Áldott, békés, boldog karácsonyt, valamint sikerekben és egészségben gazdag új esztendőt kívánt mindenkinek a miniszterelnök, majd együttérzését és fájdalmát fejezte ki a németországi terrortámadásban elhunyt és megsérült áldozatok családjainak. Hozzátette: talán úgy illendő, hogy egy-két napot várjunk a politikai következtetések levonásával, hiszen ilyenkor még az együttérzés uralkodik az érzéseinken, ez helyes is.
– Annyit azonban mindenképpen szeretnék mondani, hogy ezek a jelenségek csak azóta léteznek Európában, mióta migrációs válság lett. Tehát az nem kétséges, hogy van összefüggés a Nyugat-Európában megváltozott világ, az oda beáramló migráció, különösen az illegális migráció és a terrorcselekmények között. És ezért
Magyarország azt a tanulságot tudja ebből levonni, hogy következetesen ki kell tartania amellett, hogy nem szabad megengedni Magyarország átalakulását egy olyan világgá, amelyben ilyesmi megtörténhet.
De mindenekelőtt a németekkel vagyunk – hangsúlyozta évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján a kormányfő.
Brüsszelben egybehangzóan sikeresnek értékelték Magyarország uniós elnökségét – számolt be a magyar elnökség eredményeiről. Kiemelte: több mint ezer tanácskozást tartottak, jelentős volt a befektetett munka és energia. Miután már egyszer vezetett elnökséget, Orbán Viktor azt tapasztalta, hogy ezúttal jóval több munkájuk volt. A kormányfő felidézte: száz körül volt a magyar jogalkotási dossziék száma az uniós elnökség alatt.
– Ilyen elszigeteltséget még nem láttam, itt volt a fél világ Magyarországon, az ország legnagyobb diplomáciai eseményét tartottuk, és a végén még az ellenfeleink is gratuláltak az elvégzett munka mennyisége és minősége kapcsán – jegyezte meg a miniszterelnök.
Háború, Schengen, versenyképesség, agrárium
Politikai problémákat nem lehet bürokratikusan megoldani, csak politikai módon – állapította meg Orbán Viktor. Többek között ilyen kérdés volt a háború ügye, amelyben Magyarországnak nem volt mozgástere. A brüsszeli többség szerint ez a háború „a mi háborúnk is”, amely kapcsán annyi a vitás kérdés, hogy mennyire vegyenek benne részt. Ezzel szemben az a magyarok álláspontja, hogy ez két szláv testvérnép háborúja, és arra kell törekedni, hogy a konfliktus ne szélesedjen ki.
Ma már senki nem vitatja, hogy Magyarországnak joga és kötelessége is volt békemissziókat indítani
– mutatott rá a miniszterelnök. Felidézte: a schengeni térség bővítésének kérdése volt a másik jelentős téma a magyar elnökség asztalán. Több mint tíz éve blokkolták a románok és a bolgárok csatlakozását, amit sok tárgyalással és megegyezéssel kellett feloldani. Végül megnyílt az út a két érintett ország előtt a schengeni övezetbe.
– Ennek lesznek Magyarország számára is olyan előnyei, amelyekre ma még nem is gondolunk – fogalmazott Orbán Viktor. Kiemelte Sopront és régióját, ahol rengeteg átalakulás történt, amióta Magyarország a schengeni térség része.
Az EU-elnökségről szólva kitért a versenyképesség romlására is. Az unió aránya a világ össztermelésében csökken, szerinte a Draghi-jelentés keresetlen szavakkal írta le a helyzet komolyságát, így
az elnökségnek az volt a dolga, hogy ezzel foglalkozzon, így megszületett a versenyképességi paktum.
Hasonlóképpen fontosnak nevezte azt a politikai kérdés is, hogy miképpen fog kinézni az uniós agrárium 2027 után. Rámutatott: a vita már megindult, és csak akkor lehetne egyetérteni, ha a 27 ország ugyanazt gondolná a pénz elköltéséről. Szerinte nagy teljesítmény, hogy a 27 agrárminiszter megegyezett abban, milyen legyen az agrárpolitika jövője.
– Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is. Senki nem gondolta, hogy a schengeni bővítés a magyar elnökség idején megtörténik, vagy hogy az agrárminiszterek megegyezésre jutnak – mondta a miniszterelnök.
Jön a béke korszaka
– Mondanék néhány szót a nyugati világ új helyzetéről. Adódik az első kérdés, van-e új helyzet. Jelentem, Brüsszelből jövök, ott úgy tudják, nincs. Az európai elit nem vesz tudomást az új helyzetről. Ha komolyan vesszük azokat az üzeneteket, amelyeket az új amerikai elnök eljuttatott Európába, ha nem változtatunk, jönnek az új tarifák. Érdemes lenne Európának rájönni, hogy új realitásban élünk, új dolgok fognak történni. Teljesen új lesz a nyugati világ felfogása a migrációhoz, a háborúhoz és az abból következő szankciókhoz is. Át fogunk térni a béke korszakába – húzta alá a miniszterelnök.
– Az orosz–ukrán háborúban mi minden humanitárius segítséget megadtunk. Segítettük Ukrajnát orvosok kiképzésében is. A háború azonban háborús gazdaságot is jelent. Ám most véget érhet a háború, megszűnhetnek az európai gazdaságot gyötrő szankciók, visszatérhet a jólét egész Európába. Mi ezt a változást képviseljük egész Európában – hangsúlyozta Orbán Viktor.
– Az európai parlamenti nagy többségű paktum azt hangsúlyozza, mennyit fizessünk be, pedig szerintünk nem ezt kell hangsúlyozni, mennyit tegyünk a háborúba, hanem az, hogy hogyan fejezzük be.
Most a Patrióták létrejöttével egészen más a helyzet, mivel előállt Brüsszel ellenzéke.
A liberális brüsszeli elit ellenzéke vagyunk – jelezte a kormányfő.
A miniszterelnök felidézte: különböző politikai eszközöket használnak, most is tartottak nemzeti konzultációt. – A magyar közéletben van szufla, ezt bizonyította, hogy a konzultációban 1 252 000 ember vett részt. A magyarok tudni akarják, hogy a fontos dolgokról hogyan vélekedik a kormány és az emberek.
Biztosak lehetünk benne, hogy a következő években olyanok fognak történni, amelyek korábban még nem
– jegyezte meg a miniszterelnök.
Nagyszerű év lesz 2025
A tervezett gazdaságpolitikai intézkedések közül kiemelte a lakástámogatást és a munkáshitelt. – A diákok mellett azokat is támogatjuk, akik munkát vállalnak – húzta alá Orbán Viktor. Az iparfejlesztésről azt mondta: beruházásokat mindig adunk át, de olyan ritkán van, amely dimenzióváltást eredményez, a BMW gyára például ilyen. Van egy nagy vita arról, mi legyen a magyar iparpolitika iránya – emlékeztetett. A kormány szerint az elkövetkező évtized nagy ügye az elektromobilitás.
A zöld források, a szél- és napenergia eltárolásának képessége a legnagyobb iparági újítás a magyar álláspont szerint az egész világgazdaság szempontjából is. Ezen a stratégiai irányon nem változtat, hogy mennyi elektromos autót vásárolnak, mert ez ettől függetlenül működőképes terület – tette hozzá a kormányfő.
– A kiskereskedelmi forgalom már 4 százalékkal bővült, a lakáspiac beindult, az építőipar szerződésállománya 32 százalékkal nőtt meg az előző hónaphoz képest. Nem nulláról fogunk indulni a repülőrajtnál, mert már látszanak az optimizmusra okot adó jelek. 2025 nagyszerű év lesz – összegzett a miniszterelnök.
