idezojelek

Csak az orbáni út biztosítja Európa függetlenségét

Magyarország példája Európa-szerte sorvezetőként szolgálhat a külföldi befolyás­szerzés felderítésében.

Sümeghi Lóránt avatarja
Sümeghi Lóránt
Cikk kép: undefined

„Újabb fejezet a kitalált ellenségek elleni küzdelemben”; „íme Orbán legújabb politikai árnyjátéka”; „ismét célkeresztet rajzoltak a külföldi adományokra” – szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt ilyen és ehhez hasonló szalagcímek jelentek meg a világsajtóban, miután az Európai Bizottság újabb kötelezettségszegési eljárás formájában jelezte, hogy a korábban a magyar parlament által elfogadott szuverenitásvédelmi törvény súlyosan sérti Brüsszel érdekeit. Érdekes módon a nemzetközi sajtóban megjelent médiabeszámolók egytől egyig ugyanazt nehezményezték, mint amit azok a brüsszeli politikusok, akik a büntetőeljárás elindításában segédkeztek.

Mégpedig azt, hogy a 2023 decemberében, a magyar parlament által nagytöbbséggel elfogadott szuverenitásvédelmi törvény lehetővé tette a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozását, amely „csorbítja a demokráciát, illetve a választópolgárok jogait” azáltal, hogy az széles jogkörben vizsgálódhat külföldi politikai aktorokkal, valamint külföldi eredetű, kétes pénzmozgásokkal szemben. Mondani sem kell, erre az újabb brüsszeli kirakatperre az elmúlt évben itthon valamennyi ellenzéki képviselő és médium is rácsatlakozott, helyet biztosítva ezzel több olyan nyilatkozatnak, valamint véleménynek, minthogy „a Szuverenitásvédelmi Hivatal feladata nem más, mint a civilek, ellenzéki politikusok és újságírók vegzálása”.

Ám ahogyan az oly gyakran lenni szokott, a politikai realitás ismét komoly csapást mért azokra a honi és nemzetközi ellenzéki szereplőkre, akik eleve nem ápolnak túlságosan szoros kapcsolatot a valóssággal.

Ugyanis azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök felülvizsgálati célból befagyasztotta az USA külügyminisztériuma alá tartozó Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) által kibocsátott hatalmas forrásokat, hirtelen olyan eddig rejtett pénzhálózatokra derült fény, amelyek deklaráltan egy-egy nemzeti kormány megdöntésében voltak érdekeltek. Az amerikai baloldal e tekintetben mutatott elkötelezettségét hűen érzékeltetik nemcsak a térségünkben elköltött összegek csillagászati mértéke, hanem a pénzmozgások átláthatatlansága is.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügynökség mintegy húszmillió dollárt, átszámítva összesen 7,9 milliárd forintot meghaladó támogatást nyújtott térségünkben pusztán arra, hogy a politikai pluralizmus jogcímén fokozzák a „civil társadalmak ellenálló képességét”, valamint elősegítsék a „genderintegrációt”. Majd ugyanebben az időszakban az ügynökség mintegy 19 millió dollárt, átszámolva 7,6 milliárd forintot utalt át támogatások ürügyén olyan „függetlennek” beállított médiumoknak, amelyek nemcsak külföldön, hanem itthon is több szálon kötődnek a Soros-hálózathoz.

Ám ha valakiben még ezek után is kétely merülne fel a USAID „demokratikus” céljaival és szándékaival kapcsolatban, annak elég csak megtekintenie azt a Közép-Európában, illetve a Balkánon elköltött tetemes, összesen 557 millió dollárnyi összeget, amelynek csaknem a negyedéről, 130 millió dollárról az olvasható a hivatalos dokumentumok szerint, hogy a kifizetések felhasználásáról „nem áll rendelkezésre információ”. 

Magyarán az a USAID, amely politikai alapon juttatott külföldi pénzeket Magyarországra és a térségbeli országokba annak érdekében, hogy egyes hatalmon lévő kormányok stabilitása különböző korrupcióval kapcsolatos álbotrányok miatt meginogjon, még a saját pénzügyi beszámolójában sem tartja be a rá vonatkozó pénzügyi átláthatósággal kapcsolatos szabályokat.

Túlzás nélkül kijelenthető, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrejötte és annak működése létfontosságú a magyar függetlenség megőrzése és a nemzeti kormány immunrendszerének megerősítése érdekében. Mindezt pedig egyetlen brüsszeli kötelezettségszegési eljárás, ellenzéki politikusi vagy újságírói nyilatkozat sem sodorhatja veszélybe.

Másrészt Magyarország mellett a környezetünkben lévő országoknak is résen kell lenniük, hiszen a USAID körüli befolyás- és vagyonátmentés már megkezdődött. Washington után Brüsszel a baloldal új pénzügyi elosztóközpontja, erre pedig nemcsak a kifizetőlistáikon szereplő médiumok, mint például az uniós politikára fókuszáló EUobserver tett utalást, hanem számos európai parlamenti képviselő is.

A magyar erőfeszítések és sikerek ellenére nemcsak a térségünk, hanem egész Európa szuverenitása veszélyben forog. Amennyiben kontinensünk józanabbik fele képes lesz a megfelelő következtetéseket levonni Donald Trump elnökválasztási győzelméből, illetve a magyar kormány éveken át tartó ellenszélben való helytállásából, úgy Magyarország példája akár Európa-szerte sorvezetőként szolgálhat a külföldi befolyás­szerzés felderítésében és megakadályozásában. 

A szerző a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető elemzője

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Köztünk van a legnagyobb ellenség

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Nyelveken való nem szólás

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Európa árfolyama leértékelődött

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Mi is kövessük az amerikai elnököt!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.