Az öt legjobb Nicolas Cage-film – Las Vegas, végállomás + videó

Megrendítő dráma, Cage jutalomjátéka.

2024. 11. 08. 20:00
Forrás: Mafab.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nicolas Cage filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy felkavaró, sötét thriller, a 8 mm szerezte meg, a negyedik pozíciót egy ikonikus akciófilm, a Con Air – A fegyencjárat érte el, a bronzérmes film az Angyalok városa (City Of Angel) című romantikus mozi lett, amelyben Cage romantikus oldalát is megismerhették a nézők. Az ezüstérmet a Las Vegas, végállomás című alkotás szerezte meg. Ez a mozi hozta el Nicolas Cage-nek az Oscar-díjat. Ez az alkotás nemcsak Cage karrierjében jelentett mérföldkövet, hanem a kilencvenes évek egyik meghatározó drámája is lett.

Fotó: Mafab.hu

2. Las Vegas, végállomás (1995)

A filmet Mike Figgis rendezte, John O’Brien azonos című regénye alapján. Az eredeti regény sokak szerint erősen önéletrajzi jellegű. Tragikusan, O’Brien nem érte meg a film sikerét, ugyanis öngyilkosságot követett el nem sokkal azután, hogy eladták a megfilmesítési jogokat. Emiatt a filmnek még sötétebb árnyalata lett, és sokan úgy tekintenek rá, mint az író személyes búcsújára a világtól. A rendező, Mike Figgis különleges stílust alkalmazott a film készítése során. A film nagy része kézi kamerával készült, hogy még inkább dokumentumfilmszerű és valóságközeli hatást érjen el. Ez a módszer különösen hatásos volt Las Vegas káprázatos, mégis kiüresedett éjszakai jeleneteinél, és segített abban, hogy a nézők úgy érezzék, mintha részesei lennének Ben és Sera világának.

Fotó: Mafab.hu

Történet

A film középpontjában Ben Sanderson (Cage), egy alkoholizmus miatt lecsúszott forgatókönyvíró áll, aki, miután elveszíti munkáját és széthullik az élete, Las Vegasba utazik azzal az eltökélt szándékkal, hogy halálra issza magát. Ott találkozik Sera-val (Shue), egy prostituálttal, és egymásra találnak, különös, de mély kapcsolatra lelnek egymásban, amelynek alapja az elfogadás. A film rendkívül komor és intenzív hangulatot áraszt, mélyen ábrázolja az alkoholizmus, a depresszió és az önpusztítás problémáit, miközben bemutatja a szeretet és az emberi kapcsolatok gyógyító erejét. Az erőteljes karakterábrázolások, valamint a két színész közötti kémia és érzelemvilág különösen kiemelkedő.

Szereplők

Nicolas Cage (Ben Sanderson): Nicolas Cage Ben Sanderson karakterét játssza, egy alkoholizmusba süllyedt egykori hollywoodi forgatókönyvírót, akinek az életét teljesen tönkretette a függősége. Cage alakítása kiemelkedő és rendkívül megrázó, hiszen hitelesen mutatja be Ben reménytelen önpusztítását. A szerep kedvéért Cage komoly kutatást végzett az alkoholizmus hatásairól, és több módszert is alkalmazott, hogy hitelesen ábrázolja Ben szétesését. Cage alakításáért elnyerte az Oscar-díjat a legjobb férfi főszereplő kategóriában, valamint számos egyéb elismerést kapott, beleértve a Golden Globe-ot is.

Elisabeth Shue (Sera): Elisabeth Shue a magányos és érzelmileg megtört prostituáltat, Serát alakítja, aki Ben mellett talál némi vigaszt és elfogadást. Shue alakítása megrendítő és emberi, tökéletesen megjeleníti Sera összetett érzelmi világát és a Bennel való kapcsolatának paradoxonát: miközben szereti és elfogadja Bent, megérti, hogy nem tudja megmenteni őt. Shue alakítása szintén számos elismerést kapott, és Oscar- és Golden Globe-jelölést is hozott számára.

Fotó: Mafab.hu

Julian Sands (Yuri): Julian Sands Yuri karakterét játssza, aki Sera egykori futattója. Yuri egy kegyetlen, de rendkívül befolyásos férfi, aki manipulálja Serát és megkeseríti az életét. Bár szerepe viszonylag kisebb, Sands alakítása hangsúlyozza Sera kilátástalan helyzetét és az őt érő erőszakos hatásokat, melyek még kiszolgáltatottabbá teszik őt.

Nicolas Cage felkészülése

Cage alapos kutatást végzett az alkoholizmus megjelenítése érdekében. Több alkoholista emberrel készített interjút, sőt felvette magát különböző állapotokban, amikor részeg volt, hogy később visszanézhesse, hogyan változik meg a viselkedése. A forgatás során néha whiskyt használt kellék alkohol helyett, hogy még hitelesebben adja vissza az alkoholos állapotokat. Ez a módszer szokatlan, de Cage Oscar-díjas alakítása alapján igazán működött.

Érdekességek

A forgatás során Figgis és a színészek sok jelenetet improvizációval készítettek, hogy növeljék a hitelességet. A film alacsony költségvetése miatt több jelenetet engedély nélkül vettek fel Las Vegas utcáin, ami a spontaneitás érzését erősítette. A film zenéje, amelyet a rendező, Mike Figgis komponált, jazzes és melankolikus dallamaival tökéletesen tükrözi a történet szomorú és reményvesztett hangulatát. A zene ugyanakkor aláfesti a karakterek közötti finom érzelmi köteléket is.

Összegzés

A Las Vegas, végállomás egy mélyen megindító és merész film, amely olyan érzéseket és témákat tár fel, amelyekről ritkán beszélnek nyíltan. A film nem próbálja szépíteni az alkoholizmus és a függőség hatásait. Ben Sanderson karaktere kétségbeesett, és a film megmutatja, hogyan veszítheti el valaki az irányítást a saját élete felett. Ez a realizmus adja a film erejét és hitelességét. Aki szereti a sötét, de mégis emberi történeteket, és hajlandó lemerülni az érzelmek mélyére, akkor ez a film a legjobb választás.

Idővonal: A Las Vegas, végállomás című filmet 1995-ben mutatták be, abban az évben, amikor II. János Pál pápa ötmillió hívő előtt pontifikált nagymisét a távol-keleti országok katolikus fiataljainak találkozóján Manilában. Izraelben két öngyilkos merénylő 21 embert ölt meg a Beit Lid-i városközpontban. Az Európai Unió és 12 földközi-tengeri szomszédos ország megállapodást írt alá Barcelonában a jövőbeni politikai és gazdasági együttműködésről. Az USA negyvenmillió dolláros pénzügyi támogatást nyújtott a gazdasági-pénzügyi válsággal küzdő Mexikónak. Ausztria, Finnország és Svédország belépésével 15 tagúra bővült az Európai Unió. A NATO Tanácsa jóváhagyta az atomsorompó-egyezmény határozatlan időre történő meghosszabbítását. A magyar parlament elfogadta a devizatörvényt, ezzel az utolsó akadály is elhárult a forint konvertibilitása elől, és az Aggteleki-cseppkőbarlangokat a világörökség részévé nyilvánították. (Wikipédia)

Borítókép: Nicolas Cage (Ben Sanderson) és Elisabeth Shue (Sera) (Fotó: Mafab.hu)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.