Sikeres a nemzeti konzultáció
A kormányfő a tájékoztatója után újságírói kérdésekre válaszolt. A nemzeti konzultációról azt mondta: ez volt a harmadik legnagyobb érdeklődést kiváltó nemzeti konzultáció az eddigiek közül. Legutóbb a nyugdíjakról és más gazdasági kérdésekről szóló konzultáció kapcsán volt ilyen magas érdeklődés. A miniszterelnök szerint a magyar embereket leginkább a gazdasági kérdések érdeklik, amit helyesnek tart.
– Arról mindig van egy vita, hogy nem célzatosan vannak-e megfogalmazva a kérdések – tette hozzá Orbán Viktor. Szerinte a válaszok egyértelműek, Magyarországnak a gazdasági semlegesség pályáján kell maradni. Hangsúlyozta, hogy a konzultáció nem helyettesíti a választást.
A versenyképességet úgy jellemezte: ez egy dinamikus fogalom, arra való, hogy mindenkinek legyen munkája. – Aki ma Magyarországon dolgozni akar, az dolgozhat – jelentette ki. Szerinte a versenyképességnek az a lényege, hogy a modern ágazatokban beruházások történjenek. A magyar gazdaság kulcsproblémáját az energiaszektorban látja, ahol óriási drágulás történt. Elmondása szerint amíg az új paksi erőmű nem áll be, addig óriási arányban szorul az ország energiaimportra, és most hétmilliárd helyett 17 milliárdot kellett kell fizetni érte. – Magyarországnak arra kell törekednie, hogy minél olcsóbban tudjon energiához jutni – jelentette ki Orbán Viktor.
A kormányfő kérdésre válaszolva kitért Magyar Péter és Menczer Tamás szóváltására is. – Nem Menczer Tamás hozta el a hőbörgés stílusát, csak elfogadta a kihívást – mutatott rá Orbán Viktor. Szerinte
a kormánynak az országgal kell foglalkoznia, nem az ellenzékkel.
– Nekem az a véleményem a magyar belpolitikáról most már hosszú évek óta, hogy rendre az a sors jut nekem osztályrészül, hogy Brüsszel megbízottjai vezetik a magyar ellenzéket. Ez így van most már tíz-egynéhány éve, 2010 óta biztosan, amióta Magyarország bejelentette, hogy neki van egy saját útja, ezzel vállal Brüsszellel vitákat, és azóta én minden választáskor látom, hogy mindent megtesznek Brüsszelben annak érdekében, hogy kormányváltást érjenek el Magyarországon. Ezt nem tagadják el. Ott voltam az Európai Parlamentben, megmondták, maga ki, az új meg majd jön be. És ezt mondták a lengyeleknek is, tehát ne játsszunk zsákbamacskát. A helyzet világos.
Brüsszel kormányváltást akar Magyarországon.
Megvannak erre az emberei, velük én nem vitatkozom, a gazdáikkal viszont vitatkozom Brüsszelben, sőt le is akarom őket győzni. Nem itt kell őket legyőznöm, hanem Brüsszelben, és ezen dolgozom is – jelentette ki a miniszterelnök.
A Patrióták lehet a legnagyobb párt Európában
Az uniós kohéziós forrásokról Orbán Viktor kijelentette: Magyarország nem veszít el semmilyen forrást. – Brüsszelben van a pénzünk, ami a miénk. El akarják venni, mi pedig meg fogjuk védeni. Már megvédtem 12 és fél milliárdot, ott van a számlánkon, a többit is meg fogom szerezni. Magyarország minden pénzt meg fog kapni, ami megilleti – hangsúlyozta a kormányfő.
Beszámolt arról is, hogy a következő évben mindenképpen szeretnék tartani a négy százalék alatti hiányt. – Ha ránézek a többi országra, nem mi leszünk az egyetlenek ezzel az eredménnyel. Az a cél, hogy a magyar költségvetés a hiányát folyamatosan csökkentse. Angela Merkeltől tanultam, hogy minden, amit elköltesz, valakinek meg kell keresnie – közölte a miniszterelnök.
