idezojelek

Ragasztó

A magyarokra nem lehet rámondani, hogy ukránok, teljesen mindegy, milyen az útlevelük, egyetlen közösségtől se lehet egy tollvonással elvenni az identitását.

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente
Cikk kép: undefined
Fotó: Mirkó István

Ukrajna határai mára teljesen légiessé váltak. Keletről meghatározhatatlanok a harci helyzet és az erőszakos annexió eredményeképp, nyugat felé pedig úgy tűnik, maga az elnök érzi feljogosítva magát arra, hogy belenyúljon más országok ügyeibe. 

Mert az a katonaköteles ukrán állampolgár, aki elmenekült a háború elől, elméletileg bárhonnan hazahozható, visszahívható, ha Ukrajna elnöke így határozott.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erre vannak persze már sajnos máshonnan is példák, a vajdasági magyar fiatalok egész hada lett szegedi egyetemista, amikor a szerb érdekekért kellett volna véres rendet vágniuk a horvát és bosnyák földeken. Budapest akkor is tiltakozott, hogy a magyarokat ne vigyék el mások háborújába, s Belgrád füle botját se mozdította erre, de nem nyúlt a magyarok után Magyarországra. Ma már egy kicsit más a helyzet. Nem azért, mert Volodimir Zelenszkij szavára bárki is kiebrudalná a nála menedéket kérő ukrán állampolgárokat. Hanem azért, mert az ukrán elnök ezt jogosnak érzi. 

2023-ban olyan képlékennyé vált a jogértelmezés, mint az ukrán határok.

Gazdasági migránsok tömegei hazudják magukat menekülteknek, de a nyári szünidőt a régi családi házban töltik rokonokkal, hogy ősszel folytassák menekültéletüket. Ők maradhatnak, hiszen a háború borzalmas lehet ott, a Kelet zordon sivatagjai között. A valódi menekültek, akik valóban egy háború elől viszik a motyójukat és mentik az életüket, sokkal gyanúsabbak. Az ukrajnai háború ugyanis dicsőséges és bátor, legalábbis ez tűnik ki a megszólalásokból. Aki pedig onnan elmenekül, az hazátlan, gyáva ember.

Pokoli nehéz erkölcsi kérdés, hogy érdemes-e meghalni ­Ukrajnáért, ha valaki nem ukrán.

A háborús hangulatban Kijev egyre szorítja vissza az egyéni érdekeket az országban, lassan eljut odáig, hogy Ukrajna egységes nemzetállam, ahol csak ukránok élnek. Akinek ukrán útlevél lapul a zsebében, azt ukránnak tekintik, s így kötelessége a hazáért harcba szállni és meghalni, ha ezt követeli meg tőle az anyaföld. 

Kárpátalja ugyan kizárólag egy másik, sokkal nagyobb háború szörnyű eredményeként lehetett a Szovjetunió része, amelyből Ukrajna megörökölte a családi ezüst rá eső részeként, Kijev mégis megtagadja az ottani őslakos magyaroktól az identitásukat.

Ma már tilos a magyar himnusz az évnyitón a munkácsi magyar gimnáziumban, az újonnan kinevezett igazgató a törvény betűjére hivatkozik, miszerint Ukrajnában az ukrán nemzeti jelképek használatosak. De a magyarokra nem lehet rámondani, hogy ukránok, teljesen mindegy, milyen az útlevelük, egyetlen közösségtől se lehet egy tollvonással elvenni az identitását. Magyarország pedig a maga módján mindent megtesz, hogy a helyi magyarokat és ukránokat segítse, befogadja a menekülőket, támogatja őket a boldogulásban, és ezért nem kér cserébe semmit, csak a régi mondást hajtogatja: 

Ne bántsd a magyart!

Mégis bántják. Hiába bizonyosodott be minden fórumon, hogy a háborúnak nincs erőszakos megoldása, és Magyarország Ukrajnának nem ellensége, hanem a legjobb partnere, ha Kijev részéről is volna fogadókészség, a harci hörgés folytatódik, fokozódik, mert sokkal jobban fizet, mint a béke és a csend. Ukrajna teljesen virtuálissá vált, sokkal inkább működik az interneten, mint a valóságban. Nyugati trendi fiatalok körében a szabadság hazája, amely hősiesen küzd a barbár oroszok elnyomásával szemben, a valóságban egy végletekig korrupt, kisebbségeit semmibe vevő, sokkal-sokkal jobb sorsra érdemes torzó, ahol választásokat se hajlandók tartani, utalva a biztonsági kockázatokra. Egy választás persze nem oldana meg semmit, de mindenképp szükség van valami ragasztóanyagra, amely összetartja az országot. A félelem azonban nem elég erős ragasztó.

Borítókép: Iskola Ukrajnában (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.