A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) kapcsolata 2019 óta igencsak viharos, ugyanis a NOB immár a második nyári ötkarikás játékokon nem engedte, hogy az IBA szervezze meg az olimpiákon a bokszversenyeket. Az ötkarikás testület szerint az IBA vezetősége az orosz elnökkel, Umar Kremljovval az élen nem teljesítette a NOB előírásait, és már most tudható, hogy a nemzetközi szövetség 2028-ban sem rendezheti meg Los Angelesben az ökölvívók versenyét. Ha egyáltalán lesz még boksz az olimpiai programban négy év múlva.
A párizsi olimpián végig botrányok kísérték az ökölvívást, mégpedig két olyan versenyző, az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Ju-ting szereplése miatt, akik szervezetében magas a tesztoszteronszint és a férfiakra jellemző XY kromoszómáik vannak. Emiatt az IBA által rendezett világbajnokságon ki is zárták őket – Kovács Kokó István elmondta, összesen öt bokszoló bukott meg a gendervizsgálatokon, köztük az algériai és tajvani öklöző –, ennek ellenére a NOB úgy döntött, mindketten a női mezőnyben indulhatnak. Helif, többek között Hámori Lucát is elbúcsúztatva, péntek éjszaka megnyerte a női 66 kilogrammos súlycsoport küzdelmeit és olimpiai bajnok lett, míg Lin a szombat esti programban bokszolhat az 57 kilogrammos súlycsoport döntőjében.
Thomas Bach, a NOB elnöke kijelentette, noha azt szeretné, ha a sportág szerepelne a 2028-as Los Angeles-i programban,ragaszkodik ahhoz, hogy az amatőr ökölvívásban létező összes nemzetközi szövetség egyesüljön egy globális irányító testület irányítása alatt, amely az IBA helyett megszervezheti az olimpiai ökölvívó tornát. Los Angelesben nagyon szeretik a bokszot, a tervek szerint Hollywoodban rendeznék meg a bokszversenyeket, ám Bach szerint még egyáltalán nem biztos, hogy az ökölvívás ott lesz négy év múlva az olimpiai programban. A NOB elnöke kijelentette, erről legkésőbb 2025 első felének végéig döntenek.
2025 június végéig eldőlhet az ökölvívás olimpiai szerepvállalásának sorsa
– Úgy gondolom, hogy a választ valamikor a következő évben, a lehető leghamarabb megkaphatjuk erre a kérdésre, de nem hiszem, hogy arról, marad-e olimpiai sportág az ökölvívás, a jövő év első felének a végéig dönteni fogunk – mondta Bach. Hozzátette: – A NOB nem szervez bokszot megbízható partner nélkül. Ha azt akarják, hogy sportolóik olimpiai érmekért küzdjenek, akkor egy egységes, új szövetséggé kell szerveződniük a sportág résztvevőinek, irányítóinak.
Ez pedig elég érthető üzenet az IBA-nak. Ha ők maradnak a sportág élén, az ökölvívást jó ideig Párizsban láthattuk utoljára.
A két ökölvívóval kapcsolatban generált botrány kapcsán kijelentette, Helif és Lin joggal vett részt a női boksztornán Párizsban, ugyanis a NOB nem kétségbe vonható vizsgálati eredmények alapján dönt a sportolók indulási jogáról. Delhiben a NOB ülésén Bach szerint az olimpiai előírások szerint mindketten alkalmasnak bizonyultak arra, hogy részt vehessenek nőként a párizsi olimpián.
– Ez nem a tudományon múlik. Ez nem olyan egyszerű, mint ahogy ezt ebben a vitában egyesek szeretnék bemutatni. Az, hogy az XX vagy XY kromoszómák egyértelmű különbséget tesznek a férfiak és a nők között, már régen nem igaz a legfrissebb tudományos kutatások szerint. 1999-ben megszüntettük a szexuális teszteket, mert azok elavultak és tolakodóak voltak, ráadásul ellentétesek a legalapvetőbb emberi jogokkal. Ez a két bokszoló nő, és joguk volt részt venni a női versenyben – hangsúlyozta Bach.
Perrel fenyegetik az IBA-t, ha nyilvánosságra hozza a két bokszoló vizsgálatának eredményeit
A botrány akkor robbant ki, amikor az olasz Angela Carini 46 másodperc után feladta a meccsét Helif ellen, aki valósággal szétverte őt, mint kiderült, súlyos orrsérülést okozott az olasz bokszolónak. A NOB már ekkor kijelentette, nem hajlandó felülbírálni a nemiséget vizsgáló rendszerét, ezt csak akkor lenne hajlandó megtenni, ha a két ökölvívót érintő vádakat egy független szakértőkből álló csoport is megismételné, alátámasztaná. Ugyanakkor mind az algériai, mind a tajvani olimpiai bizottság perrel fenyegeti az IBA-t, ha netán a vizsgálat eredményét nyilvánosságra hozzák, mert szerintük az sértené a versenyzők emberi jogait.
– A kezdetektől fogva azt mondtuk, ha valaki tudományosan szilárd és megbízható, az emberi jogokat nem sértő rendszert mutat be nekünk a férfiak és a nők azonosítására, akkor mi leszünk az elsők, akik bevezetik ezeket a vizsgálatokat. Ugyanakkor nem szeretünk egy ilyen kényes kérdésben bizonytalanságban maradni, ezért minél hamarabb szeretnénk ezt a helyzetet megoldani komoly szakértők segítségével. De annak nem adunk teret, hogy valakire bizonyítékok nélkül a külseje alapján azt mondják, ő nem nő és emiatt egy számunkra hiteltelen szervezet állításai miatt rágalmazási kampány induljon ellenük – szögezte le Bach.