Belevágok a közepébe, és meglehetősen nyomatékosan teszem. Az egyik legnagyobb emberi gyengeségek tartom azt, amit Ady úgy fogalmaz meg: „Szeretném, hogyha szeretnének.” Bayer Zsolt kollégám Ady Endre megnyilatkozásaira építkezve reflektált Ballai Attila, a Magyar Nemzet főszerkesztője vitaindító írására, és kijelentette: „Én nem szeretném, hogyha szeretnének.” Csatlakozom az előttem fölszólaló(k)hoz. De nem csak az Ady-rájátszás erejéig – még akkor sem, ha magam is poéta, író vagyok.
Véget ért az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, meglepetések nem értek. Tavaly Daniel Kehlmann, a Budapest Nagydíj kitüntetettje bírálta hálából a vendéglátó országot, az idén Frank Rossavik – a díszvendég Norvégia képviseletében – tette meg ugyanezt.
Ezeken a rendezvényeken nem keltik jó hírünket. Minden ilyen esemény után a nemzeti oldal sajtója háborog, az ellenzéki sajtó meg ujjong, hisz nekik az az öröm, ha Magyarországot gyalázzák.
Ki ennek, ki annak tekinti ezeket a megnyilvánulásokat: van, aki árulásnak, van, aki hőstettnek – de minden esetben annak bizonyítékai, hogy a magyar demokrácia és szólásszabadság működik, hiába sivalkodik holmi demokráciadeficit miatt egy szűk kisebbség.
Amikor 2016-ban meghallgattam Esterházy Péter könyvheti beszédét, arra gondoltam: ez az ember 2006-ban megpróbálta Gyurcsányt tisztára mosni az őszödi beszéd után – holtversenyben Nádas Péter írókollégájával.
Föltettem magamnak a kérdést: érdekel az olyan emberek véleménye – bármilyen neves írók is –, akik mosdatni próbálnak egy olyan politikai kalandort, aki lerománozott engem, erdélyi magyart, ellenem hangolta a közvéleményt a határon túl rekedt magyarok állampolgárságának ügyében rendezett, 2004. december 5-i népszavazás előtt, majd hitet tett a hazugság mellett és lekurvázta a hazánkat? Nem, nem érdekel az ilyen ember véleménye, bárki is ő.
Egy adott idő és élettapasztalat után az ember eljut oda, hogy nem esik hasra a titulusoktól és a marketingszövegektől. Itt van például Európa leghíresebb isiászos páciense, Jean-Claude Juncker, aki ugyebár az unió egyik legfontosabb embere. De miért is kellene tisztelnem ezt az urat? Csupán szánalmat váltana ki belőlem alkoholizmusa és az ebből eredő faragatlan viselkedése miatt, amennyiben a méltatlankodás és a fölháborodás nem lenne erősebb a szánalomnál – hiszen egy ilyen funkció esetében ez nem vicc és nem játék.
Miért is érdekelne engem Judith Sargentini véleménye bármiről is? Mivel is nyerhetné el ez a perszóna az én tiszteletemet? Mit mutatott föl pályafutása során, amitől nekem föl kellene néznem rá? Azért, mert vegetáriánus, vagy zöld, vagy feminista? Vagy netán azért, mert gyermektelen?