Idén 100 milliárdot vállal át a büdzsé az önkormányzatoktól

Idén körülbelül 100 milliárd, jövőre 500 milliárd forint önkormányzati adósságot vállal át a büdzsé. Ezek az összegek nem érintik az európai uniós elszámolás szerinti államháztartási hiány összegét.

WA
2012. 12. 09. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén megközelítőleg 100 milliárd, a jövő évben 500 milliárd forint önkormányzati adósságot vállal át a büdzsé a költségvetési törvényjavaslathoz kapcsolódó, zárószavazás előtt benyújtott módosító indítvány szerint. Ezek az összegek nem érintik az európai uniós elszámolás szerinti (ESA) államháztartási hiány összegét, mert mind a bevételi, mind a kiadási oldalon megjelennek – magyarázta a napokban tartott tájékoztatón Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) költségvetésért felelős helyettes államtitkára.

Az 5 ezer fő alatti települések adósságának teljes összegét átvállalja a költségvetés, kivéve a vállalkozási célú – például fürdővásárlásra felvett – hiteleket, amelyeknél legfeljebb 40 százalék lehet az átvállalás.

5 ezer fő felett így zajlik az önkormányzati adósságátvállalás

Az 5 ezer fő feletti településeket a módosító indítvány négy kategóriába sorolja: megyei jogú város, 10 ezer fős lakosságszámot meghaladó város, 5-10 ezer fő közötti város, illetve 3 ezer főt meghaladó község. Az adósságátvállalás mértéke az 5 ezer fő feletti településeknél 40-70 százalék, a település 2012. június 30-án megállapított, egy főre jutó iparűzésiadóerő-képessége alapján.

A fővárosi és a kerületi önkormányzatoknál az adósság átvállalásának mértéke 40 százalék.

Banai Péter Benő elmondta: a költségvetési hiányt csupán az adósságot terhelő – néhány milliárd forintot kitevő – kamatfizetési kötelezettség növeli.

A pénzintézetek is jól járnak az önkormányzati adósságátvállalással

A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön. Kövér László azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket.

Népszerű az önkormányzati adósságátvállalás

Kecskemét 22 milliárd forintot kitevő adósságából 8,8 milliárd forintot vállal át a központi költségvetés. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.

A Századvég 2012. november végén készített közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a lakosság abszolút többsége támogatja a települések adósságállományának állami átvállalását, jelentős hányaduk sürgető ügynek tartja az önkormányzatok mindennapi működésére kiható eladósodottság kezelését.

A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán korábban azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.

Hódmezővásárhelyen kezdődött

Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.