A döntés belföldi vitát is kiváltott: civil szervezetek és ukrán polgárok is utcára vonultak, hogy aggodalmuknak adjanak hangot a függetlenség csorbulása miatt.
Tömegtüntetések kezdődtek Ukrajna-szerte Zelenszkij és az autokrata rezsimje ellen.
Mindezek kapcsán szerkesztőségünk levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez. Az alábbi kérdéseket tettük fel:
Összeegyeztethető-e az Európai Unió csatlakozási feltételrendszerével ez a törvénymódosítás, amely központosítja az ügyészségi hatásköröket, és egyúttal szűkíti a korrupcióellenes intézmények függetlenségét?
Arra is kerestük a választ, hogy elképzelhető-e Ukrajna uniós csatlakozása a jogállamiság ilyen, rendszerszintű leépítését követően. Feltettük a kérdést Brüsszelnek, hogy mi az Európai Bizottság álláspontja az ukrajnai sajtószabadság, a politikai pártok működése és a nemzeti kisebbségek – köztük a kárpátaljai magyar közösség – jogainak korlátozásával kapcsolatban?
A levélre sem Ursula von der Leyen, sem az Európai Bizottság szóvivői nem küldtek választ.
Mivel Ukrajna hivatalos uniós csatlakozási folyamata zajlik, a csatlakozó országoktól elvárt jogállamisági, kisebbségvédelmi és intézményi függetlenségi normák betartása elengedhetetlen.
Az Európai Bizottság korábbi gyakorlata alapján ezek az elvárások más tagjelölt országok esetében is következetesen megjelentek.
Zelenszkij körei a korrupcióellenes szerveknél
A mostani módosítást a kormány azzal indokolta, hogy így felszámolhatják az állítólagos orosz befolyást ezen szerveknél – ám kritikusai szerint a lépés valójában politikai túlkapás, amellyel Zelenszkij belső köreinek kedveznek.
Nagy horderejű korrupciós botrányok
Amint arról korábban beszámoltunk, a NABU és a SAPO valóban vizsgálatot indítottak Zelenszkij közeli emberei ellen. Például Olekszij Csernyisov miniszterelnök‑helyettes ellen – akit Zelenszkij köréhez tartozó személynek tartanak. Esetében is korrupciós ügy zajlott, mégis hivatalában maradhatott
Ez a lépés váltotta ki a végső lökést a független korrupcióellenes struktúrák elleni központosítás menetében.
Arról is beszámoltunk, hogy Zelenszkijék emberei 40 millió dollárt (több mint 14 milliárd forint) sikkasztottak el, amelyről az ukrán biztonsági szolgálat rántotta le a leplet. A csalásban egy ukrán fegyvergyártó cég, a Lviv Arsenal, valamint a védelmi minisztérium alkalmazottai vettek részt.
Számos korrupciós ügyet lepleztek le ezenkívül Lviv megyében is, ahol a hadsereg számára történő technikai eszközbeszerzések során mintegy 64 millió hrivnya (kb. 600 millió forint) kár keletkezett a szabálytalan közbeszerzések miatt.
A Magyar Nemzet rávilágított arra is, hogy Ukrajna már az orosz–ukrán háború előtt is Európa egyik legkorruptabb országa volt.