazdaság főszerkesztője

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Somogyi Hírlap/Lang Róbert)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.