Ahhoz, hogy utolérjük vagy megközelítsük a hőn áhított osztrák gazdasági fejlettségi szintet, valamint a mindennapokban mérhető, magas életnívót, elengedhetetlen feltétel, hogy a versenyképességben is szűküljön a szakadék Ausztria és Magyarország között.
Versenyképesség terén egyébként az elmúlt időben nagyot lépett előre Magyarország: hazánk szinte minden esztendőben tudott javítani a nemzetközi versenyképességi rangsorban.
De még így sem értük be az Európai Unió átlagát, nem is beszélve Ausztriáról, amely mind a jegybank, mind a kormány koordináta-rendszerében minta EU-tagállamnak van beállítva.
A magyar gazdaság további sorsát jelentősen befolyásolja a regionális ágazati szerkezeti egyensúly javítása és a termelékenység általános emelése. Hazánkban a két tényező egymással nagyon is összefügg, hiszen az ágazati szerkezet hozzáadott értéket teremtő képessége jelentős hatással van a termelékenységre. Ott tartunk, hogy Budapest mellett bizonyos régiók – általában a nyugat-magyarországiak – fejlettek vagy a felzárkózás stádiumában vannak, míg az észak- és kelet-magyarországi vármegyék teljesítménye a kanyarban sincs.