idezojelek

Ügyvédi búcsúm Gyurcsánytól

A visszavonulásnak tizenkilenc évvel korábban kellett volna megtörténnie.

Magyar-Zsolnay  Attila avatarja
Magyar-Zsolnay Attila
Cikk kép: undefined
Fotó: Szigetváry Zsolt

Gyurcsány Ferencné a minap bejelentette, hogy férje lemond pártelnöki tisztségéről, országgyűlési képviselői mandátumáról, és visszavonul a politikai életből. Tizenkilenc évet késett e bejelentéssel. „Gyurcsány, takarodj!, Gyurcsány, takarodj!”, „Börtönbe! Börtönbe!” – skandálta a tömeg a 2006. szeptember 18-tól az önkormányzati választásig tartó Kossuth téri spontán tüntetésen.

Magyarország rendszerváltozást követő időszakának legkártékonyabb miniszterelnöke sok politikai, közjogi bűnt követett el, melyek felsorolása nagyon hosszú lenne.

A legsúlyosabb vétkek egyike a határon túli magyarok kettős állampolgársága ellen folytatott nemzetáruló választási kampány, amelynek központi eleme az volt, hogy ne vegyék el „románok”, „szlovákok”, „szerbek” a magyaroknak járó nyugdíjat, munkahelyet, szociális és egészségügyi ellátást. A 2004. december 5-én tartott referendum az alacsony részvételi arány miatt eredménytelennek bizonyult, bár a válaszadók véleményének több mint 50 százaléka érvényes volt. A voksolás sokkolta a határon túli magyarokat. A 2005. nyári Tusványoson járva azt tapasztaltam, az erdélyi magyarok a nemzetáruló Gyurcsányt veszélyesebb ellenségnek tekintik, mint a román nacionalistákat.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2006. szeptember 20-án a békés tüntetők egy részét, illetve a rosszkor és rossz helyen, a Blaha Lujza tér, Oktogon, Magyar Rádió környékén tartózkodókat a rendőrök nagy számban állították elő, majd az egy nappal korábban a Magyar Televízió előtt valóban előforduló hivatalos személy elleni erőszak vádjával sokukat előzetes letartóztatásba helyezték. A Nemzeti Jogvédő Szolgálat együttműködő ügyvédjeként képtelen vádakkal találkoztam.

Erdélyi védencem szeptember 20-án este erdélyi és kárpátaljai kőműves barátaival a Blaha Lujza téren sörözött, de egyedül ő viselt narancssárga ruhát, ezért a rendőrök őt „Büdös fideszes!” felkiáltással előállították, később azzal vádolták, hogy viperabottal támadt a rendőrökre. Ügyfelem egyik vádlott-társa egy hajléktalan volt, aki a vád szerint közelről, mintegy hetven méterről dobott követ a rendőrök felé. Ha e dobás ilyen távolságból talált volna, diszkoszvetésben olimpiai bajnok lehetett volna: Ez az abszurditás a Monty Python filmjeibe való!

2006. szeptemberben Gyurcsány a televízióban nagy nyilvánosság előtt példamutatónak nevezte a rendőrök kemény fellépését.

Mindez szándék erősítőleg hatott azokra a rendőrökre, akik 2006. október 23-án az utcán voltak, ezért a volt kormányfő szavai az október 23-i rendőri bűncselekmények tekintetében pszichikai bűnsegélynek tekinthetők.

2006. október 23-án a Kossuth téri tüntetőket a külföldi delegációk érkezésére való hivatkozással kiszorították a térről, majd a Lapid Lajos budapesti rendőrfőkapitány-helyettessel kötött egyezséget megszegve a demonstrálókat nem engedték vissza, és megkezdték a tüntetés oszlatását a Deák tér irányába. Ugyanezen a napon az akkori legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz ünnepi megemlékezést tartott az Astoriánál. A Károly körúton tüntetés oszlatása során fejmagasságba kilőtt gumilövedékek miatt Csorba Attila és Nagy László elvesztette szeme világát, Révész Máriusz fideszes képviselőt véresre verték, emellett számos súlyos sérült volt és jogellenes letartóztatásokra került sor. Az elkövető készenléti rendőrök felső utasításra nem viseltek azonosító számot.

Amit tudunk, az oszlatásra Gergényi Péter akkori budapesti rendőrfőkapitány adott utasítást. Gergényi a 2006-os ügyeket vizsgáló bizottság előtt elmondta, egész nap személyes telefonkapcsolatban állt a miniszterelnökkel.

A Balsai-bizottság jelentésében Gyurcsány, Gergényi és mások kapcsán felmerült a terrorcselekmény gyanúja, mely szerint az 1990. évi politikai rendszerváltást követően példátlanul brutális rendőri fellépés célja az volt, hogy a megfélemlített lakosság ne éljen gyülekezési jogával, ne merjen a kormány ellen tüntetni.

A bíróság a miniszterelnök ellen soha nem indított eljárást, a rendőrfőkapitány ellen csak a televízió-székház ostroma miatti gondatlanság kapcsán indult eljárás, tényleges büntetést nem kapott.

Gyurcsány, takarodj!

 – skandálta 2009. március 15-én egy állami rendezvényen két bátor fiatal. A fentiek miatt a két férfi ellen szabálysértési eljárást indítottak. A szabálysértés gyanúja alól felmentett, majd jogerős kártérítésben részesített fiatalok által skandált kívánság egy hónap múlva teljesült. Gyurcsány 2009. április 14-én lemondott miniszterelnöki tisztségéről, majd 2010. áprilisban a Fidesz–KDNP kétharmados többséggel megnyerte a választást.

Gyurcsány új pártot alapított DK, azaz Demokratikus Koa­líció néven. Gyurcsány népszerűtlensége a magyar baloldali ellenzéket sújtotta, mindez hozzájárult a Fidesz újabb kétharmados győzelmeihez. Gyurcsány a minap megvált pártelnöki, országgyűlési képviselői és valamennyi politikai tisztségétől, bár ennek tizenkilenc évvel korábban kellett volna megtörténnie.

A szerző alkotmányjogász

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mindig ellenzékben

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

A Tisza összejátszott az ukránokkal

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Magyarok sárga-kék szemüvegben

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Kosztolányi kétharmaddal győzött

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.