„Újabb fejezet a kitalált ellenségek elleni küzdelemben”; „íme Orbán legújabb politikai árnyjátéka”; „ismét célkeresztet rajzoltak a külföldi adományokra” – szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt ilyen és ehhez hasonló szalagcímek jelentek meg a világsajtóban, miután az Európai Bizottság újabb kötelezettségszegési eljárás formájában jelezte, hogy a korábban a magyar parlament által elfogadott szuverenitásvédelmi törvény súlyosan sérti Brüsszel érdekeit. Érdekes módon a nemzetközi sajtóban megjelent médiabeszámolók egytől egyig ugyanazt nehezményezték, mint amit azok a brüsszeli politikusok, akik a büntetőeljárás elindításában segédkeztek.
Mégpedig azt, hogy a 2023 decemberében, a magyar parlament által nagytöbbséggel elfogadott szuverenitásvédelmi törvény lehetővé tette a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozását, amely „csorbítja a demokráciát, illetve a választópolgárok jogait” azáltal, hogy az széles jogkörben vizsgálódhat külföldi politikai aktorokkal, valamint külföldi eredetű, kétes pénzmozgásokkal szemben. Mondani sem kell, erre az újabb brüsszeli kirakatperre az elmúlt évben itthon valamennyi ellenzéki képviselő és médium is rácsatlakozott, helyet biztosítva ezzel több olyan nyilatkozatnak, valamint véleménynek, minthogy „a Szuverenitásvédelmi Hivatal feladata nem más, mint a civilek, ellenzéki politikusok és újságírók vegzálása”.
Ám ahogyan az oly gyakran lenni szokott, a politikai realitás ismét komoly csapást mért azokra a honi és nemzetközi ellenzéki szereplőkre, akik eleve nem ápolnak túlságosan szoros kapcsolatot a valóssággal.
Ugyanis azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök felülvizsgálati célból befagyasztotta az USA külügyminisztériuma alá tartozó Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) által kibocsátott hatalmas forrásokat, hirtelen olyan eddig rejtett pénzhálózatokra derült fény, amelyek deklaráltan egy-egy nemzeti kormány megdöntésében voltak érdekeltek. Az amerikai baloldal e tekintetben mutatott elkötelezettségét hűen érzékeltetik nemcsak a térségünkben elköltött összegek csillagászati mértéke, hanem a pénzmozgások átláthatatlansága is.