Kedd volt. Reggel vagy kora délelőtt. Ezen kissé meglepődött. Mikor ugyanis elhunyt, vasárnap volt, vöröslött az ég alja, továbbá – erre határozottan emlékezett! – „feszület, két gyertya, komorság”, s az asztalon ömlött a bor. Most viszont kedd volt és reggel. Legfeljebb ha kora délelőtt. És semmi ünnepélyesség.
Továbbá teljesen egyedül támadt fel.
Pedig egész életében azt hitte, úgy gondolta, a feltámadás kollektív műfaj. Például a temetők kapujára is az volt felírva, hogy „FELTÁMADUNK”, s nem az, hogy „FELTÁMADOK”, ami érthető is, hiszen utóbbi esetben az lett volna a sugallat, hogy csupa Jézus Krisztus nyugszik ottan.
Olyannyira nem volt semmi ünnepélyesség, hogy egy busz hátsó ülésén üldögélt Rezeda Kázmér, és még a sofőr sem mondta be, hogy feltámadt. Ami persze nehézségbe is ütközött volna, ugyanis 1963 volt. És nem volt a sofőröknek mikrofonjuk, hogy bármit is bemondjanak. Ezerkilencszázhatvanhárom.
– Hát ez mégiscsak kellemetlen… – volt Rezeda Kázmér első gondolata.
Mikor hosszan tartó, súlyos, türelemmel viselt élet után elhunyt, 2022-t írtak. És az is elég kellemetlen volt. 1963 és 2022 között nem is volt nagyon más, mint egy nagy halom illúzió, amely mind elhunyt, kilehelte lelkét, odalett, elpusztult, megdöglött, hiszen éppen ezt nevezik hosszan tartó, súlyos, türelemmel viselt életnek.
– Na de hogy ugyanazt kell elölről kezdeni, ezerkilencszázhatvanháromban, ez mégiscsak túlzás…
És fanfárok sem szóltak. Valami koldusféle nyekergetett egy rossz hegedűt, de még az sem tűnt úgy, hogy Rezeda Kázmér feltámadásának tiszteletére történt volna. Furcsa…
Ráadásul – Rezeda Kázmér ezt konstatálta meglepődve – felnőtt fejjel támadt fel, s nem csecsemőként. Ezt darab ideig nem tudta eldönteni, hogy jó-e vagy rossz. Aztán töprengett kicsit, hogy akkor ez most feltámadás vagy reinkarnáció vagy mi, de hamar abbahagyta, mármint a töprengést, mert kissé elszégyellte magát. Hogy mégis, ahelyett, hogy örülne, tépelődik itten.
Arra viszont határozottan emlékezett, hogy előző életében például elég sokat töprengett már ezen. Vagyis, ha feltámadás, akkor nyilván ő maga támad fel, na de hogyan? Úgy, ahogy meghalt, vagy ifjúként, esetleg csecsemőként? És ha reinkarnáció, akkor most tényleg előfordulhat, hogy esetleg galápagosi óriásteknős lesz belőle, vagy muslica, netán fekete párduc?
Mindenesetre az nem szerepelt a lehetőségek között, hogy reinkarnáció esetén újfent Rezeda Kázmérként kel új életre.
A darab idő alatt a busz – egy régi, öreg Ikarus – a Március 15-e térről átért az Erzsébet hídon a Szarvas térre, és Rezeda Kázmér hirtelen elhatározást követve felállt, és leszállt, és bement a régi Aranyszarvas vendéglőbe. Ott ült az édesanyja és az édesapja, s amikor leült közéjük, az égvilágon semmi meglepetés nem látszott rajtuk, az anyja mindössze annyit kérdezett, hogy „Kázmérkám, mostál kezet?”, „igen”, felelte ő, és vagy kezdte megérteni a dolgokat, vagy kezdte végképp elveszteni a fonalat, ezt még nem tudta pontosan megítélni.
Ezután pedig narancsos kacsát evett. Majd belepusztult, annyira rühellte, de megette zokszó nélkül, ugyanis amikor kiválasztotta az étlapról, az apja figyelmeztette, hogy nem fog neki ízleni, mert a gyerekek nem szeretik az ilyen különleges ételeket, de ő ragaszkodott hozzá, úgyhogy megette az egészet, vagyis eldőlt, afféle konok, magának való, büszke, magányos, szikár lélek lesz belőle, s mindezen tulajdonságait bohémséggel, nagy társasággal, széles, nagy történetekkel és történetmesélő gesztusokkal, számos víg cimborával és felületességgel fogja palástolni. Megette hát Rezeda Kázmér a narancsos kacsát a Szarvas étteremben, ahová 2022-es feltámadását követően nem sokkal tért be, s a szüleivel ült egy asztalhoz, a Szarvasban pedig 1972-t írtak éppen…