idezojelek

Magyar válasz a külső rizikófaktorokra

A munkahelyek megóvása és új munkahelyek teremtése, a kkv-k erősítése a legfontosabb most.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

A világgazdaságba mélyen integrálódott államok különösképpen érzékenyek a gazdasági növekedést gátló tényezőkre. Márpedig Magyarország ezek közé sorolható, hiszen a kivitel mintegy 75-85 százalékát teszi ki az éves gazdasági teljesítménynek. Viszont ha a világgazdaság növekedési perspektívái kinyílnak, akkor a magyar gazdaság előtt is nagyszerű időszak állhat. Miután azonban éppen átalakulás zajlik a világgazdaságban, célszerű a rizikófaktorokat beazonosítani. S azokra választ is adni.

Elsődleges probléma, hogy a német autógyárak, amelyek a magyar gazdaságot évtizedeken át „húzták” – több mint harminc évről beszélhetünk –, a következő évtizedekben jó, ha szinten tudnak maradni, de nyilvánvalóan csökkenteni fogják a fordulatszámukat. Közben a diszkriminatív brüsszeli politika miatt uniós pénzek sem igen érkeznek. Vagyis 

a hazai kis- és közepes (kkv) vállalkozói szektor erőteljes fejlesztése, továbbá a távol-keleti és egyesült államokbeli üzleti körökkel történő közvetlen együttműködés elmélyítése lehet számunkra a követendő stratégia.

Mielőtt azt a kérdést tennénk fel, miért is fontos a kkv-szektor megerősítése, kijelenthetjük, hogy a jelenlegi, polgári kormány elsődleges stratégiai célja mindig is a hazai kis- és középvállalkozások helyzetbe hozása volt, és jelenleg is ebbe az irányba tesz egyre erősebb lépéseket. Hogy ez nem mindig jött össze, annak rengeteg oka van: gondoljunk csak a Covid okozta gazdasági sokkra, az energiaválságra, az inflációs boomra – kapásból három csapás, amely értékes forrásokat vitt el a vállalkozói szektor elől. Egyébként a kkv-k pozíciójáról annyit, hogy a hazai munkavállalók 75 százalékát jelenleg is a kis- és középvállalkozások foglalkoztatják. Már csak ezért is kiemelt jelentőségű a kkv-k folyamatos támogatása, hiszen rajtuk keresztül a kormány egy nagyon széles, közvetve, illetve közvetlenül többmilliós társadalmi réteget preferál. 

A meghatározó foglalkoztatási adat mellett azonban lehangoló, hogy a hazai kkv-k a bruttó hazai termék (GDP) mindössze negyven százalékát adják, a nemzetgazdasági beruházásokból pedig alig húsz százalékban részesülnek. Az említett adatok jelzik, komoly problémák vannak a kkv-k hatékonyságával, így a kormánynak az innovációs képességük fejlesztésére kell fókuszálnia.

 Ha megnézzük a hozzánk közel található osztrák, szlovén, délnémet helyzetet, látható, hogy a mi országméret kategóriánkban azok a tartósan versenyképes országok, azok tudnak az újabb és újabb innovációs-technológiai hullámokra felkapaszkodni, amelyekben erős tőkeellátottságú a hazai szektor. Nem szégyen a királyi út: az osztrák, a szlovén és a délnémet mintát lehet alkalmazni nálunk is. A fent említett csapások miatt 2020-tól a magyar gazdaság problémái is súlyosbodtak, azonban a kkv-szektornak juttatott ágazati bértámogatásokkal és fejlesztési forrásokkal a működőképességüket fenntartotta a kormány.

Fontos kiemelni, hogy 

a foglalkoztatási pozícióink nem romlottak, így Magyarországon nem szabadult el a munkanélküliség. A kormány életben tartotta a hazai kis- és középvállalatokat, amelyekre most lehet építeni. Ám bonyolítja a helyzetünket, hogy most a nagyhatalmak diktálta térben új erővonalak tűnnek fel.

 Így az az évtizedeken át vitt hazai modell, amely a magyar kkv-kat a nyugati országokból ideáramlott működőtőke háttériparaként, bedolgozójaként kezelte, bizony kezd szertefoszlani. Amennyiben egyes nemzetközi nagyvállalatok a magyar gazdasági térben a fizetőképes kereslet csökkenésével szembesülnek vagy kedvezőbb piaci működési feltételeket találnak a világban, vélhetően szűkítik vagy teljesen feladják a magyarországi jelenlétet.

Ha teljesen a multikra utalt volna a magyar gazdaság, és önálló innovációs tényezőként nem jelennek meg erősebb hazai vállalatok, megfelelő tőkeellátottsággal, versenyképességgel, bizony problémák lehetnek. 

Az Új gazdasági akcióterv megpróbál elébe menni a nyugati cégek várható termelés-visszafogásának, és minden eszközzel a hazai ipar és kereskedelem tőkehelyzetét próbálja javítani. A cél, hogy a magyar kisvállalatokból közép-, majd nagyvállalatok legyenek, exportképesek és innovációvezéreltek.

Visszatérve a német „problémára”: az olcsóbb orosz energiaforrásokról történő leválás, a Kínával folytatott kereskedelmi háború, sőt a Trump-adminisztráció által kivetett védővámok az európai uniós termékekre legfájdalmasabban a német technológiai ipart érintik. Sajnos 

a második világháború utáni német gazdasági csodának vége. A német precizitás és munkafegyelem átalakulóban van, miután a minőségi, képzett munkaerőnek is híján van Németország. Ráadásul a termelés is magas költséghátterű Európa legnagyobb gazdaságában. Felemás helyzet, hiszen a bideni adminisztráció sugallatára Németország Kínával is kereskedelmi háborúba bocsátkozott, így a német vállalatok tömegesen hagyták el Németországot.

 Tizenötmilliárd euróra tehető az a működőtőke-kivitel, amely 2024-ben Kínába, a Távol-Keletre vándorolt. (Ez a 2023-as év több mint kétszerese.) A németek gyengülése sajnos ránk, magyarokra is rossz hatással van, ezért mindent el kell követni, hogy az a tér- és erővesztés, amely Németországban felgyorsul, bennünket minél kisebb mértékben érintsen.

Közben az Egyesült Államok a védővámok kivetése után 15 százalékra mérsékeli majd a társasági nyereségadót, ami a Nyugat-Európába, Távol-Keletre, Latin-Amerikába kiköltözött vállalataik visszatelepülésére ösztönöz. Ebben a világgazdasági helyzetben a magyar gazdasági kormányzás óhatatlanul több nemzetközi kihívással szembesül.

Mi lehet a válasz a rizikófaktorokra? 

Minden körülmények között a munkahelyek megóvása és új munkahelyek teremtése. Ebből a szempontból is jó hír, hogy a kormány és a szociális-piaci partnerek aláírták a következő három évre vonatkozó bérmegállapodást, amely stabilitást, kiszámíthatóságot biztosít a gazdaság szereplőinek. A kormány részéről az is előremutató lehet hosszú évekre, hogy versenyképes adórendszert működtet,

 amely nem bünteti, hanem támogatja a munkát. Bár az utóbbi években a legtöbb beruházást az autóiparhoz kapcsolódó cégek jelentették be, az új vállalati fejlesztések már jelzik, hogy a magyar gazdaság az autóiparon túl is létezik. Pár hónap és kiderül, hogy a kormány akcióterve miként érvényesül a vállalati szektorban. A lényeg, hogy ne kelljen az állami programot újrakezdeni, sokkal inkább megerősíteni.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ukrajna virtuális háborúja

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.