Az Európai Parlamentben elindult folyamatokról azt mondta, hogy az olasz miniszterelnök helyett most a lengyel veszi át a munkát az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsaládnál, akivel szoros az együttműködés. – Más a két nyáj, nem véletlenül vagyunk két különböző pártban. De közelítünk egymáshoz, a jövőre nézve jól megszerkesztett intézményi együttműködésre törekszünk.
Ha a harmadik és negyedik legerősebb európai frakció kialakítja az együttműködést, nagyobbak tudunk lenni a szocialistáknál,
akik jelenleg a második legnagyobb csoportot alkotják – jelezte Orbán Viktor. Hozzátette: ha a patrióták lesznek a második legnagyobb erő Európában, a tömegvonzás hatására újabb pártok csatlakozhatnak hozzájuk a jelenleg legnagyobb Európai Néppártból, így őket is megelőzhetik idővel.
Brüsszel Magdeburgot csinálna Magyarországból
A migráció miatt hazánk folyamatos támadások áll továbbra is, annak ellenére, hogy az egyre fokozódó európai fenyegetettség egyértelműen bebizonyította, hogy nekünk volt igazunk. Ezért zsarolnak minket most is, és azért akarnak megbüntetni, mert elvégeztük a feladatunkat és megvédtük a határainkat – emlékeztetett Orbán Viktor. A miniszterelnök kijelentette: bármikor előállhat egy olyan helyzet, hogy felpakoljuk a migránsokat egy buszra, és elvisszük őket Brüsszelbe.
Meg fogjuk magunkat védeni. Amikor terrorcselekmények bekövetkeznek, mindenki látja a migráció súlyát. Lehet, hogy a migrációs nyomás néha kisebb, de a történelmi fenyegetés sokkal nagyobb, mint máskor. A migráció kérdése továbbra is a legfontosabb, és a magdeburgi ügy nem német ügy, hanem Brüsszel Magdeburgot csinálna Magyarországból
– jelentette ki. Az országra kirótt pénzbüntetés kapcsán pedig leszögezte: nem fogunk fizetni, be fogjuk perelni őket, és vissza akarjuk perelni az általuk elvett pénzt.
A forint helyzetét úgy értékelte a kormányfő, hogy a legfontosabb feladat, hogy olyan stabillá tegyék, amivel a világgazdasági változásokra élénken reagál. Szerinte a mostani kilengések természetellenesek. – A forint értékének megőrzése a jegybank törvényi feladata. Az eurózónához való csatlakozás lefojtja a gazdasági fejlődést, ezért a nemzeti valutát ne a csatlakozással akarjuk stabilizálni, vannak más eszközök is – mutatott rá.
A békemisszióval kapcsolatos kérdésre Orbán Viktor azt mondta:
alig várom, hogy valaki átvegye a stafétát, ismernünk kell a méretünket és jelentőségünket, és az ebből adódó hatásunkat.
– Megvan a nemzeti önbecsülésünk, tudjuk, hogy lecserélhetetlenek és nélkülözhetetlenek vagyunk, de Magyarország a békemisszióval messze az erején felül vállalt, többek között morális okok miatt. Jön az új amerikai elnök, és ő megy elől – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel a magyar kormányfő nemrég izgalmas beszélgetést folytatott a magánházában, körülbelül másfél órát beszélgettek, de ez nem volt hivatalos tárgyalás, mert amíg be nem iktatják az új elnököt, addig nem tárgyalhat. Az lesz a reális, mi történik a hivatalba lépését követő huszonnégy órában – jegyezte meg Orbán Viktor.
A hagyományos péntek reggeli rádióinterjújában a kormányfő azt mondta: a legfontosabb, hogy repülőrajtot vegyünk, ugyanis szerinte ez a siker kulcsa. Az ukrajnai háború alakulásáról és az európai gazdaság nehézségeiről is beszélt.
A karácsonyi tűzszünet arról szólna, hogy nem reménytelen egy rövid távon elérhető béke és tűzszünet Európában, mert ha sikerül ezt néhány napra létrehozni, akkor tető alá lehet ezt hozni karácsony után, egy hosszabb tárgyalás eredményeképpen is
– mondta Orbán Viktor a Kossuth rádióban.