A bruttó hazai termék (GDP) 2,7 százalékkal emelkedett 2013 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához képest. A múlt év egészét tekintve 1,1 százalékos volt a gazdasági növekedés – jelentette első gyorsbecslése alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője közölte, hogy utoljára 2006-ban volt ennél nagyobb éves GDP-növekedés. A tavalyi negyedik negyedévben a bővülést alapvetően a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar teljesítményének növekedése okozta – tette hozzá. A GDP 2012-ben 1,7 százalékkal elmaradt az előző évitől, 2011-ben pedig 1,6 százalékos volt a gazdasági növekedés 2010-hez viszonyítva.
A GDP mind a nyers adatok, mind a naptárhatás kiszűrésével 2,7 százalékkal nőtt tavaly a negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok 2,8 százalékos növekedést mutatnak.
A javuló külső és belső kilátások hatására tovább gyorsulhat a bruttó hazai termék (GDP) növekedése az idén az MTI által megkérdezett elemzők szerint. Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője rámutatott: két egymást követő negyedévben is jelentős volt a gazdaság bővülése. Szerinte is kedvezők a kilátások; az ipar és az építőipar növekedésére, valamint a belső fogyasztás és a beruházások fokozatos emelkedésére számít, és úgy véli, az idén 2-2,5 százalék között lehet az éves növekedés.
Az Erste Bank elemzői szerint az idén 1,9 százalékkal bővülhet a gazdaság, amit az export helyett már inkább a lakossági fogyasztás és a beruházások sokéves mélypontról való elrugaszkodása táplálhat.
Négyszázalékos gazdasági növekedéstés teljes foglalkoztatottságot tűzött ki célul a kormány – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök Pekingben egy kínai–magyar üzleti fórumon február 12-én. A kormányfő a megjelent mintegy 300 kínai üzletember figyelmébe ajánlotta a többi közt a magyar energiaszektort, a turizmust, a gyógyszer- és élelmiszeripart, valamint az autóipart.
2013 negyedik negyedévében a magyar gazdaság növekedésének üteme tovább gyorsult. A KSH előzetes adatai alapján a bruttó hazai össztermék 2,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. Hasonló dinamikus növekedésre hét éve nem volt példa Magyarországon. A kedvező adatok jelentősen meghaladják a piaci várakozásokat – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az NGM szerint a növekedéshez mindhárom termelő ágazat, a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar egyaránt hozzájárult. A mezőgazdasági termelés dinamikus növekedéséhez a 2012-esnél lényegesen kedvezőbb időjárási viszonyok is hozzájárultak. Az ipari termelés 5 százalék felett növekedett, amit támogatott a külső kereslet élénkülése, az elmúlt időszak autóipari kapacitásbővítése és a magára találó belső kereslet.
A gazdaság növekedésének fokozatos gyorsulása a munkaerőpiacra is kedvezően hat, amit jól mutat az is, hogy több mint 4 millióan dolgoznak, ami 1992 óta a legmagasabb regisztrált érték. A versenyszférában tavaly 30 ezer új munkahely jött létre. További pozitívum, hogy a munkanélküliek száma is számottevően, mintegy 70 ezer fővel csökkent egy év alatt – tájékoztatott a minisztérium.
Az NGM szerint a gazdaság növekedése a foglalkoztatottság emelkedése mellett a jövedelmek bővülését is magával hozza, ami a háztartások jövőbeli fogyasztását tovább emeli. Ezzel párhuzamosan tovább javítja az államháztartás egyenlegét is. A kilátások kedvezők a következő negyedévekre is, amit a külső konjunktúra várható élénkülése mellett az üzleti és fogyasztói várakozások, illetve a rendelésállományi adatok is alátámasztanak.
Korábban arról írtunk, hogy valószínűleg jóval 2 százalék fölé gyorsult a magyar gazdaság éves összevetésben számolt növekedési üteme a tavalyi negyedik negyedévben. Londoni elemzők február 13-i helyzetértékelésükben a tavalyi negyedik negyedévre jóval 2 százalék feletti éves összevetésű GDP-növekedést jósoltak.
A Renaissance Capital elemzője a gazdasági növekedés gyorsulására számít Magyarországon, Charles Robertson szerint a GDP az idei 2,5 százalékot követően jövőre 4 százalékkal bővülhet – írta a Forbes hírportál. A vezető orosz befektetési társaság elemzője szerint a javulás jelei láthatók Spanyolországban és szerte Európában is, de úgy véli, ami Magyarországon történik, „na, úgy néz ki, egy fellendülés”.
A magyar gazdaság aktivitási adatai és előremutató jelzőszámai alapján 3 százalékos GDP-növekedés sem kizárt idén, a fellendülés gyorsulásával egy időben zajló monetáris enyhítés azonban jövőre az infláció megugrásának kockázatával járhat – vélekedtek előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Február 13-án látott napvilágot, hogy decemberben az építőipar termelése 11,4 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál és 1,3 százalékkal maradt el a novemberitől szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva.