idezojelek

Az öt legjobb Robin Williams-film – Jó reggelt, Vietnám! + videó

Különc rádiós története a háború poklában.

Csépányi Balázs avatarja
Csépányi Balázs
Cikk kép: undefined

A Robin Williams filmjeit bemutató sorozatunk toplistáján az ötödik helyezett egy kevésbé ismert mozi, a Sötétkamra (One Hour Photo) lett. Az előkelő negyedik pozíciót egy igazi családi komédia az Mrs. Doubtfire szerezte meg, a dobogó harmadik fokára egy nagy klasszikus, a Holt költők társasága (Dead Poets Society) lépett fel. Ezen a héten pedig már az ezüstérmes alkotással érkezünk, ami nem más, mint az ikonikus mozi, a Jó reggelt, Vietnam! (Good Morning, Vietnam).

2. Jó reggelt, Vietnám! (1987)

A film Barry Levinson 1987-ben bemutatott drámai vígjátéka. A forgatókönyvet Mitch Markowitz írta.  A mozi lazán alapul a valós Adrian Cronauer életén, aki valóban rádiós DJ volt a vietnami háború idején. Azonban a film nagyrészt fikciós, és sok elemét dramatizálták vagy humorral tálalták, hogy jobban illeszkedjenek a mozihoz. Cronauer később azt nyilatkozta, hogy bár a film nem teljesen pontos, élvezte a végeredményt. Robin Williams lenyűgöző alakítása miatt Oscar-díjra jelölték a legjobb férfi főszereplő kategóriában. Bár végül nem nyerte meg a díjat, ez az egyik legemlékezetesebb alakítása, ami megalapozta a további sikeres karrierjét a filmiparban. A legendás magyar szinkront, Bajor Imre hangjával a Magyar Szinkron- és Videovállalat készítette 1989-ben.

Fotó: Mafab.hu

A történet

A film 1965-ben játszódik, a vietnámi háború idején. Főszereplője Adrian Cronauer (Robin Williams), egy amerikai rádiós DJ, aki Saigonba érkezik, hogy a helyi amerikai katonai rádiónál dolgozzon. Cronauer stílusa teljesen eltér a megszokottól: energikus, humoros, és merészen szórakoztató műsorokat vezet, amivel gyorsan elnyeri a katonák szívét. Azonban a katonai vezetőség kevésbé értékeli a laza stílusát és a politikailag inkorrekt humorát. Adrian hamarosan tanár is lesz, és dél-vietnámi embereket tanít angolul. Megismerkedik egy vietnámi lánnyal, akibe szerelmes is lesz, és rájön, hogy megbízatása révén egy hidegháborús erőszakgépezet részévé vált. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A film a háború és az amerikai hadsereg éles kritikáját adja, miközben bemutatja a vietnámi nép és a katonák szenvedéseit is. Cronauer egyre inkább szembesül a háború valóságával, és azzal, hogy mennyire eltér a helyiek és az amerikai vezetés narratívája.

A szereplők

Érdemes a film szereplőit egyenként bemutatni, hiszen mind fontos szerepet játszanak abban, hogy a Jó reggelt, Vietnám! ne csak egy vígjáték legyen, hanem egy mélyebb üzenetet hordozó, társadalmi és politikai témákat is boncolgató film.

Robin Williams – Adrian Cronauer: A film főszereplője, egy energikus és humoros rádiós DJ, akit a vietnámi Saigonba küldenek, hogy szórakoztassa az amerikai katonákat. Robin Williams ezen alakítása különösen emlékezetes, hiszen a film nagy részében improvizált, és ezzel hozta létre a karakter egyedülálló humorát és lendületét. 

Fotó: Mafab.hu

Forest Whitaker – Edward Garlick: Cronauer asszisztense és barátja, aki segít neki eligazodni a katonai rádiózással és a helyi viszonyokkal kapcsolatos kihívásokban. Garlick karaktere megbízható, támogató barát, aki Cronauer mellett áll a nehéz időkben.

Bruno Kirby – Steven Hauk hadnagy: A katonai rádió igazgatója, aki szigorúan ragaszkodik a szabályokhoz és a fegyelemhez. Hauk hadnagy nem értékeli Cronauer humorát és szabadszellemű stílusát, gyakran próbálja korlátozni a DJ tevékenységét. Hauk karaktere komikus ellentét Cronauerrel szemben.

Chintara Sukapatana – Trinh: Egy vietnámi nő, akibe Cronauer beleszeret. Trinh karaktere képviseli a helyi vietnái lakosságot, és egyúttal megmutatja a kulturális és társadalmi különbségeket, amelyek Cronauert kihívások elé állítják.

Érdekességek

Robin Williams híres volt az improvizációs készségeiről, és ez a film sem volt kivétel. A rádiós monológok nagy része, amit Cronauer karaktere előad, improvizáció volt, ami különleges színt adott a filmnek. Ez a spontán stílus tette igazán emlékezetessé a karaktert és a filmet is. Bár a mozi Vietnámban játszódik, valójában Thaiföldön forgatták. A helyszínválasztás a vietnámi politikai helyzet miatt volt szükséges, és a thaiföldi környezet jól illeszkedett a vietnámi táj ábrázolásához. A filmben nagy szerep jut a zenének. A 60-as évek dalai, mint például a „What a Wonderful World” Louis Armstrongtól, az alkotás hangulatát és korszakát is meghatározzák. A mozi zenei albuma is rendkívül sikeres lett.

Összegzés

Jó reggelt, Vietnám! egy felejthetetlen vígjáték-dráma, tele van szatírával, humorral és mély érzelmi pillanatokkal, miközben a háború kegyetlenségét és a kultúrák közti különbségeket is bemutatja. Williams lenyűgöző alakítása és a korszak ikonikus zenéi igazán emlékezetessé teszik ezt az alkotást. Arról nem is beszélve, hogy ma különösen aktuális az üzenete a mozinak. 

Nem kell háború! Sajnos a világ vezetői, tisztelet a kivételnek, nem értik mind a mai napig ezt az üzenetet. Amikor érdekük volt a háború ellen felszólalni, akkor megtették, most, hogy az érdekek mást kívánnak, a háború oldalára állnak. Robin Williams mozija érzelmes, humoros és mély üzenetet közvetít. Kötelező darab minden mozirajongónak.

Idővonal: A Jó reggelt, Vietnam! című filmet 1987-ben mutatták be, abban az évben, amikor a  Német Szövetségi Köztársaság parlamentje hivatalosan támogatta azt a javaslatot, amely az Európában telepített közepes hatótávolságú (INF) és a rövidebb hatótávolságú (SRINF) rakéták felszámolását irányozza elő. Egy háromnapos washingtoni csúcstalálkozó után Ronald Reagan amerikai elnök és Mihail Gorbacsov szovjet vezető ígéretet tett a hadászati fegyverek jelentős csökkentésére, és utasítja a genfi tárgyalókat, hogy fogalmazzanak meg egy megállapodást az 1972. évi ABM (SALT) megállapodással összhangban. A Nyugat-európai Unió külügy- és védelmi miniszterei elfogadták az Európai Biztonság Érdekeinek Platformját. A Magyar Demokrata Fórum (MDF) megalakult Lakitelken. Paskai Lászlót II. János Pál pápa esztergomi érsekké nevezte ki. Megszületett a Föld ötmilliárdodik lakója Zágrábban. (Wikipédia)

A jövő héten kiderül, hogy a Robin Williams filmjeit bemutató sorozatunkban melyik mozi lett az aranyérmes.

Borítókép: Adrian Cronauer (Robin Williams munka közben – (Fotó: Mafab.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.