idezojelek

Hazugság, hogy mi vagyunk a legszegényebbek

Mindig lehet találni olyan mutatót, amivel azokat tudják riogatni, akik nem bennfentesek e témában.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

Mi vagyunk az Európai Unió legszegényebb országa – állítják szinte nap mint nap ellenzéki politikusok és a holdudvarukhoz tartozó szakértők. Mindezt általában egy mutatóra hivatkozva teszik. Az összkép azonban teljesen más!

Az úgynevezett szegénységi mutatót a kormánnyal kritikus erők az Eurostat háztartásokra és egyénekre vetített fogyasztási hajlandósága miatt veszik elő rendszeresen. Az unió statisztikai hivatalának legutóbbi kimutatása szerint az egy főre jutó fogyasztási listán mi, magyarok vagyunk a legutolsók. Ez tényleg így van, amelynek a hátterében az áll, hogy a kiskereskedelmi forgalom jelentősen visszaesett. S nyilvánvalóan a jövedelmek értéke is. Pestiesen szólva bejátszott még ebbe a korábban magas infláció áthúzódó hatása, még pszichés alapon is. Honfitársaink inkább megtakarítottak, mintsem fogyasztottak. 

A helyzet valószínűleg idén pozitívan változni fog, mivel a béremelések hatására más lesz a jövedelmi szint.

A tematika az ellenzék részéről tehát erre az egy mérőszámra épül. Annál is inkább valótlan ez az önkényes definíció, mert a magyar háztartások megtakarítási rátája az egyébként is magas szintről tovább nőtt. Konkrétan: a háztartások pénzügyi vagyona 90 521 milliárd forint volt 2024. harmadik negyedévének végén. Ez a szám azt is jelzi, hogy Magyarországon volt a legmagasabb a háztartások bruttó értéke az EU-ban 2023-ban, amely mutatóban benne vannak a háztartások pénzügyi megtakarításai és beruházásai is a rendelkezésre álló jövedelmük arányában. Ez egy főre vetítve nagyjából 25 millió forintot jelent. Tudom, hogy sokan visszahőkölnek ettől, de a statisztika az statisztika.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nézzük a másik fontos mutatót, amely leegyszerűsítve az általános gazdasági fejlettséget érzékelteti. Közgazdásznyelven ezt hívják vásárlóerő-paritáson számított, egy főre jutó GDP-nek. Azaz a gazdasági teljesítmény átlagát osszuk vissza. Nos, ebből a megközelítésből 2023-ban (még tavalyi adat nincs) az EU-hivatal kimutatása szerint a közösség 75,4 százalékát produkálta Magyarország. A szóban forgó adattal az exszocialista blokkból megelőzzük Szlovákiát, Lettországot, Szlovákiát és Horvátországot, a régi uniós tagállamok közül pedig Görögországot. 

Nagyjából Portugália fejlettségén állunk.

Közben eladósodtunk, ugye? Ez a felvetés is jogos. Kétségtelen, hogy az államadósság nőtt, itt azonban ugyancsak a magyar rátát kell összevetni az EU átlagával. A GDP-arányos hazai mutató 76 százalékos lehetett tavaly. Ám ezzel a számmal sem kell a szamárpadba ülnünk. Tudniillik az államadósság GDP-hez viszonyított aránya az euróövezetben 88 százalékos volt, az EU egészében pedig 81-82 százalékos. Elrettentő példaként álljanak itt a negatív csúcson lévő tagállamok: Görögországban 159,8 százalék, Olaszországban 137,7 százalék, Franciaországban 110,8 százalék, Spanyolországban 108,9 százalék, Belgiumban 108,2 százalék és Portugáliában 100,4 százalék volt az adósságráta. Egyébiránt az uniós határérték a 60 százalékos szint.

Lényeges szempont még az is, hogy miként is alakul az egy főre jutó jövedelem is. Vagyis mekkora az az összeg, amely adózás után a miénk, beleértve a szociális támogatásokat is. Nem kell a fejünket ebben a vonatkozásban sem lehajtanunk, tudniillik az észteket, a románokat, a horvátokat, a görögöket, a szlovákokat és a letteket is leköröztük a legutóbbi uniós statisztika szerint.

Hogyan állunk ezzel a keleti nyitással, kiléptünk közben az európai gazdaságból? Alapvető mutató ez is, nézzük! 

Az összes ellenzéki állítással ellentétben Magyarország nem lett az elmúlt tizennégy évben Ázsia vagy Oroszország gyarmata sem. 

Kivitelünk 80 százaléka az eurózónába áramlik, a fennmaradó húsz százalékból tíz a nem eurózóna, de EU-tagországokba, míg a fennmaradó ugyancsak tíz százalék exportunk felvevőhelyei más piacok. A keleti nyitás opcionális lehetőség, de az arányok gyorsan nem változnak.

Végezetül érdemes kitérni a ténylegesen „mért” szegénységi helyzetre. Az uniós módszertan alapján számított metodika szerint míg 2010-ben majdnem minden harmadik honfitársunk élt a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának fenyegetésében, addig 2023-ban nagyjából minden ötödik, ez nem éri el a húsz százalékot, a korábbi 32-35 százalékos, 2010-es értékhez viszonyítva. Az uniós átlag magasabb, nagyjából a középmezőny alján lehetünk, a közép- és hosszú távú trendet nézve a helyzet bizakodásra ad okot. A képlet világos: a devizahitelek megszüntetése, a rezsicsökkentés és a korábban hihetetlennek tűnő mértékű foglalkoztatásbővülés, valamint a keresetek, nyugdíjak és egyéb reálértékének jelentős növekedése, illetve számos természetbeni támogatás a honfitársaink millióit, köztük nagyon sok gyermeket hozott ki a szegénység fenyegetéséből.

Summa summarum: a szegénység mérésére számos módszer létezik, s mindig lehet találni olyan mutatót, amivel azokat tudják riogatni, akik nem bennfentesek e témában. Éppen ezért érdemes utánajárni.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

A nagypapák élete nem az unokák élete

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

2025: a fordulat éve!

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Pressman ugat, Sorost kitüntetik

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Törökbálint messze van?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.