Célegyenesbe érkezett az amerikai elnökválasztási kampány, ennek tétjéről rengeteg elemzés lát napvilágot. Mielőtt rátérnék a tulajdonképpeni mondanivalómra, engedtessék meg egy rövid kitérés ezzel kapcsolatban.
Az amerikai elnökválasztások mindig kiélezett politikai küzdelmet hoztak, de nem emlékszem arra, hogy – mondjuk Gerald Ford hatalomra jutásától kezdve – valaha is olyan elkeseredett, vad harccal jártak volna, mint amilyennel a jelenlegi verseny. Korábban az emberek tisztában voltak azzal, hogy egyik vagy másik párt hatalomra jutása nagyjából milyen eredménnyel járna az adók, az infláció, az üzemanyagárak és a többi vonatkozásában, a külpolitika módosulásában. De az egymással rivalizáló felfogások küzdelme ezen túlmenően nyugvópontra jutott.
Most viszont? Jelenleg
úgy tűnik, mintha az ellenfél, a másik párt győzelme magának a patás ördögnek a hatalomra jutását jelentené, mintha a győztes személyében maga Belzebub vagy Lucifer költözne be a Fehér Házba.
Felmerül a kérdés: mikor és miért ment végbe ez a tragikus változás? Talán akkor, amikor Donald Trump győzött 2016-ban. De ezzel nem lehet kizárólag Trumpot felelőssé tenni. Merthogy már az ő fellépésének is voltak okai; ő nem véletlenül nyúlt bele a politikai harcok darázsfészkébe. Tehát maga Trump feltűnése is már reakció volt egy korábbi, vészterhes állapotra, nem ő e változások origója.
Az előzetes helyzet pedig az lehetett, hogy
a demokratákat egyre inkább maguk alá gyűrő radikális baloldaliak (marxisták, woke-isták, feministák, genderisták és a többi) akkoriban határozták el, hogy márpedig hatalomra jutnak, és hagymázas elképzeléseik szerint alakítják át az Egyesült Államokat, s egyúttal példát mutatnak a világnak, hogy másutt is ezt tegyék.
Ennek nyomán szökkent szárba az „arab tavasz”, a szó szoros értelmében vett „kikelet”, melynek eredményeképp, legalábbis így vélték, az egész Közel-Keleten virágba borulnak majd a liberális demokráciák, teljessé válik a drogliberalizáció, s a végén együtt hajtja álomra fejét a farkas és a bárány. Mindez finoman leöntve a globalizáció generálszószával.