idezojelek

Marokkó nem játék

A bevándorlók a nyugati államok önfeladás szintjére emelt befogadási törekvései ellenére sem érzik sajátjuknak az új hazát.

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós
Cikk kép: undefined

Az ötven pluszosok bizonyára emlékeznek még a marokkó nevű játékra. Különböző színekkel megjelölt, hegyes hurkapálcikára emlékeztető farudacskákat kell csomóba gyűjteni, egy erélyes mozdulattal szétteríteni, majd a pálcikákat egyesével úgy kihuzigálni, hogy a többi ne mozduljon meg. A mai fiatalok valószínűleg nem értenék, hogyan lehetett ezzel akár egy órán keresztül is feszülten játszani, hiszen a jelenből visszafejtve olyan vontatottnak tűnik, mint a Netflix-nemzedéknek az Egri csillagok vagy A Forsyte saga.

Marokkó úgy általában nem követel különösebb figyelmet Magyarország felől nézve. Kellő távolságban fekszik tőlünk ahhoz, hogy beérjük az alapinformációkkal. Lakosságát zömében muzulmán hitű arabok és berberek alkotják, a második világháborút követő évtizedben függetlenné vált Franciaországtól, a rendszerváltozás óta nálunk is mind többen fedezik fel mint kedvelt turisztikai célpontot, a Földközi-tenger, az Atlasz, a regényes hangzású városok, mint Casablanca, Marrákes, Fez és Tanger vonzzák a látogatókat, Marokkó ráadásul relatíve békés, toleráns ország, az arab tavasz is visszafogottan söpört végig rajta. De hogy Marokkó valaha is a világ közepévé válhat, azt mindenki csak tréfának gondolta volna.

Ma már tudjuk, elhisszük, hogy nem az, Marokkó semmi esetre sem játék. Sokkal inkább az arab büszkeség jelképe szerte a világon ezekben a napokban, a labdarúgó-válogatottjának köszönhetően. Az „Atlasz oroszlánjai” a Katarban zajló világbajnokságon a csoportkörből többek között az előző vb-n bronzérmes Belgiumot is legyőzve jutottak tovább, majd az egyenes kieséses szakaszban kivertek további két esélyest, Spanyolországot és Portugáliát, s immár a címvédő Franciaország elleni elődöntőre készülnek. A média már csak úgy működik, hogy ennek apropóján mindenekelőtt az Európában élő marokkói közösségek olykor fékevesztett triumfálása kerül a híradásokba. S bizony kétségtelen, a vérbő bevándorlók különösen Brüsszelben provokálják az elaggott őslakosokat randalírozásba átcsapó ünnepléssel. A képeket és felvételeket látva van okunk kételkedni a sokat emlegetett integráció sikerességében.

Különösen, ha kicsit mélyebbre ásunk. Gyakran idézett tétel, miszerint a bevándorlók a nyugati államok önfeladás szintjére emelt befogadási törekvései ellenére sem érzik sajátjuknak az új hazát.

A marokkói válogatott játékosai arra szolgáltatnak példát, hogy nem csak a beilleszkedési nehézségekkel küzdő, nehéz sorsú tömegek gondolkodnak így.

A marokkói játékosok többsége a kiemelt európai ligák csapataiban futballozik, ennek megfelelően ma már mindannyian dúsgazdag sportemberek, a válogatott, a haza mégis mindennél fontosabb nekik. Hogy ez mennyire így van, arról még inkább az árulkodik, hogy a huszonhat fős keretből tizennégy játékos nem is Marokkóban született. Közülük talán a leghíresebb, Achraf Hakimi történetesen a spanyol fővárosban. A Real Madrid akadémiáján nevelkedett, majd mint spanyol állampolgárt fiatalon behívták a spanyol korosztályos válogatottba. Nem bántotta senki, kiválóak voltak a körülmények, miként a napokban visszaemlékezett ezekre a napokra, mégis elköszönt, mert nem érezte komfortosan magát, s inkább Marokkót választotta. Mondhatnánk, ismeretlenül, hiszen nem élt ősei hazájában, de nem, mert a család Madridban is ápolta a marokkói és az arab, muzulmán gyökereket.

Haragudhatunk a marokkóiakra, amiért kiverték a spanyolokat és a portugálokat, megfosztották az álmától Cristiano Ronaldót. Ám jobban tesszük, ha kellő tisztelettel megismerjük őket. Itt vannak, megérkeztek. Szép lassan berendezkednek, és a fejünkre nőnek. S nem csak a labdarúgásban.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borítókép: Marokkói szurkolók a párizsi Champs Elysées-n 2022. december 10-én, miután Marokkó 1-0-ra győzött a katari labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjében játszott Marokkó-Portugália mérkőzésen a dohai at-Tumama Stadionban. (Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ukrajna virtuális háborúja

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.