idezojelek

Bohócdiplomácia

Miután már a tengerentúlon is nyilvánosan felmutatták a nagykövetnek a sárga lapot, egyre világosabb: nem mi ülünk fordítva azon a bizonyos alkalmatosságon.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

A közösségi média minden létező felületén folyamatosan követhető az amerikai nagykövet fotónaplója. A VIP-turistának felcsapott David Pressman a kommunista szobrok parkjába látogat, majd Jeszenszky Gézával sétálva vesz történelemórát a Kossuth téren. Pápán katonai gép pilótafülkéjéből vázolja gondolatait egy mikrofonnak, Debrecenben diákokkal találkozik, gyárat látogat és átveszi a helyi sportklubtól a nevére szóló mezét. Nincs mindezzel gond: alig két hónapja érkezett, ismerje meg az országot, amely fogadta. Nem mi fizetjük, így elsősorban nem a mi dolgunk megítélni, hasznosan tölti-e az idejét a diplomáciai amorózó, aki – médiakirakatba tett mosolyalbumának tanúsága szerint – mintha beleszerelmesedett volna ebbe az országba. Kivéve persze annak kormányát, valamint azt a hárommillió embert, aki megszavazta. De ne akadjunk fenn apróságokon: még egy valódi New York-i sem tökéletes.

Mindamellett e hasábokon, nagykövet esetében pedig vezércikkek immár példátlanul hosszú sorában lapunk is utalt már arra, valami nagyon nem stimmel ezzel az egyfelől színészkedő, a kényes kérdésekben pedig – mert kár tagadni, a magyar–amerikai kapcsolatokban vannak ma ilyenek – stikában üzengető, médiaposztokban tromfoló, legutóbb például a miniszterelnököt dezavuáló hozzáállással. Különösen, hogy Pressman több megnyilatkozásából nyilvánvaló volt már a nyomásgyakorló szándék, a magyar belpolitikába való beavatkozás igénye. Ez diplomáciai kérdés: nem fogadható el akkor sem, ha az amerikaiak úgy vélnék, megdolgozik az adódollárjaikért. A magyarországi ellenzék holdudvarába tartozó „civil szervezetekkel” való látványos kapcsolattartást – elő lehet keresni a májusi lapszámot – már akkor borítékoltuk, amikor a Fehér Ház még csak jelölte Budapestre Pressmant. De az Országos Bírói Tanács egyes tagjaival való, láthatóan kedélyes minapi eszmecsere még ennek tükrében is határátlépésnek tűnik; a Tűzfalcsoport értesülése szerint nem is lelt pozitív visszhangra bírósági körökben. A blog szerzőjének alighanem igaza van: elképzelhetetlen, hogy magas rangú szövetségi bírók tereferéljenek mondjuk a washingtoni magyar nagykövet kanapéjába süppedve (hacsak nem az amerikai baseballbajnokság mostani nagydöntője az egyetlen téma). Igazságszolgáltatásunk szorul talán a leginkább védelemre a külső befolyással szemben a hatalmi ágak közül, olyankor meg különösen, amikor a tengerentúlról az itteni ellenzékhez guruló dollároktól hangos épp a sajtó.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most – új fejleményként – az egyik legtekintélyesebb lap, a szélsőliberális őrülettől (még?) megkímélt The Wall Street Journal hasábjain a Trump-időszak két hírszerzési vezetője a Biden-kormány ecuadori, illetve magyarországi diplomáciáját bírálva hívja fel a figyelmet a „woke” ideológia már az amerikai stratégiai érdekeket veszélyeztető túlkapásaira. A katolikus hittételeken felnőtt – tehát az amerikai új baloldal szerint maradi – ecuadoriak torkán pucckirálynő-show-kat nyomnak le.

Hazánk esetében pedig a sokmilliós olvasottságú globális lap iskolás bohóckodásnak nevezi az amerikai külképviselet – korábban e hasábokon is kifogásolt – bornírt kvízjátékát. Ez nemcsak magyar közjogi méltóságokat pellengérezett ki – akikkel Pressmannek elvileg tárgyalnia kellene, amikor nem Jeszenszky professzorral sétál éppen –, de önleleplezően tárta fel, hogyan vizslat mániákusan minden ágy alatt Putyin-tanítványokat az amerikai közdiplomácia. Miután már a tengerentúlon is nyilvánosan felmutatták a nagykövetnek a sárga lapot, egyre világosabb: nem mi ülünk fordítva azon a bizonyos alkalmatosságon.

Borítókép: David Pressman (Forrás:MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.