idezojelek

Válság, kicsit másképp

A német gazdaság vergődése erősen kihat a magyaréra is.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined
Fotó: Shutterstock

Szokatlanul őszinte kijelentést tett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, mikor is a Financial Times a magyarországi helyzet körbejárása után meg tudta szólaltatni. A gazdasági csúcsminiszter elismerte a tekintélyes üzleti lapnak, hogy a központi költségvetésben nem tudják befoltozni az elmaradó európai uniós források után maradt lyukat.

„Nem lehet csak úgy kijelenteni, hogy akarunk egy vadonatúj kórházat, ahhoz pénz is kell” – mondta Nagy Márton a brit gazdasági újságnak. „Előbb a gazdaságot kell rendbe tenni, éveken át botladoztunk egyik válságból a másikba. Covid, energiaválság, háború, most a meggyengült német gazdaság. Mind tudjuk, hogy hiányoznak a kasszából az adóbevételek, így ezeket újra kell teremtenünk” – jelentette ki a miniszter. Annak rendje és módja szerint be is indult a magyarázkodás az ellenzéki térfélen, miszerint „Nagy álláspontja azért nagyon érdekes, mert a gazdaságot ezek szerint 14 év Fidesz-kormányzás után kell majd rendbe raknia – Nagy Márton reményei szerint – ugyanannak a Fidesznek.”

Helyre kell tenni a dolgokat! Ugyanis a nemzetgazdasági miniszter nem az Orbán-kormány(ok) mögött hátrahagyott 14 esztendőt „kukázta le”, hanem az elmúlt években bekövetkezett helyzetről, a kilábalás lehetőségeiről beszélt. A fentebb említett komponenseket – Covid, energiaválság, háború, most a meggyengült német gazdaság – érdemes szem előtt tartani. Például a Covid okozta válság mindenkit padlóra küldött, csakúgy, mint az energiaválság is. Míg előbbire mintegy száz év óta nem volt példa, mármint egy világot „leuraló” járványra, addig utóbbi negatív hatásait a kontinens máig érzi.

Az orosz–ukrán háborúra adott uniós válaszok, például a szankciók nem pusztán az energia árát drágították meg, hanem új struktúrákra is át kellett térnie Európának. Leegyszerűsítve: évtizedeken át a német versenyképesség alaptényezője volt az olcsó orosz energia, melyet egyik napról a másikra kellett átváltani más opcióra Európa legnagyobb gazdaságának. Az ebből fakadó helyzet közismert: Németország veszített versenyképességéből, csökkent a kibocsátási értéke a gazdaságának. Ráadásul a közismerten legexportképesebb német termék, az autó (Das Auto) veszített fényerejéből, miután a világ kezd átállni a trendire, vagyis az elektromobilitásra, a kínai piac pedig Európa számára kezd elveszni, újabb problémák elé nézünk.

De egy kicsit ragadjunk le a németeknél. Annál is inkább, mert hamarosan választások lesznek a vén kontinens legnagyobb gazdasági potenciáljával bíró gazdaságában. 

Ami biztos, hogy Németországnak hatalmas szüksége van arra, hogy több pénzt mozgósítson, és fejlesztő államként lépjen fel, a gazdasági versenyképességét pedig rendbe hozza. Ehhez pénz kell. 

A jelek szerint Németország felismerte, hogy költeni kell, magasabb hiányszámmal is lehet működni, és enyhülhet a konzervatív német fiskális politika. Miután Németország nagy gazdaság, sok pénzük van, ennek jelentős hatása van az egész unióra és Magyarországra is.

A magyar gazdaságnak ez egyértelműen azt jelenti, hogy sokkal több pénz megy a német járműiparba, az versenyképesebb lesz, és ez a magyar gazdaságnak is kedvező fejlemény. Ugyanakkor a német belpolitikai helyzetnek a rövid távú magyar exportkilátásokra is pozitív hatása lehet. A kérdés, hogy Németországban mi fog most történni az új kormány alatt, és milyen fiskális szabályokat fogadnak el. Várhatóan bővülni fog a mozgástér, bár az egyelőre bizonytalan, hogy mennyivel és milyen irányba. Közben továbbra sem áll rendelkezésre olcsó energia Németországban, míg Franciaországban igen, az atomerőművekből. A franciák tizedannyi áron tudnak előállítani energiát, mint amennyiért a piacon lehet szerezni. 

Vagyis a következő lépés Németországnak az energiapolitikája rendbe tétele lesz. Ha ez megvan, akkor van esélye annak, hogy az európai versenyképesség helyreálljon.

Tapsolni sajnos nem tudunk: a legfrissebb előrejelzések alapján az euróövezet gazdasági növekedése 2025-ben lassabb lesz a korábban vártnál a Bloomberg felmérése szerint, csupán egyszázalékos bővülésre számítanak a szakértők. Bár a gazdaság enyhe fellendülést mutat 2024-hez képest, Németország és Franciaország kilátásai tovább romlottak, miközben Spanyolország várhatóan jobban teljesít. Üröm az örömben, hogy a szóban forgó prognózis ugyan némi javulást mutat a 2024-es 0,8 százalékos növekedéshez képest, de a 2026-ra vonatkozó kilátásokat is visszafogták 1,4 százalékról 1,2 százalékra.

Sajnos Németországban, amely továbbra is küzd a gyártási szektor hosszan tartó válságával, mindössze 0,4 százalékos növekedést várnak 2025-re. Mindez Magyarország számára is rossz előjel, mivel a két állam kereskedelmi kapcsolatai erősek, így átgyűrűzik a német válság hatása. Franciaország esetében szintén lefelé módosították az előrejelzéseket a politikai patthelyzet miatt. Az Európai Központi Bank tavaly decemberi kamatcsökkentésével szintén mérsékelte gazdasági kilátásait, azonban továbbra is arra számít, hogy a háztartások költekezése hajthatja a fellendülést a növekvő jövedelmek és a két százalékos inflációs cél stabilizálódása révén.

Az, hogy válságról válságra bukdácsolunk, nem a magyar kormány gazdaságpolitikájának a következménye. Ha úgy tetszik, az elmúlt fél évtized adottsága. 

Ezzel együtt a kormány továbbra is elkötelezett abban, a tavalyi négy és fél százalékos hiány után három százalékot érjen 2025-ben. Miközben a német politikai váltásból nem következik, hogy a magyar kormánynak enyhébb költségvetési politikát kellene folytatnia, viszont a hiány tartása várhatóan könnyebb lesz a magasabb adóbevételek miatt. Valószínűleg a 2025-ös év lesz az, amikor is nem bukdácsolni fogunk, hanem előrelépünk: a félszázalékos növekedésből a háromszázalékos bővülésre.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.